NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
czarter jachtów Dolnośląskie
wypożyczalnie sprzętu Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
konferencje Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Lodziarnie Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Góry Sokole - wspaniałe miejsce do wspinaczki skałkowej

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-04-10 21:36
Drukuj artykuł
Góry Sokole to północno-zachodnia część Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich, w pobliżu Jeleniej Góry.

Góry Sokole stanowią wypiętrzenie, ponad dolinami Karpnickiego Potoku i Bobru, sześciu granitowych wzgórz przepięknej urody. Już w XIX wieku uroki tego miejsca docenili Hohenzollernowie, którzy nabyli majątek w Karpnikach, obejmujący również pasmo Gór Sokolich. Na szczytach i zboczach wzgórz występuje duże nagromadzenie granitowych, gołych skał o fantastycznych kształtach.
Wysokość tych skał dochodzi do 60 metrów, nic więc dziwnego, że właśnie w okolicy Gór Sokolich powstały szkoły wspinaczkowe. Na większości kilkudziesięciometrowych, nagich turni, w każdy pogodny dzień skałkowcy ćwiczą wspinaczkę. Bywali tu nasi najwięksi himalaiści z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz na czele.

Na pasmo Gór Sokolich składają się: Krzyżna Góra (654 m n.p.m.), Sokolik (642 m n.p.m.), Browarówka (510 m n.p.m.), Rudzik (500 m n.p.m.), Łysa (490 m n.p.m.) i Buczek (456 m n.p.m.). Od głównego pasma Rudaw Janowickich oddziela je Przełęcz Karpnicka.

Najwyższe wzniesienie Krzyżna Góra nazwę swą wzięła od 7-metrowego żelaznego krzyża, stojącego na szczycie góry. Krzyż postawiono tu w 1830 roku na polecenie szwagierki króla pruskiego Wilhelma, która miała swój zamek w Karpnikach i chciała z okien swej sypialni widzieć krzyż na szczycie. Przy krzyżu znajduje się platforma widokowa, z której widać Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie oraz Góry Kaczawskie.
Poniżej szczytu, na wysokości ok. 630 m n.p.m. można zauważyć nikłe ślady Sokolca - warownego zamku średniowiecznego. Zamek Sokolec wzniesiono prawdopodobnie w 1207 roku na polecenie Henryka Brodatego. Była to warownia wkomponowana w granitowe skałki. Historia tego zamku nie jest jednoznaczna. Pod koniec XV wieku zamek został zniszczony i nigdy nie był odbudowany.
Na zboczu Krzyżnej Góry, na wysokości ok. 520 m n.p.m. stoi drewniany domek myśliwski w stylu tyrolskim. Zbudowano go w 1823 roku na polecenie brata króla pruskiego Wilhelma. Mieści się w nim schronisko PTTK "Szwajcarka", a w nim Dolnośląska Szkoła Wspinaczki. Przed budynkiem rośnie piękna lipa, pod którą stoją stoły i ławy. Obok "Szwajcarki" rozpościera się spora polana do biwakowania.
Na południowo-zachodnim zboczu Krzyżnej Góry stoi okazałych rozmiarów ostaniec granitowy Jastrzębia Turnia, który wyrasta wysoko ponad świerkowy las porastający zbocza góry.

W rejonie Przełączki, oddzielającej Krzyżną Górę od Sokolika, znajduje się okazała grupa skał o nazwie Husyckie Skały, gdzie 20-metrowe urwisko ogrodzone jest metalową barierką. Widać stąd zalesione zbocza Sokolika oraz nagie turnie na jego szczycie. Nazwa skał pochodzi od pechowego wydarzenia, jakie spotkało oddział husytów umykających z pobliskiego zamku Sokolec. Żołnierze nie zauważyli w nocy urwiska skalnego i runęli z wysokości 20 metrów, tracąc życie.

Drugim wzniesieniem Gór Sokolich jest Sokolik (642 m n.p.m.). Na szczycie góry znajduje się podwójna skalna turnia. Na wyższą z nich prowadzą metalowe, kręte schodki zbudowane na początku XX wieku, które doprowadzają do niewielkiej, metalowej platformy widokowej z drewnianą ławeczką. Z punktu widokowego rozpościera się rozległy widok na Dolinę Bobru, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Poniżej szczytu znajduje się kilka turni kilkudziesięciometrowej wysokości, na których skałkowcy trenują wspinaczkę.
Na przełęczy między Sokolikiem a Łysą, w okolicach Trzcińska, znajduje się ośrodek biwakowy Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

W Góry Sokole najbliżej jest z Przełęczy Karpnickiej, przez którą przechodzi droga z Karpnik do Trzcińska. Zorganizowano tu parking dla samochodów, na którym w okresie letnim znajduje się luneta widokowa. Przełęcz Karpnicka jest doskonałym punktem wypadowym w Góry Sokole, jak i Rudawy Janowickie.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Góry Sokole - wspaniałe miejsce do wspinaczki sk...

pokaż całą galerię zdjęć
Góry Sokole - turnia na szczycie SokolikaGóry Sokole - widok z Husyckich SkałGóry Sokole - PrzełączkaGóry Sokole - w drodze na Krzyżną GóręGóry Sokole - Husyckie SkałyGóry Sokole - urwisko pod Husyckimi SkałamiGóry Sokole - widok z Husyckich SkałGóry Sokole - urwisko Husyckich SkałGóry Sokole - turnia na zboczu SokolikaGóry Sokole - droga z Przełęczy Karpnickiej w kierunku schroniska
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Góry Sokole - wspaniałe miejsce do wspinaczki skałkowej

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Karpniki
  • Okolica:jeleniogórski
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:3258
Jak oceniasz ten materiał:
0 19

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.