Góry Sokole - wspaniałe miejsce do wspinaczki skałkowej

Karpniki      0 Opinie

Opis

Góry Sokole stanowią wypiętrzenie, ponad dolinami Karpnickiego Potoku i Bobru, sześciu granitowych wzgórz przepięknej urody. Już w XIX wieku uroki tego miejsca docenili Hohenzollernowie, którzy nabyli majątek w Karpnikach, obejmujący również pasmo Gór Sokolich. Na szczytach i zboczach wzgórz występuje duże nagromadzenie granitowych, gołych skał o fantastycznych kształtach.
Wysokość tych skał dochodzi do 60 metrów, nic więc dziwnego, że właśnie w okolicy Gór Sokolich powstały szkoły wspinaczkowe. Na większości kilkudziesięciometrowych, nagich turni, w każdy pogodny dzień skałkowcy ćwiczą wspinaczkę. Bywali tu nasi najwięksi himalaiści z Jerzym Kukuczką i Wandą Rutkiewicz na czele.

Na pasmo Gór Sokolich składają się: Krzyżna Góra (654 m n.p.m.), Sokolik (642 m n.p.m.), Browarówka (510 m n.p.m.), Rudzik (500 m n.p.m.), Łysa (490 m n.p.m.) i Buczek (456 m n.p.m.). Od głównego pasma Rudaw Janowickich oddziela je Przełęcz Karpnicka.

Najwyższe wzniesienie Krzyżna Góra nazwę swą wzięła od 7-metrowego żelaznego krzyża, stojącego na szczycie góry. Krzyż postawiono tu w 1830 roku na polecenie szwagierki króla pruskiego Wilhelma, która miała swój zamek w Karpnikach i chciała z okien swej sypialni widzieć krzyż na szczycie. Przy krzyżu znajduje się platforma widokowa, z której widać Kotlinę Jeleniogórską, Rudawy Janowickie, Karkonosze, Góry Izerskie oraz Góry Kaczawskie.
Poniżej szczytu, na wysokości ok. 630 m n.p.m. można zauważyć nikłe ślady Sokolca - warownego zamku średniowiecznego. Zamek Sokolec wzniesiono prawdopodobnie w 1207 roku na polecenie Henryka Brodatego. Była to warownia wkomponowana w granitowe skałki. Historia tego zamku nie jest jednoznaczna. Pod koniec XV wieku zamek został zniszczony i nigdy nie był odbudowany.
Na zboczu Krzyżnej Góry, na wysokości ok. 520 m n.p.m. stoi drewniany domek myśliwski w stylu tyrolskim. Zbudowano go w 1823 roku na polecenie brata króla pruskiego Wilhelma. Mieści się w nim schronisko PTTK "Szwajcarka", a w nim Dolnośląska Szkoła Wspinaczki. Przed budynkiem rośnie piękna lipa, pod którą stoją stoły i ławy. Obok "Szwajcarki" rozpościera się spora polana do biwakowania.
Na południowo-zachodnim zboczu Krzyżnej Góry stoi okazałych rozmiarów ostaniec granitowy Jastrzębia Turnia, który wyrasta wysoko ponad świerkowy las porastający zbocza góry.

W rejonie Przełączki, oddzielającej Krzyżną Górę od Sokolika, znajduje się okazała grupa skał o nazwie Husyckie Skały, gdzie 20-metrowe urwisko ogrodzone jest metalową barierką. Widać stąd zalesione zbocza Sokolika oraz nagie turnie na jego szczycie. Nazwa skał pochodzi od pechowego wydarzenia, jakie spotkało oddział husytów umykających z pobliskiego zamku Sokolec. Żołnierze nie zauważyli w nocy urwiska skalnego i runęli z wysokości 20 metrów, tracąc życie.

Drugim wzniesieniem Gór Sokolich jest Sokolik (642 m n.p.m.). Na szczycie góry znajduje się podwójna skalna turnia. Na wyższą z nich prowadzą metalowe, kręte schodki zbudowane na początku XX wieku, które doprowadzają do niewielkiej, metalowej platformy widokowej z drewnianą ławeczką. Z punktu widokowego rozpościera się rozległy widok na Dolinę Bobru, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Poniżej szczytu znajduje się kilka turni kilkudziesięciometrowej wysokości, na których skałkowcy trenują wspinaczkę.
Na przełęczy między Sokolikiem a Łysą, w okolicach Trzcińska, znajduje się ośrodek biwakowy Wrocławskiego Klubu Wysokogórskiego.

W Góry Sokole najbliżej jest z Przełęczy Karpnickiej, przez którą przechodzi droga z Karpnik do Trzcińska. Zorganizowano tu parking dla samochodów, na którym w okresie letnim znajduje się luneta widokowa. Przełęcz Karpnicka jest doskonałym punktem wypadowym w Góry Sokole, jak i Rudawy Janowickie.