Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Grody, grodziska Kujawsko Pomorskie
Pałace, dwory Kujawsko Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Kościół pocysterski w Koronowie

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2010-06-23 23:01
Drukuj artykuł
Gotycko-barokowy kościół pocysterski w Koronowie jest obecnie Kolegiatą diecezji pelplińskiej. Świątynia jest jednym z najcenniejszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego.

Początki konwentu cystersów w Koronowie sięgają 1288 roku, gdy mnisi z Byszewa zawierają umowę z biskupem włocławskim Wisławem na zmianę osady Byszewo na wieś "Smeysze" nad Brdą - dzisiejszego Koronowa. Nazwa Koronowo pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 1348 roku, od nazwy klasztoru "Corona Mariae".

Konwent cysterski już w XIII wieku skupujący dobra w okolicy Koronowa, był w końcu tegoż stulecia właścicielem 12 wsi, a pod koniec XIV wieku już 40 osad i stał się jednym z głównych właścicieli feudalnych regionu. W 1368 roku król Kazimierz Wielki udzielił opatowi koronowskiemu pozwolenia na lokację miasta Koronowa na prawie magdeburskim.

Pierwszy kościół klasztorny zbudowano w latach osiemdziesiątych XIII wieku w stylu wczesnogotyckim. Było to prezbiterium i część transeptu. W drugim etapie budowy w 1 połowie XIV wieku wzniesiono trójnawowy, siedmioprzęsłowy korpus o układzie bazylikowym z rzędem siedmiu kaplic przy nawie północnej oraz dokończono budowę transeptu.

Na początku XVII wieku wybudowano rząd siedmiu kaplic przy nawie południowej w stylu barokowym, dokonując równocześnie przebudowy wnętrza i wystroju w stylu baroku. Zbarokizowano również trzy gotyckie szczyty świątyni, gotyckie okna, oraz dodano barokowe hełmy. Klasztor koronowski odgrywający doniosłą rolę w gospodarczych i artystycznych dziejach regionu, uległ w 1819 roku kasacie, przy czym kościół przejął funkcję parafialnego, a zabudowania klasztorne przekształcono w więzienie, które funkcjonuje do dziś.

Obecnie kościół pocysterski jest Kolegiatą diecezji pelplińskiej. Kolegiata koronowska jest wspaniałym zabytkiem finezyjnie łączącym dwa style gotyk i barok. Świątynia jest ogromna, jej długość wynosi 72 metry, a szerokość w transepcie 28m. Wnętrze kościoła jest bardzo bogato wyposażone w liczne ołtarze głównie w stylu barokowym i rokokowym. Wspaniałe są również barokowe organy, barokowa ambona, stalle w prezbiterium i transepcie. Wysoki poziom reprezentuje malarstwo.

W świątyni znajdują się m.in. obrazy Bartłomieja Strobla i Hermana Hana. Kościół pocysterski można dziś zwiedzać bez trudu, natomiast zwiedzanie dawnych budynków klasztornych jest praktycznie niemożliwe, ponieważ ciągle funkcjonuje w nich więzienie.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kościół pocysterski w Koronowie

pokaż całą galerię zdjęć
Kościół pocysterski w KoronowieGotycko-barokowy kościół pocysterski w KoronowieKościół pocysterski,XIII-XIVw.i XVIIwiekBarokowe hełmy świątyniKolegiata koronowskaBazylika-gotycko-barokowy szczytBarokowy szczyt świątyniWnętrze bazyliki-wieczorna iluminacjaNawa główna bazylikiWnętrze kolegiaty
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Kościół pocysterski w Koronowie

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Koronowo
  • Okolica:bydgoski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2837
Jak oceniasz ten materiał:
0 2

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.