NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Śląskie
Agroturystyka Śląskie
Kwatery prywatne Śląskie
Apartamenty Śląskie
Pensjonaty Śląskie
Hotele Śląskie
Ośrodki wypoczynkowe Śląskie
Campingi pola namiotowe Śląskie
czarter jachtów Śląskie
wypożyczalnie sprzętu Śląskie
imprezy integracyjne Śląskie
konferencje Śląskie
Zamki, ruiny Śląskie
Biesiady i turnieje rycerskie Śląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Śląskie
Bary Śląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Twierdza Jasna Góra

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-04-17 23:16
Drukuj artykuł
Twierdza powstała w celu ochrony cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, ochrony darów wotywnych oraz w celu obrony biegnącej w pobliżu granicy państwa.

Budowę umocnień rozpoczęto w 1620 roku z inicjatywy króla Zygmunta III Wazy, według projektu królewskiego architekta Andree dell'Aqua. Po śmierci króla Zygmunta, jego syn król Władysław IV Waza kontynuował budowę umocnień Jasnej Góry.

Bazylikę jasnogórską wraz z klasztorem paulinów otoczono murem już w 1624 roku.
Jedyne wejście na teren klasztoru umieszczono od wschodu - była to Brama Wjazdowa. W 1987 roku brama zmieniła nazwę na Bramę Jana Pawła II i ozdobiono ją papieskim herbem oraz mottem "Totus Tuus".
Po wybudowaniu murów rozpoczęto budowę bastionów - początkowo od strony wschodniej. Wzniesiono Bastion Królewski od strony południowo-wschodniej, ufundowany przez ród Potockich oraz Bastion św. Trójcy na narożniku północno-wschodnim, ufundowany przez ród Szaniawskich. Budowę tych bastionów ukończono w 1631 roku.
Budowę bastionów zachodnich nadzorował Jan Zywert, włoskiego pochodzenia murator z Krakowa. Na północno-zachodnim krańcu twierdzy powstał Bastion św. Rocha, ufundowany przez ród Morsztynów oraz na południowo-zachodnim krańcu, obok Bramy Wjazdowej, Bastion św. Barbary, ufundowany przez ród Lubomirskich.
Powstała w ten sposób czworokątna twierdza z bastionami na ostrożach, otoczona suchą fosą i wałami ziemnymi. W 1711 roku forteca jasnogórska dodatkowo otoczona została palisadą.

W okresie budowy bastionów przeniesiono bramę na stronę południową. Powstała w ten sposób Brama Wałowa, zwana również Bramą Jagiellońską. W bramie tej znajdował się mechanizm obsługujący most zwodzony, który prowadził do tejże bramy. Brama Jagiellońska początkowo sięgała wysokości murów, dopiero w 1670 roku dobudowano kolejną kondygnację, w której umieszczono magazyn broni i amunicji. Na bramie, od strony południowej, umieszczono malowidło przedstawiające Władysława Opolczyka - założyciela zakonu paulinów w Polsce.
W 1641 roku wybudowano Bramę Matki Boskiej Bolesnej. Była to brama o charakterze obronnym, którą umieszczono po zewnętrznej stronie fosy, przed Bramą Jagiellońską. Obie bramy łączył most zwodzony. Bramę Matki Boskiej Bolesnej przebudowano w 1891 roku, wykorzystując do budowy ciosany kamień.
W 1680 roku wzniesiono Arsenał. Była to zbrojownia, gdzie przetrzymywano broń.
W latach 1722 - 1723 zbudowano Bramę Lubomirskich. Fundatorem był Jerzy Dominik Lubomirski, a bramę wykonał wrocławski kamieniarz Jan Limberger, zdobiąc ją figurami św. Pawła, św. Antoniego oraz najwyżej umieszczoną figurą św. Michała Archanioła. W eliptycznej wnęce umieszczono obraz przedstawiający Matkę Boską Jasnogórską.
W 1767 roku wzniesiono kolejną bramę na przyjazd króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którą usytuowano między Bramą Lubomirskich, a Bramą Matki Boskiej Bolesnej. Król na Jasną Górę nie przybył, ale brama przez wiele lat nosiła jego imię. Dopiero w 1955 roku zmieniono jej nazwę na Bramę Matki Boskiej Królowej Polski. Zastąpiono również pierwotny wizerunek króla płaskorzeźbą Matki Boskiej.

Twierdza jasnogórska była jedną z wielu warowni Rzeczpospolitej, ale jej znaczenie było wyjątkowe, ponieważ stanowiła również ostoję wartości religijnych, patriotycznych i wolnościowych. Stała liczba obrońców twierdzy w czasie oblężenia wynosiła ok. 300 ludzi i 30 dział.
Forteca jasnogórska wytrzymała oblężenia Szwedów w 1655 roku i w latach 1702 - 1705, Rosjan w 1771 roku oraz Austriaków w 1809 roku.

Po klęsce Napoleona w Rosji, armia carska wkroczyła na ziemie polskie. W połowie marca 1813 roku Rosjanie rozpoczęli szturm na Jasną Górę. Po miesięcznym oblężeniu i zaciekłych walkach twierdza skapitulowała. Powodem kapitulacji było odcięcie od wody oraz rozległy wyłom w murach, który uniemożliwiał dalszą obronę. Garnizon twierdzy na honorowych warunkach, z bronią i sztandarami opuścił jej mury. Po kapitulacji car Aleksander I wydał rozkaz rozebrania murów jasnogórskich, co uczyniono jeszcze w 1813 roku, rozbierając je do wysokości I piętra. W ten sposób forteca jasnogórska przestała być twierdzą.
Mury forteczne zostały jednak odbudowane w 1843 roku na rozkaz cara Mikołaja I Romanowa.

I wojna światowa ominęła Jasną Górę, natomiast podczas II wojny światowej część pomieszczeń była okupowana przez Niemców. Pomimo tego Jasna Góra podczas okupacji niemieckiej była schronieniem dla partyzantów i Żydów.

Obecnie pielgrzymując na Jasną Górę, można zwiedzić również jasnogórskie fortyfikacje. Zwiedzanie kompleksu rozpoczyna się z placu Przyklasztornego, na którym stoi pomnik Prymasa Tysiąclecia - Stefana Wyszyńskiego, dłuta Jana Kucza z Warszawy. Fundatorem tego monumentu jest polskie małżeństwo Sawko ze Stanów Zjednoczonych. Dalej, na niewielkim wzniesieniu znajduje się okrągły placyk, na którym z kostki brukowej ułożono herb zakonu paulinów. Główne wejście do klasztoru stanowi bogato dekorowana Brama Lubomirskich, za którą są kolejne bramy: Brama Matki Boskiej Królowej Polski, Brama Matki Boskiej Bolesnej i ostatnia Brama Jagiellońska. Na teren klasztoru można dostać się również od wschodu, przez Bramę Jana Pawła II.

Obecne mury twierdzy są murami z 1843 roku, odbudowanymi przez cara Mikołaja I. Wały stanowią pozostałość dawnych umocnień klasztoru, a bastiony pełnią rolę wspaniałych miejsc widokowych.
Bastion św. Rocha jest jedynym zachowanym fragmentem umocnień z 1639 roku. Bastion ten został odkryty podczas prac remontowych i konserwatorskich w latach 90. XX wieku. Dziś, po modernizacji służy jako miejsce ekspozycji militariów i pamiątek narodowych. Na wałach Bastionu św. Rocha stoją działa artyleryjskie.

Na wałach bastionu św. Trójcy w 1999 roku odsłonięto pomnik Jana Pawła II, autorstwa rzeźbiarza Władysława Dudka z Krakowa. Pomnik jest darem Danuty i Tomasza Gołąbów ze Stanów Zjednoczonych.
Na wałach Bastionu Królewskiego stoi pomnik ojca Augustyna Kordeckiego - obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami. Monument został wykonany ze spiżu w 1859 roku według projektu Henryka Stattlera.

Na terenie klasztoru jasnogórskiego zachował się również Arsenał z 1680 roku, do którego w 1713 roku dobudowano od strony północnej drugi, piętrowy gmach. Obecnie wnętrze Arsenału jest jednorodnym pomieszczeniem z jednym, wielkim sklepieniem kolebkowym. Kiedyś prezentowane tu było oręże obrońców klasztoru oraz dary dziękczynne składane przez władców. Zbiory te przeniesiono do Bastionu św. Rocha, a w Arsenale organizowane są czasowe wystawy.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Twierdza Jasna Góra

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Twierdza Jasna Góra

  • Kraina:Śląskie
  • Miejscowość:Częstochowa
  • Okolica:częstochowski
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:2607
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Śląskie


Imprezy Śląskie


Noclegi Śląskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.