NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Opolskie
Agroturystyka Opolskie
Kwatery prywatne Opolskie
Apartamenty Opolskie
Pensjonaty Opolskie
Hotele Opolskie
Ośrodki wypoczynkowe Opolskie
Campingi pola namiotowe Opolskie
imprezy integracyjne Opolskie
wypożyczalnie sprzętu Opolskie
czarter jachtów Opolskie
śluby, wesela Opolskie
Zamki, ruiny Opolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Opolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Opolskie
Pokazy, imprezy plenerowe Opolskie
Kawiarnie Opolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Twierdza Nysa

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-04-06 13:19
Drukuj artykuł
Twierdza w Nysie zbudowana przez Habsburgów, zdobyta, umocniona i osadzona przez wojska Hohenzollernów, zdobyta i częściowo zniszczona przez wojska radzieckie, dziś służy Polsce jako jeden z najlepiej zachowanych systemów fortyfikacyjnych.

Już w średniowieczu Nysę otoczono murami miejskimi z basztami i wieżami. Pod koniec XVI wieku miasto było pod panowaniem Habsburgów, w granicach Królestwa Czech. W 1594 roku Johanes Schneider z Lindau, na polecenie ówczesnego biskupa wrocławskiego, zaprojektował nowoczesne umocnienia, które już w 1643 roku przebudowano, kładąc nacisk na system obrony skrzydłowej. Dobudowano wówczas nowe obiekty, zwiększono do 10 ilość bastionów, a całe miasto otoczono wałem i fosą wodną. Po obwałowaniu biegła ukryta droga wewnętrzna. Prace modernizacyjne trwały do początku XVIII wieku. Z tego okresu do dziś przetrwał bastion św. Jadwigi, który wielokrotnie modernizowano.

W 1741 roku, w czasie wojny austriacko-pruskiej, król pruski, Fryderyk II Wielki zdobył Nysę. Wtedy to Śląsk, a z nim również Nysa, przeszły pod panowanie pruskie. Fryderyk II, biorąc pod uwagę strategiczne położenie miasta oraz istniejące już fortyfikacje, postanowił uczynić z Nysy twierdzę. W tym celu, na jego zlecenie holenderski inżynier Cornelius von Walrawe przebudował fortyfikacje otaczające miasto. Te nowe mury nazwano Obwałowaniami Dolnymi. Wybudowano również Forty Górne na lewym brzegu rzeki. Powstał w ten sposób nowy Fort Fridrichsstadt, określany długo jako samodzielne miasto - dziś jest to dzielnica Nysy Radoszyn.
Przy obu brzegach rzeki wzniesiono reduty: Kardynalską i Kapucyńską. W tym okresie wybudowano również Fort Prusy, wraz z pasmami obwałowań, rozchodzącymi się promieniście w kierunku rzeki. Obwałowania te nazwano Jerozolimskimi. Fort Prusy był samodzielną cytadelą w Fortyfikacjach Górnych. Od Fortu Prusy do torów kolejowych utworzono suchą fosę, zwaną Obwałowaniami Wysokimi.

Modernizację twierdzy prowadzono do XIX wieku. Nysa w tym czasie uważana była za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych twierdz w ówczesnej Europie.

W 1807 roku Nysa była oblegana przez wojska napoleońskie przez 114 dni i dopiero brak amunicji i żywności zmusił Nysę do kapitulacji.

Zmieniające się techniki wojenne spowodowały utratę militarnego znaczenia fortyfikacji. Od 1871 roku zaczęła się stopniowa likwidacja umocnień, a od 1903 roku Nysa oficjalnie przestała być twierdzą.

Obiekty forteczne pełniły rolę więzienia i obozu jenieckiego. W nyskim więzieniu przetrzymywany był markiz de La Fayette - polityk rewolucji francuskiej. W 1916 roku był tu więziony Charles de Gaulle - późniejszy prezydent Francji. Osadzono tu również uczestników III Powstania Śląskiego.

W czasie II wojny światowej w Nysie umiejscowiono filię obozu Gross Rosen, a miasto znów ogłoszono twierdzą. W 1945 roku twierdza Nysa znów została zdobyta, tym razem przez Armię Czerwoną.

Do dziś przetrwało wiele obiektów dawnych fortyfikacji. Ocenia się że ok. 50 - 60 % zabudowań fortecznych z początku XX wieku.

Zachowały się:

1. Fort Prusy,
2. Bastion św. Jadwigi,
3. Fort I,
4. Fort II,
5. Fort II,
6. Reduta Kapucyńska,
7. Reduta Kardynalska z obwałowaniami powodziowymi,
8. Fort nad Białą,
9. Obwałowania Jerozolimskie zewnętrzne i wewnętrzne,
10. Obwałowania kolejowe,
11. Obwałowania Wysokie,
12. Flesza Nowa,
13. Resztki przeciwstraży kleszczowych.

Fortyfikacje Twierdzy Nysa częściowo udostępnione są do zwiedzania. Punkt Informacyjno-Turystyczny znajduje się w Bastionie św. Jadwigi, tel. 77 433 49 71, 602 654 128.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Twierdza Nysa

pokaż całą galerię zdjęć
Twierdza Nysa - Bastion św. JadwigiTwierdza Nysa - Bastion św. JadwigiTwierdza Nysa - Bastion św. JadwigiTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawaTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawaTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawa, makieta dawnej NysyTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawa, makieta dawnej NysyTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawa, makieta dawnej NysyTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawaTwierdza Nysa - Bastion św. Jadwigi, wystawa
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Twierdza Nysa

  • Kraina:Opolskie
  • Miejscowość:Nysa
  • Okolica:nyski
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:3090
Jak oceniasz ten materiał:
0 11

Ciekawostki Opolskie


Imprezy Opolskie


Noclegi Opolskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.