Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Małopolskie
Agroturystyka Małopolskie
Kwatery prywatne Małopolskie
Apartamenty Małopolskie
Pensjonaty Małopolskie
Hotele Małopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Małopolskie
imprezy integracyjne Małopolskie
Zamki, ruiny Małopolskie
Grody, grodziska Małopolskie
Pałace, dwory Małopolskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Małopolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Małopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Małopolskie
Bary Małopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-03-28 18:08
Drukuj artykuł
Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy zajmuje obszar 21 130 ha. Obejmuje najcenniejszą pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i kulturowym zachodnią część Pogórza Ciężkowickiego oraz Pogórze Rożnowskie.

Park krajobrazowy leży na terenie gmin: Ciężkowice, Zakliczyn, Rzepiennik Strzyżewski, Gromnik, Korzenna, Gródek nad Dunajcem oraz Czchów. Obejmuje ciągi wzgórz między Dunajcem a Białą oraz zachodni fragment Pogórza Ciężkowickiego, leżący na prawym brzegu Białej.
Z powodu interesującej budowy geologicznej, na terenie parku występuje urozmaicona rzeźba terenu, z nagromadzonymi ciekawymi formami skalnymi o oryginalnych kształtach. Atrakcyjności parkowi dodają przełomowe doliny rzeczne, występowanie źródeł wód mineralnych, bogactwo flory i fauny, niewielki stopień degradacji środowiska naturalnego oraz wiele zabytków kultury materialnej.

Wzgórza porasta żyzna buczyna karpacka, niżej na zboczach i u podnóży wzniesień - lasy jodłowe. W drzewostanach dominuje buk zwyczajny, jodła pospolita, sosna zwyczajna oraz dąb szypułkowy. Na terenie parku krajobrazowego stwierdzono występowanie 40 gatunków roślin chronionych, do których można zaliczyć pospolicie rosnący: podrzeń żebrowiec, piuropusznik strusi, skrzyp olbrzymi, storczyk szerokolistny, wawrzynek wilczełyko, parzydło leśne, widłak goździsty, widłak jałowcowaty oraz rzadziej występujący: wroniec widlasty, kłokoczka południowa czy kruszczyk błotny. Z czerwonej listy zagrożonych wyginięciem roślin występuje tu: buławnik wielkokwiatowy, buławnik mieczolistny oraz storczyk plamisty. Nie można również pominąć rosnących tu rzadkich i chronionych gatunków grzybów, jak szyszkowiec łuskowaty, soplówka jodłowa, maczużnik nasięźrzałowy, maczużnik główkowaty, a nawet gatunki nowe dla terenów Polski.

Na terenie parku są doskonałe warunki do bytowania i rozwoju różnorodnej fauny. Na uwagę zasługują owady, a wśród nich chrząszcze: pachnica dębowa, biegacz fioletowy, biegacz zielonozłoty; motyle: paź żeglarz, paź królowej, mieniak tęczowiec oraz bardzo rzadki motyl nocny - zmierzchnica trupia główka.

Można tu spotkać płazy: żabę trawną, kumaka górskiego, ropuchę szarą, salamandrę plamistą oraz rzadziej: rzekotkę drzewną, traszkę zwyczajną czy traszkę grzebieniastą. Doskonałe warunki do bytowania mają również gady, a wśród nich: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna oraz padalec zwyczajny.
W lasach parku krajobrazowego gniazduje ok. 100 gatunków ptaków, z czego najciekawsze to: krogulec, dzięcioł czarny, bocian czarny oraz kruk.

Rzadkie, chronione ssaki w obrębie parku, to: popielica, orzesznica i podkowiec mały - jeden z najrzadszych nietoperzy w Polsce.

Niewątpliwą atrakcją Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, przyciągającą tu szerokie rzesze turystów, jest krajobrazowy rezerwat przyrody "Skamieniałe miasto". Rezerwat rozciąga się od doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Rezerwat w całości położony jest na gruntach prywatnych. Ochronie podlega teren z licznymi, malowniczymi zgrupowaniami skałek pokaźnych rozmiarów, zbudowanych z piaskowca ciężkowickiego. Chroniona jest również roślinność porastająca skały i otoczenie. Nazwa rezerwatu została zaczerpnięta z legendy, według której istniał tu niegdyś warowny gród, który z powodu niegodziwego postępku jego władcy, skamieniał wraz z mieszkańcami i zwierzętami. Formy skalne występujące na terenie rezerwatu posiadają nazwy pochodzące najczęściej od ich kształtu. Te ogromne skały to: "Czarownica", "Ratusz", "Grunwald", "Warownia", "Borsuk", "Piramidy", "Pustelnia", "Baszta", "Cyganka" oraz "Skała z krzyżem".

Na terenie parku znajduje się drugi rezerwat "Styr". Jest to leśno-krajobrazowy rezerwat przyrody, położony we wsi Bieśnik, w rejonie przełomu Paleśnianki przez pasmo Mogiła - Styr. Celem ochrony jest zachowanie lasów porastających Górę Styr i zbocza przełomowej doliny Paleśnianki, fragment obszaru zalegania wód mineralnych z kilkoma źródłami oraz nieczynny kamieniołom "Bodzanty" z okresu I wojny światowej, jako interesujący obiekt geologiczny i historyczny.

Poza terenem parku krajobrazowego, w jego pobliżu jest jeszcze jeden rezerwat "Diable Skały". Jest to rezerwat skalny, położony w okolicy Bukowca, w gminie Korzenna. Celem ochrony jest zachowanie grup skalnych piaskowca ciężkowickiego i jaskini szczelinowej. Rezerwatem objęty jest zespół kilku większych skałek, położony w szczytowej części pasma wzgórz, wokół szczytu Bukowiec (503 m n.p.m.). Rezerwat stanowią w większości formy ścianowo-płytowe w postaci skalnych baszt, murów i grzybów. Wysokość skał dochodzi do 15 metrów. Przez rezerwat poprowadzono ścieżkę przyrodniczą, na którą składa się 9 stanowisk - przy każdej formie skalnej. Są to: "Skała Diabeł", "Bloki Skalne", "Dwie Skały", "Skała Urwisko", "Skała Samotna", "Skała Głaz", "Jaskinia Diabla Dziura", "Skała Grzyb" i "Skała Kapa".
Jaskinia "Diabla Dziura" jest dużą jaskinią osuwiskową (szczelinową) o długości 365 m i głębokości 42,5 m. Jest to najgłębsza jaskinia polskich Karpat fliszowych. W mroźne dni z wnętrza jaskini wydobywają się kłęby pary. Dzieje się tak z powodu wnikania i gromadzenia w okresie letnim ciepłego powietrza we wnętrzu "Diablej Dziury". W jaskini zimowisko znalazła kolonia rzadkich nietoperzy - podkowców małych.

Na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, poza rezerwatami znajduje się kilka pomników przyrody:
1. Skała "Wieprzek" - jest to wychodnia skała o długości ok. 50 m i wysokości 6 - 9 m, rozdzielona szczelinami na trzy części. Szczyt skałki porasta sosna, borówka i paprocie. Skałka leży w lasach na terenie wsi Siekierczyna.
2. Jar "Wodospad", potocznie zwany "Wąwozem Czarownic" jest głęboką rozpadliną skalną, długą na ok. 70 m i szeroką na 4 m. Po bokach ograniczają go kilkunastometrowe ściany skalne, często w postaci nadwieszonych ambon. Wąwóz zakończony jest przewieszoną ścianą o wysokości 14 m, z której spływa potok, tworząc wodospad. W okresie wczesnej wiosny wodospad zamarza, tworząc dużych rozmiarów rzeźbę lodową.
3. Skała "Diable Boisko" leży we wsi Pławna. Jest to fantazyjna skała, tworząca most skalny nad drogą leśną.
4. Kamieniołom w Ostruszy - jest to nieczynny kamieniołom po eksploatacji piaskowca. Długość wyrobiska wynosi ok. 100 m, wysokość 20 m.
5.Źródła wód mineralnych siarczkowych w paśmie wzgórz od Policht do Filipowic oraz wód chlorkowych w Słonej i Bieźniku.
6. Lipa szerokolistna o obwodzie ok. 6 m we wsi Falkowa, przy drodze do Bukowca.

W obrębie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się wiele zabytków kultury materialnej. Najważniejsze z nich to:
1. dworek Ignacego Paderewskiego w Kęśnej Dolnej,
2. Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach,
3. zabytkowy układ urbanistyczny z rynkiem, ratuszem i kościołem w Ciężkowicach,
4. zabytkowe kościoły w Brzozowej, Gromniku, Paleśnicy, Zborowicach i Jastrzębi,
5. pozostałości XVII-wiecznych robót górniczych w Słonej, Paleśnicy, Ostruszy i Rudzie Kameralnej,
6. liczne miejsca pamięci narodowej z okresu I i II wojny światowej (Brzozowa, Polichty, Wola Stróska, Jamna).

Tak urozmaicony teren można zwiedzać pieszo, ale również rowerem. Jedynie wejście do jaskiń wymaga odwagi i umiejętności.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

pokaż całą galerię zdjęć
Skamieniałe MiastoSkamieniałe Miastologo parku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy

  • Kraina:Małopolskie
  • Miejscowość:Ciężkowice
  • Okolica:tarnowski
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:4412
Jak oceniasz ten materiał:
0 23

W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.