NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
Campingi pola namiotowe Zachodniopomorskie
wypożyczalnie sprzętu Zachodniopomorskie
czarter jachtów Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
konferencje Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Bary Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Latarnia morska w Kołobrzegu

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-06-02 17:23
Drukuj artykuł
Latarnia morska w Kołobrzegu pełni nie tylko funkcję nawigacyjną, lecz również jest ogromną atrakcją turystyczną.

Początki latarni morskiej w Kołobrzegu sięgają 1666 roku, kiedy to po raz pierwszy rozbłysło światło nawigacyjne, umiejscowione na wieży budynku zarządu portu. Zapalano światło tylko wtedy, gdy zbliżał się jakiś statek do portu. Dopiero od 1866 roku światło latarni morskiej w Kołobrzegu było widoczne każdej nocy. Wtedy latarnia była zasilana olejem rzepakowym w lampie Fresnela i świeciła białym światłem. W 1896 roku zmieniono kolor światła na czerwony.

Późniejsze losy latarni w Kołobrzegu związane są z fortem Ujście, który przetrwał wojny i sztormy. Po wojnie siedmioletniej, fort Ujście został rozbudowany i zmodernizowany. W latach 1770 - 1774 wybudowano okrągły fort z grubymi murami. Na wierzchu fortu była platforma dla dział które chroniły port. Ostateczny kształt fort zyskał w latach 1832 - 1836, kiedy to zostały pogrubione mury. Po wojnie niemiecko-francuskiej fort Ujście stracił na znaczeniu.

W 1899 roku, w tym miejscu, gdzie poprzednio stały działa, wybudowano stację pilotów z przylegającą do niej wieżą, która służyła za latarnię morską. Wieża miała 25 metrów wysokości i była zbudowana na planie prostokąta, a dach miała pokryty gontem. Światło latarni nadal świeciło ciągłym czerwonym światłem. Wysokość światła wynosiła 14 metrów. Zmiana sygnału na przerywany nastąpiła w 1904 roku.

Budynek ówczesnej latarni przetrwał do 1909 roku, kiedy to na jej miejsce wybudowano wieżę z cegły. Wieża była wyższa, zbudowana na planie ośmiokąta. Światło żarowe było usytuowane na wysokości 25 metrów. Ta wieża przetrwała do 1945 roku, do ostatnich walk o Kołobrzeg. 13 czerwca 1945 roku na rozkaz komendanta portu, wieża latarni wraz ze stacją pilotów zostały wysadzone. W tym samym roku po skończeniu walk, Rosjanie podjęli odbudowę latarni morskiej. Na sklepieniu fortu powstała masywna wieża postawiona z czerwonej, licowanej cegły. Tę latarnię morską możemy podziwiać do dziś. Zbudowana została na planie koła, dolna część budowli jest szersza, nad czym góruje okrągła wieża.

Latarnia morska w Kołobrzegu prócz punktu nawigacyjnego, spełnia jeszcze rolę pomnika ku czci poległym w obronie miasta. Dla upamiętnienia tych wydarzeń umieszczono emblematy i tablicę pamiątkową na elewacji latarni. Wokół latarni był cmentarz wojenny gdzie spoczywali żołnierze polscy i rosyjscy. W 1963 roku cmentarz ten został przeniesiony na cmentarz komunalny, gdzie wydzielono wojskowe kwatery.

W sierpniu 1979 roku Urząd Morski, który był ówczesnym gospodarzem latarni, podjął się kapitalnego remontu wieży. Wówczas zostało zmienione zwieńczenie latarni i zmiana optyki. Światło latarni rozbłysło 29 lipca 1981 roku i świeci do dziś. Latarnia świeci światłem przerywanym: 2 sekundy światła i 1 sekunda przerwy.

Obecnie w latarni morskiej na dole mieści się kawiarnia, na piętrze możemy zobaczyć wystawę minerałów, a na samej górze możemy podziwiać przepiękne widoki rozciągające się na Bałtyk i Kołobrzeg.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Latarnia morska w Kołobrzegu

pokaż całą galerię zdjęć
Latarnia morska w Kołobrzegu
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Latarnia morska w Kołobrzegu

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Kołobrzeg
  • Okolica:kołobrzeski
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:1924
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.