Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Mazowsze
Agroturystyka Mazowsze
Kwatery prywatne Mazowsze
Apartamenty Mazowsze
Pensjonaty Mazowsze
Hotele Mazowsze
Ośrodki wypoczynkowe Mazowsze
Campingi pola namiotowe Mazowsze
imprezy integracyjne Mazowsze
wypożyczalnie sprzętu Mazowsze
czarter jachtów Mazowsze
śluby, wesela Mazowsze
Zamki, ruiny Mazowsze
Biesiady i turnieje rycerskie Mazowsze
kopalnie, jaskinie, podziemia Mazowsze
Restauracje Mazowsze
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ogród na dachu biblioteki

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-04-18 19:31
Drukuj artykuł
Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego jest jednym z największych i najpiękniejszych w Europie.

W samym centrum Warszawy, nad Wisłą, u stóp skarpy wiślanej znajduje się ten uroczy ogród, zaprojektowany przez Irenę Bajerską - architekta krajobrazu.

Ogród składa się z dwóch części: górnej o powierzchni 2000 m2 i dolnej o powierzchni ok. 15 000 m2. Ogród dolny i górny połączony jest kaskadą wodną, spływającą z górnych partii ogrodu, która w dolnej części tworzy strumyk.

W dolnej części ogrodu, przy budynku biblioteki posadzono krzewy okrywowe, krzewy kwitnące oraz pnącza. Tam też zamontowano nowoczesne podpory, po których wspinają się pnące rośliny. Pozostała część dolnego ogrodu to otwarta przestrzeń, połączona strumieniem. Znajduje się tu sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw z przepięknej urody grzybieńczykami wodnymi. Nad strumykiem przerzucono kilka kładek. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny w tonacji niebiesko-biało-różowej. Dolny ogród zdobią również granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego.

W górnym ogrodzie rośliny rosną na 30-centymetrowej warstwie gleby, usypanej na dachu budynku. Zagospodarowanie przestrzeni na dachu BUW, podzielonej świetlikami, urządzeniami technicznymi, czy wejściami na dach, polega na przenikaniu się ogrodów o odmiennym charakterze. Ogród górny podzielony jest na kilka części, różniących się formą, kolorami oraz zapachem.

W części północnej znajduje się ogród złoty, skomponowany z krzewów kwitnących na kolor żółty i pomarańczowy. Tłem dla tych krzewów są płożące odmiany jałowca i berberysu.

Od wschodu znajduje się ogród srebrny, gdzie rosną srebrzystolistne wierzby, biało kwitnący pięciornik, kosodrzewina, tawuła norweska, płożąca irga oraz jałowiec. Całość kompozycji uzupełniają ozdobne trawy.

Ogród karminowy umiejscowiono od strony południowej, gdzie rosną różowo i czerwono kwitnące krzewy, jak czerwonolistny berberys, krzewuszka cudowna, powojnik alpejski oraz róże, których uzupełnieniem są byliny: rozchodnik i macierzanka. Rosną tu również niskie jabłonie, płożący jałowiec oraz irga.

Od strony zachodniej, od ulicy Dobrej, nad "rogalem komercji" urządzono ogród zielony, który zdobią: pięciornik krzewiasty, irga oraz zawciąg nadmorski.

Ogród górny z dolnym łączy ogród wejściowy. Jest to pochylnia prowadząca na dach, obsadzona bluszczem i barwinkiem. Pochylnię na górze kończy wznosząca się nad świetlikiem altana-antena, opleciona rdestem.

Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami i pergolami, na których pnie się winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik oraz winobluszcz. Zarówno ogród dolny, jak i górny posiadają wiele zacisznych, urokliwych zakątków, gdzie można w spokoju odpocząć.

W ogrodzie znajdują się, wyposażone w lornetki, tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę Warszawy. Przez specjalne okna, świetliki i szklany dach można zajrzeć do wnętrza biblioteki.

W bezpośrednim sąsiedztwie ogrodu znajduje się willa "Szara", której podczas budowy Biblioteki UW nadano nowy blask. Temu przedwojennemu obiektowi, zniszczony w czasie wojny dach i murowaną wieżę odtworzono ze stali i szkła. Obecnie mieści się w niej biurowiec.

Ogród, choć ogrodzony i zamykany, jest ogólnodostępny:
od 1 maja do 30 września w godzinach 9.00 - 20.00,
w kwietniu i październiku w godzinach 9.00 - 18.00,
natomiast od 1 listopada do 31 marca w godzinach 9.00 - 15.00 - tylko ogród dolny, bez wstępu na dach.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ogród na dachu biblioteki

pokaż całą galerię zdjęć
Ogród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu bibliotekiOgród na dachu biblioteki
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ogród na dachu biblioteki

  • Kraina:Mazowsze
  • Miejscowość:Warszawa
  • Okolica:warszawa
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:3746
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Mazowsze


Imprezy Mazowsze


Noclegi Mazowsze


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.