Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubuskie
Agroturystyka Lubuskie
Kwatery prywatne Lubuskie
Apartamenty Lubuskie
Pensjonaty Lubuskie
Hotele Lubuskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubuskie
Campingi pola namiotowe Lubuskie
wypożyczalnie sprzętu Lubuskie
czarter jachtów Lubuskie
imprezy integracyjne Lubuskie
konferencje Lubuskie
Zamki, ruiny Lubuskie
Bractwa rycerskie Lubuskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubuskie
Pizzerie Lubuskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Bojadła - pałac rodu von Kottwitz

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-06-16 17:52
Drukuj artykuł
Założenie pałacowo-parkowe składa się dziś z pałacu, dwóch kordegard, dwóch oficyn oraz ogrodu.

Budowę pałacu w Bojadłach rozpoczął w 1707 roku Adam von Kottwitz. Jednocześnie prowadzone były prace przy rozplanowaniu i zakładaniu ogrodu, w którym miała się mieścić również oranżeria i zwierzyniec. W 1720 roku, po bezpotomnej śmierci Adama von Kottwitz, majątek po nim przejął jego starszy brat Dawid Henryk von Kottwitz, który ukończył budowę pałacu w 1731 roku. Kilka miesięcy po ukończeniu budowy, część pałacu spłonęła. W latach 1734 - 1735 Dawid Henryk odbudował rezydencję.

Pałac w Bojadłach wzniesiono w stylu barokowym, na planie podkowy. Jest to budynek murowany, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony. Duży taras usytuowany od frontu jest ograniczony tralkową balustradą, umieszczoną w linii skrzydeł bocznych. Na taras prowadzą schody umieszczone na osi wejścia głównego. Główny korpus budowli przykryty jest wysokim dachem czterospadowym, zaś skrzydła boczne - dachami trzyspadowymi.
W elewacji frontowej, na osi pałacu znajduje się ryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem, w którym umieszczono kartusz z napisem "David Heinrich Freiherr von Kottwitz 1734". W ryzalicie, na parterze umieszczony jest portal główny, obramowany pilastrami zakończonymi głowicami jońskimi, które podtrzymują belkowanie ze zwieńczeniem w formie esownic.
Elewację pałacu podzielono poziomo gzymsami, a otwory okienne ujęto w opaski. Zarówno elewacja frontowa, jak i boczne mają bogatą rokokową dekorację rzeźbiarską z motywami muszli, owoców i girland.

Z wyposażenia rezydencji zachowały się kominki, balustrada schodów i stolarka drzwiowa.

Od frontu do pałacu przylega prostokątny dziedziniec, którego wschodnią i zachodnią stronę zamykały zabudowania gospodarcze. Od południa dziedziniec zamknięty jest ogrodzeniem, w którym umieszczona jest brama, osadzona w murowanych filarach, zwieńczonych wazonami.

Takie samo ogrodzenie z identyczną bramą posiada ogród, umiejscowiony po drugiej stronie drogi, na osi widokowej pałacu. Przez środek ogrodu prowadziła główna aleja parku z symetrycznie rozmieszczonymi kanałami i basenami.

Po obu stronach ogrodzenia pałacu wzniesiono dwie kordegardy. Są to piętrowe pawilony zbudowane na rzucie kwadratu, z czterospadowym dachem. Dachy zwieńczone są metalowymi hełmami z wieżyczkami. Niegdyś na tych wieżyczkach umieszczone były zegary - na jednej słoneczny, a na drugiej mechaniczny.

W latach 1759 - 1760, podczas wojny siedmioletniej, pałac w Bojadłach był plądrowany przez wojska rosyjskie, w 1812 roku wybuchł pożar, który strawił część pałacu i rodzinne archiwum.
W XIX wieku na tarasie, przy zachodnim skrzydle postawiono przeszkloną werandę o lekkiej konstrukcji, w której prawdopodobnie urządzono ogród zimowy.

W rękach rodu von Kottwitz dobra w Bojadłach pozostawały do roku 1904, kiedy zostały sprzedane generałowi von Scheffer. Podczas remontu zaniedbanego pałacu von Scheffer zlikwidował przeszkloną werandę, odnowił elewacje i na nowo urządził wnętrza. W posiadaniu rodu von Scheffer Bojadła pozostały do 1945 roku.

Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Początkowo w pałacu mieścił się ośrodek zdrowia, później szkoła podstawowa.
W 1967 roku przeprowadzono remont pałacu, przystosowując go do funkcji ośrodka kolonijnego. Wprowadzono wówczas nowy podział pomieszczeń, urządzono na nowo zaplecze kuchenne, sanitariaty i kotłownię.
W 1988 roku podczas samowolnego "remontu" skuto tynki fasady wraz z częścią detalu architektonicznego, na wysokości parteru.

Od 2006 roku pałac w Bojadłach ma nowego właściciela, co daje nadzieję na uratowanie zabytku.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Bojadła - pałac rodu von Kottwitz

pokaż całą galerię zdjęć
Bojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von KottwitzBojadła - pałac rodu von Kottwitz
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Bojadła - pałac rodu von Kottwitz

  • Kraina:Lubuskie
  • Miejscowość:Bojadła
  • Okolica:zielonogórski
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:4382
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Lubuskie


Imprezy Lubuskie


Noclegi Lubuskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.