Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podkarpackie
Agroturystyka Podkarpackie
Kwatery prywatne Podkarpackie
Apartamenty Podkarpackie
Pensjonaty Podkarpackie
Hotele Podkarpackie
Ośrodki wypoczynkowe Podkarpackie
Campingi pola namiotowe Podkarpackie
wypożyczalnie sprzętu Podkarpackie
czarter jachtów Podkarpackie
imprezy integracyjne Podkarpackie
konferencje Podkarpackie
Zamki, ruiny Podkarpackie
Bractwa rycerskie Podkarpackie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podkarpackie
Pizzerie Podkarpackie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Sianki - nieistniejąca wieś

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-11 19:58
Drukuj artykuł
Nieistniejąca już miejscowość na terenie Bieszczadów była położona u źródeł Sanu. Po stronie polskiej ze wsi ocalała tylko część cmentarza, natomiast część miejscowości, która pozostała po stronie ukraińskiej, funkcjonuje do dziś.

SIANKI - nieistniejąca już na terenie Polski miejscowość położona u źródeł Sanu. Jej nazwa pochodzi od rzeki San (ukr. Sian). Wieś lokowana na prawie wołoskim w 1560 roku przez ród Kmitów. Właścicielami byli kolejno: Kmitowie, od 1580 roku rodzina Tarłów, a od 1663 roku Sianki były własnością wspólną Zatwarnickich, Czarnieckich i Grochowskich. Od początku XVIII wieku do 1939 roku Sianki należały do rodziny Stroińskich.

Wieś zamieszkana była przez Polaków, Rusinów, Żydów i Niemców.
Kiedy na początku XX wieku wybudowano linię kolejową ze Lwowa do Użgorodu i we wsi powstała stacja kolejowa - nastąpił szybki rozwój miejscowości. Sianki stały się największym ośrodkiem wypoczynkowym w tym rejonie. W latach 30-tych XX wieku w Siankach było 10 domów letniskowych, 6 pensjonatów, 3 schroniska, w tym luksusowe schronisko Przemyskiego Towarzystwa Narciarskiego oraz kwatery prywatne. Łącznie Sianki dysponowały bazą noclegową na około 2 tysiące miejsc. Było tu również kilka restauracji, bufet kolejowy, 7 sklepów spożywczych, piekarnia, biblioteka, korty tenisowe, boiska do siatkówki i koszykówki. Była tu również orkiestra sezonowa i organizowano dancingi. Zimą Sianki oferowały wspaniałe tereny narciarskie, skocznię narciarską oraz tor saneczkowy.-[PODZIEL]-Sianki  posiadały kościół i dwie drewniane cerkwie. We wsi był tartak oraz młyny.
Po 17 września 1939 roku przez wieś przebiegała granica między Niemcami a ZSRR. Na lewym brzegu Sanu, we dworze Stroińskich stacjonowało gestapo. Prawobrzeżne Sianki sowieci wysiedlili, natomiast po wkroczeniu Niemców w 1941 roku mieszkańcy powrócili do swych domostw.
Po zakończeniu II wojny światowej granica znów przecięła Sianki. Tym razem zostały podzielone między Polskę i radziecką Ukrainę.

W 1946 roku na podstawie porozumienia między PKWN i Sowietami oddziały NKWD otoczyły polską część Sianek i w ciągu kilku godzin wywieziono jej mieszkańców w głąb ZSRR. Sianki po polskiej stronie zostały wysiedlone a zabudowania prawie całkowicie spalone.To samo spotkało jeszcze kilka wsi nad Sanem.

Dziś po polskiej stronie Sanu w Siankach pozostały jedynie ruiny dworu Stroińskich oraz dawny cmentarz. Na cmentarzu jest tablica informacyjna o stojącej tu niegdyś cerkwi. Znajduje się tu również tzw. grób hrabiny, a tak naprawdę płyty nagrobne dawnych właścicieli tych terenów - Klary z Kalinowskich Stroińskiej (zm. w 1867 r.) i Franciszka Stroińskiego (zm. w 1893 r.) oraz kilkanaście grobów ziemnych.
Niewiele zostało ze sporej, dobrze prosperującej miejscowości wypoczynkowej.

Jedyna droga do polskich Sianek to piesza wędrówka ok. 10 km z wyludnionego Bukowca przez nieistniejąca wieś Beniową.
Po stronie ukraińskiej wieś jest zamieszkała, co można obejrzeć z punktu widokowego powyżej dawnego cmentarza.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Sianki - nieistniejąca wieś

pokaż całą galerię zdjęć
pozostałości dworu Stroińskichźródło sanuSianki - strona ukraińskaSianki - strona ukraińskaSianki - strona ukraińskaSianki - nieistniejąca wieś, cmentarzSianki - grób Klary z Kalinowskich StroińskiejSianki -  grób Klary z Kalinowskich Stroińskiej i Franciszka StroińskiegoSianki - potok NiedźwiedziDroga do Sianek
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Sianki - nieistniejąca wieś

  • Kraina:Podkarpackie
  • Miejscowość:Sianki
  • Okolica:bieszczadzki
  • Kategoria:inne zabytki i ciekawostki
  • Odwiedzin:4159
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Podkarpackie


Imprezy Podkarpackie


Noclegi Podkarpackie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.