Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Grody, grodziska Łódzkie
Pałace, dwory Łódzkie
Kurhany, cmentarze, grobowce Łódzkie
Biesiady i turnieje rycerskie Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Bary Łódzkie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Pomniki Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-03-27 14:48
Drukuj artykuł
Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele różnorodnych pomników przyrody.

1. Góra św. Genowefy - dawniej zwana Jarzębieską Górą (od wsi Jarzębie, wysiedlonej z okolic wzniesienia) wznosi się na wys. 200 m n.p.m. Stanowi ona wysoki, skalisty pagór meandrowy, który wznosi się 25-metrową ścianą ponad doliną Warty, na jej prawym brzegu. W obrębie Góry św. Genowefy znajduje się największa i najbardziej malownicza skała wapienna na terenie parku, przypominająca swym kształtem ludzką czaszkę. Wzniesienie to jest najokazalszą wapienną skałą Jury Wieluńskiej i jednocześnie najdalej na północ wysunięte stanowisko murawy naskalnej, gdzie m.in. występują paprotniki ostre. Pagór niegdyś stanowił całość z Górą Wapiennik, położoną na lewym brzegu Warty. Obecnie obydwa wzniesienia tworzą szeroką bramę skalną, przez którą kiedyś przedarła się pra-warta.

2. Góra Wapiennik - wznosi się na wys. 198 m n.p.m., na lewym brzegu Warty, na wprost Góry św. Genowefy, z którą tworzą swoistą bramę skalną. Od strony rzeki strome, skalne zbocza pagóra porasta murawa i zarośla. W kierunku wysoczyzny przechodzi w płaski, zalesiony grzbiet, z kilkoma wyrobiskami i niewielkimi naturalnymi odsłonięciami. Na szczycie wzgórza znajdują się wapienne skałki oraz cenna roślinność wapieniolubna.

3. Góra Krzemionki - wznosi się na wys. 228 m n.p.m. Jest to płaskie zalesione wzgórze w okolicy wsi Węże. Na tym wzgórzu znajdują się kamieniołomy oraz prymitywny piec do wypału kamieni wapiennych, tzw. wapiennik. Występują tu nieliczne, naturalne skałki. Na wzniesieniu występują stanowiska roślin wapieniolubnych oraz stanowisko fauny plioceńskich kręgowców. W północno-wschodniej części wzgórza znajduje się duży kamieniołom, gdzie są dobrze widoczne profile geologiczne.

4. Jaskinia Ewy - znajduje się w szczytowej części Góry Draby, na południe od wsi Draby. Do wnętrza jaskini prowadzi pionowa studnia krasowa o głębokości 11 metrów, przez którą po drabince można zejść do niewielkich korytarzy jaskini, które mają ok. 40 metrów długości. Wejście do jaskini jest obecnie obudowane drewnianym domkiem i dodatkowo zabezpieczone metalową klatką zamkniętą na kłódkę (klucz u właściciela mieszkającego po drugiej stronie drogi, naprzeciwko Góry Draby). Jaskinia powstała w wapieniach skalistych w wyniku poszerzania szczelin przez procesy krasowe. Eksploatacja kalcytu zniszczyła wnętrze jaskini, jednak miejscami zachowały się resztki dawnej szaty naciekowej. W ścianie jednego z korytarzy można zaobserwować warstwy białego, drobnokrystalicznego kalcytu, oddzielonego laminami piasków i iłów o żółtym zabarwieniu. W warstwach tych odkryto szczątki zwierząt lądowych, które zamieszkiwały okolice jaskini w okresie późnego trzeciorzędu. Jaskinia Ewy jeszcze w latach 80. XX wieku była udostępniona dla ruchu turystycznego, zachowały się nawet resztki instalacji elektrycznej, służącej do oświetlenia jaskini. Dziś jest to jaskinia zamknięta z powodu dewastacji i obaw właściciela o bezpieczeństwo turystów.

5. Ujście Suchej Strugi - w okolicy wsi Kolonia Lisowice można zaobserwować ciekawe zjawisko krasowe zwane ponorem lub łykaczem. Około 2 km przed ujściem, potok zapada się nagle pod ziemię i wypływa dopiero w okolicach Lisowic, tworząc źródła przykorytowe i korytowe uchodzące do Warty. Podobno jeszcze po II wojnie światowej potok uchodził do Warty bezpośrednio, płynąc po powierzchni gruntu.

6. Żabi Staw - to położony wysoko nad dnem doliny Warty zbiornik wody stojącej. Oddalony jest od rzeki o niecały kilometr, a położony jest w bezodpływowym wnętrzu Wielkiego Łuku Warty. Żabi Staw obfituje w wiele gatunków roślin wodnych i torfowiskowych. Jest tu stanowisko wielkiej populacji grzybieni północnych, które podlegają ścisłej ochronie.Gniazdują tu ptaki wodne: łyska, wodnik, perkozek, dzikie kaczki, bekasy czy kszyki. Podmokłe łąki przylegające do stawu obfitują w wiele gatunków płazów. Występuje tu żaba moczarowa, ropucha szara, ropucha zielona, kumak nizinny, grzebiuszka ziemna oraz traszka zwyczajna.

7. Granatowe Źródła - są to krasowe, pulsujące źródła terasowe. Jest to unikatowe zjawisko na Jurze Polskiej, Część źródeł wypływa ze skalnej szczeliny, a część bije na dnie zbiornika, którym jest starorzecze Warty. Nazwa źródeł pochodzi od koloru krystalicznie czystej wody o granatowym zabarwieniu.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Pomniki Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobraz...

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Pomniki Przyrody Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Załęcze Wielkie
  • Okolica:wieluński
  • Kategoria:Pomniki przyrody
  • Odwiedzin:3706
Jak oceniasz ten materiał:
0 22

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.