Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubuskie
Agroturystyka Lubuskie
Kwatery prywatne Lubuskie
Apartamenty Lubuskie
Pensjonaty Lubuskie
Hotele Lubuskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubuskie
Campingi pola namiotowe Lubuskie
imprezy integracyjne Lubuskie
wypożyczalnie sprzętu Lubuskie
czarter jachtów Lubuskie
śluby, wesela Lubuskie
Zamki, ruiny Lubuskie
Biesiady i turnieje rycerskie Lubuskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubuskie
Restauracje Lubuskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Chrobry i jego synowie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-06-14 22:44
Drukuj artykuł
Przy drodze ze Szprotawy do Przemkowa, przed wsią Piotrowice, na terenie rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich, rośnie okazały dąb szypułkowy "Chrobry".

Fachowcy twierdzą, że "Chrobry" wykiełkował ok. 1250 roku. Jest to więc prawdopodobnie najstarszy dąb szypułkowy w Polsce.
"Chrobry" podlegał ochronie jeszcze przed II wojną światową, a 24 marca 1967 roku został wpisany do rejestru pomników przyrody.

Obwód jego pnia wynosi 9,9 m, wysokość to 28 m, a rozpiętość korony sięga 16 metrów. Objętość drzewa to ok. 90 metrów sześciennych. Jest to największy dąb w Polsce pod względem objętości drewna i trzeci w Europie środkowej. Dąb prezentuje się okazale dzięki walcowatemu kształtowi pnia i wysoko osadzonej koronie. "Chrobry" ma silnie rozwiniętą koronę i grube konary, przechodzące w bujnie ulistnione gałęzie. Pień drzewa i niektóre konary są puste w środku.

"Chrobry" pomimo sędziwego wieku wciąż owocuje, wydając zdrowe żołędzie. Leśnicy z Nadleśnictwa Szprotawa zbierali je co roku, a wyhodowane z nich sadzonki, zaopatrzone w certyfikat, były uroczyście sadzone podczas ważnych wydarzeń.

Zebrane w 2003 roku żołędzie zostały zabrane do Watykanu, jako upominek z polskich lasów dla Ojca Świętego. 28 kwietnia 2004 roku papież Jan Paweł II pobłogosławił żołędzie "Chrobrego" podczas pielgrzymki leśników polskich. Nie zachował jednak żołędzi dla siebie, ale radził posadzić je w różnych miejscach kraju, aby po wielu latach świadczyły o czasach pontyfikatu papieża Polaka. Z tych żołędzi w szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano 500 sadzonek. Każda sadzonka posiada stosowny certyfikat z nadanym numerem.
Te młode dęby, dzieci "Chrobrego", w 2006 roku zostały przekazane nadleśnictwom i innym jednostkom lasów państwowych. Miały być one sadzone w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II.
Drzewka wyhodowane z poświęconych żołędzi noszą imię dębów Jana Pawła II. Leśnicy zamierzali utworzyć długowieczne jak "Chrobry", żywe pomniki, pamiętające czasy, w których żył papież Polak.

Dziś młode dęby Jana Pawła II można spotkać w całej Polsce, a nawet za granicami kraju (na Ukrainie w Kamieńcu Podolskim i we Lwowie).

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Chrobry i jego synowie

pokaż całą galerię zdjęć
dąb Jana Pawła II w Węglińcu, 2020dąb Jana Pawła II w Węglińcu, 2020dąb Jana Pawła II w Lubniewicach, 2020dąb Jana Pawła II w Lubniewicach, 2020dąb Jana Pawła II w Nowej Soli, 2020dąb Jana Pawła II w Nowej Soli, 2020dąb Jana Pawła II w Stalowej Woli, 2020dąb Jana Pawła II w Stalowej Woli, 2020dąb Jana Pawła II w Licheniu Starym, 2019dąb Jana Pawła II w Licheniu Starym, 2019
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Chrobry i jego synowie

  • Kraina:Lubuskie
  • Miejscowość:Piotrowice
  • Okolica:żagański
  • Kategoria:Pomniki przyrody
  • Odwiedzin:5877
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Lubuskie


Imprezy Lubuskie


Noclegi Lubuskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.