NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubuskie
Agroturystyka Lubuskie
Kwatery prywatne Lubuskie
Apartamenty Lubuskie
Pensjonaty Lubuskie
Hotele Lubuskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubuskie
Campingi pola namiotowe Lubuskie
imprezy integracyjne Lubuskie
wypożyczalnie sprzętu Lubuskie
czarter jachtów Lubuskie
śluby, wesela Lubuskie
Zamki, ruiny Lubuskie
Rekonstrukcje bitew Lubuskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubuskie
Lodziarnie Lubuskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Międzyrzecki Rejon Umocniony

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-03-31 01:38
Drukuj artykuł
Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień obronnych, budowany przez Niemców w latach 1934 - 1944, w celu obrony wschodniej granicy III Rzeszy.

Międzyrzecki Rejon Umocniony ciągnie się w kierunku południkowym od okolic Skwierzyny nad Wartą, przez okolice Międzyrzecza - Kaława, Wysoka, Boryszew, Staropole i dalej na południe przez okolice jeziora Paklicko Wielkie, jeziora Niesłysz, do Odry. Dosłowne tłumaczenie niemieckiej nazwy umocnień to: Umocniony Łuk Odry i Warty.

W skład systemu umocnień wchodzą między innymi jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, których sieć posiada łączną długość ok. 30 km. Budowa fortyfikacji przebiegała etapami.
W latach 1934 - 1935 wybudowano 12 pierwszych schronów dla karabinów maszynowych, na linii jez. Niesłysz - Obra. Podjęto również prace hydrotechniczne, jak budowa jazów, zapór i mostów zwodzonych.
W 1935 roku powstało dalszych 13 schronów z kopułami pancernymi.
W 1936 roku rozpoczęto budowę ciężkich fortyfikacji w centralnym odcinku umocnień, w okolicach Wysokiej. Zamierzano tam na 16-kilometrowym odcinku wybudować 107 ciężkich schronów bojowych, tzw. Panzerwerke, o stropach grubości 3,5 m i grubości pancerzy wynoszącej 60 cm. Obiekty w centralnej części Frontu Ufortyfikowanego miały być ze sobą połączone, tworząc podziemną Główną Drogę Ruchu. Całości założeń nigdy nie zrealizowano, ale zdołano wybudować kompleksy podziemne łączące kilka grup warownych. Odcinki północny i południowy miały opierać się o przeszkody wodne.
W centralnym odcinku, pozbawionym przeszkód wodnych, powstała ciągła zapora przeciwpancerna, tzw. "zęby smoka".

Do 1938 roku wykonano większą część głównego systemu podziemnego w centralnym odcinku oraz systemu zapór hydrotechnicznych na północy i południu. Zbudowano 83 schrony o standardzie "B" i "B1" oraz zaawansowano prace nad kompleksem schronu o odporności "A". Zainstalowano pierwszą kazamatę z armatą przeciwpancerną. Znajdowała się ona w "grupie Ludendorf" w zakolu Obry.
W 1938 roku, na rozkaz Hitlera wstrzymano budowę umocnień, ale uzupełniono pozycje bojowe o kilkanaście schronów i wyposażono wszystkie w nowoczesne uzbrojenie. Powstały w ten sposób system fortyfikacji stał się potężnym umocnieniem bojowym.
Od 1943 roku podziemia centralnego odcinka MRU wykorzystywane były jako podziemna fabryka, gdzie montowano silniki lotnicze.
W połowie 1944 roku wzniesiono fortyfikacje polowe oraz lekkie schrony typu Ringstand 58c, których zbudowano ponad 200 sztuk.

W styczniu 1945 roku umocnienia były obsadzone nielicznymi załogami, co spowodowało dość szybkie przełamanie pozycji bojowych podczas styczniowej ofensywy wojsk radzieckich. Walki w rejonie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego trwały tylko 3 dni (29 - 31.01.1945 roku), ale przyczyniły się do utrzymania przez Niemców linii Odry.
Po wojnie Ziemia Lubuska powróciła w granice Polski, a fortyfikacje zajmowały początkowo wojska radzieckie, później polskie. Wiele obiektów wysadzono.

Obecnie większość ocalałych obiektów odcinka północnego i południowego jest opuszczona. W odcinku centralnym - w podziemiach zimują nietoperze, w związku z tym utworzono tu 2 rezerwaty przyrody "Nietoperek" i "Nietoperek II". Jest tu chyba największa kolonia nietoperzy w Polsce, przekraczająca 30 000 osobników, należących do 12 gatunków. W okresie zimowania nietoperzy (między 15 października a 15 kwietnia) wstęp do podziemi jest całkowicie zabroniony, natomiast poza tym okresem wyłącznie z przewodnikiem.

W Pniewie (Kaława) zorganizowano rodzaj muzeum Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Obiekt jest czynny przez cały rok, a organizatorzy oferują zwiedzanie licznych tras naziemnych oraz zwiedzanie bunkra Panzerwerke 717. Znajduje się tu również skansen sprzętu wojskowego oraz sala wystawowa związana z MRU. Od 15 kwietnia do 15 października organizatorzy oferują również zwiedzanie kilku tras podziemnych o różnej długości. W 2005 roku w podziemiach uruchomiono także drezynę dostępną dla turystów. Ponieważ w podziemiach panuje stała temperatura 8 - 10 stopni Celsjusza, warto pamiętać o cieplejszej odzieży i zabraniu latarek.
Na terenie MRU w Kaławie organizowane są Zloty Pojazdów Militarnych.

Informacje: tel. 95 741 99 99, e-mail: mosiw@poczta.fm

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Międzyrzecki Rejon Umocniony

pokaż całą galerię zdjęć
Międzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon UmocnionyMiędzyrzecki Rejon Umocniony
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Międzyrzecki Rejon Umocniony

  • Kraina:Lubuskie
  • Miejscowość:Kaława
  • Okolica:międzyrzecki
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:3582
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Lubuskie


Imprezy Lubuskie


Noclegi Lubuskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.