NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podlasie
Agroturystyka Podlasie
Kwatery prywatne Podlasie
Apartamenty Podlasie
Pensjonaty Podlasie
Hotele Podlasie
Ośrodki wypoczynkowe Podlasie
Campingi pola namiotowe Podlasie
wypożyczalnie sprzętu Podlasie
imprezy integracyjne Podlasie
czarter jachtów Podlasie
śluby, wesela Podlasie
Zamki, ruiny Podlasie
Bractwa rycerskie Podlasie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podlasie
Koncerty, festiwale Podlasie
Pizzerie Podlasie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Twierdza Osowiec

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-04-17 00:58
Drukuj artykuł
Położona wśród biebrzańskich bagien XIX-wieczna rosyjska twierdza, która nigdy nie została zdobyta, nazywana była "rosyjskim Verdun".

Korzystne warunki naturalne w okolicach Goniądza, liczne rozlewiska i bagna biebrzańskie, a także bliskość granicy pruskiej, miały wpływ na usytuowanie w tym miejscu fortecy o charakterze obronno-zaporowym. Twierdzę wzniesiono w latach 1882 - 1892 na zwężeniu bagien biebrzańskich, w celu obrony granicy z Prusami, a także dla obrony linii kolejowej oraz szlaku komunikacyjnego Białystok - Królewiec.

Fortyfikacje składały się z czterech fortów: fort nr 1 "Centralny", fort nr 2 "Zarzeczny", fort nr 3 "Szwedzki" i fort nr 4 "Nowy". Fort 1, 2, i 3 zbudowano według projektu inż. Rościsława Krassowskiego.
Fort Centralny zbudowany był z wielką dbałością o dekoracje architektoniczne. Przy wykańczaniu zastosowano różnego typu kształtki i profile ceglane, pochodzące z carskich cegielni w Hornostajach oraz z Knyszyna. W forcie Centralnym, którego obwód wynosił 2,6 km, poza zabudowaniami bojowymi wzniesiono również cerkiew, kasyno, magazyny, koszary wojskowe oraz mieszkania oficerskie dla oficerów i ich rodzin.
Jako ostatni powstał w 1891 roku czwarty fort Nowy pod kierunkiem inż. Nestora Bujnickiego. Fort ten zbudowano w innej technologii. Był to jedyny rosyjski fort, którego obiekty w całości wylewano jako betonowe monolity.
Przedmoście na prawym brzegu Biebrzy składało się z fortu Zarzecznego oraz pozycji wysuniętych "Sośnieńskiej" i "Las Białoszewski".

Twierdza w Osowcu była prototypem współczesnego rejonu umocnionego oraz połączenia elementów fortyfikacji stałej i polowej.

Po wojnie rosyjsko-japońskiej twierdzę zmodernizowano w latach 1904 -1905. Na początku I wojny światowej uzupełniono ją o elementy fortyfikacji polowej, a przed II wojną światową również fortyfikacjami stałymi.

Twierdza w Osowcu szturmowana i oblegana była od 29 stycznia do 6 sierpnia 1915 roku. Podczas walk zginęło ok. 2000 żołnierzy carskich, ponieważ wojska niemieckie użyły gazu bojowego - chloru. Z powodu niekorzystnej sytuacji na froncie, Rosjanie ewakuowali nie zdobytą twierdzę. Przed ewakuacją, wojska carskie zdołały zniszczyć część fortyfikacji, w tym prawie w całości Fort Zarzeczny.

W lutym 1919 roku twierdzę w Osowcu przejęła armia polska, która była jej użytkownikiem do 13 września 1939 roku, kiedy to twierdzę przejęły wojska niemieckie i 25 września przekazały Armii Czerwonej. Podczas II wojny światowej nie doszło do walk na terenie Osowca. Kiedy Niemcy wypowiedziały wojnę Związkowi Radzieckiemu, wojska niemieckie w czerwcu 1941 roku odzyskały Osowiec.
14 sierpnia 1944 roku Niemcy opuścili Fort Centralny, Szwedzki i Nowy, a Fort Zarzeczny dopiero w styczniu 1945 roku. Wycofując się, poczynili wiele zniszczeń, przez wysadzenie w powietrze wielu obiektów.

Od 1953 roku w Twierdzy Osowiec stacjonuje jednostka wojskowa.

Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec, tylko Fort Centralny i Szwedzki są w stanie używalności. Fort Zarzeczny, który został zniszczony podczas działań wojennych, jest w zarządzie Starostwa Powiatowego w Mońkach. Zniszczony Fort Nowy znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Fort Centralny i Szwedzki są własnością wojska, przy czym Fort Centralny jest częściowo udostępniony do zwiedzania.

W osowieckiej twierdzy zimuje duże skupisko nietoperzy.

Twierdzą opiekuje się Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne, które na terenie Fortu Centralnego zorganizowało Muzeum Twierdzy Osowiec, wytyczyło trasy do zwiedzania oraz doprowadziło, wspólnie z Jednostką Wojskową, do wpisania całości zabytkowego kompleksu do rejestru zabytków.

Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne mieści się na terenie Fortu Centralnego, tel. 600 941 954.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Twierdza Osowiec

pokaż całą galerię zdjęć
Twierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu ZarzecznegoTwierdza Osowiec - ruiny Fortu Zarzecznego
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Twierdza Osowiec

  • Kraina:Podlasie
  • Miejscowość:Osowiec
  • Okolica:moniecki
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:3315
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Podlasie


Imprezy Podlasie


Noclegi Podlasie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.