NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Wielkopolskie
Agroturystyka Wielkopolskie
Kwatery prywatne Wielkopolskie
Apartamenty Wielkopolskie
Pensjonaty Wielkopolskie
Hotele Wielkopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Wielkopolskie
Campingi pola namiotowe Wielkopolskie
wypożyczalnie sprzętu Wielkopolskie
czarter jachtów Wielkopolskie
imprezy integracyjne Wielkopolskie
śluby, wesela Wielkopolskie
Zamki, ruiny Wielkopolskie
Bractwa rycerskie Wielkopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Wielkopolskie
Pizzerie Wielkopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Zamek w Kórniku

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-11 20:01
Drukuj artykuł
Obecny wygląd zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego. Mieści się tu muzeum i Biblioteka Kórnicka. Warto też obejrzeć znajdujące się tu trzy oficyny.

Pierwsza wzmianka o budowie zamku pochodzi z 1426 roku. Budowa zakończyła się prawdopodobnie w 1430 roku.

Zamek był posadowiony na bagiennej wyspie, otoczony fosą, do którego prowadził zwodzony most ze spuszczaną kratą. Z tego okresu zachowały się częściowo stare mury i piwnice.
Zamek kórnicki był reprezentacyjną siedzibą rodu Górków, jednego z najpotężniejszych rodów ówczesnej Wielkopolski.

W 1574 roku gościł tu Henryk Walezy, podążający do Krakowa na swą koronację.

W 1592 roku zamek w Kórniku przeszedł w posiadanie Czarnkowskich, w 1610 roku – Grudzińskich, a od 1676 roku był własnością rodu Działyńskich.

Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka po śmierci pierwszego męża i rozwodzie z drugim, zajęła się rozwojem kulturalnym i gospodarczym Kórnika. Przebudowała rezydencję w stylu barokowym, urządziła ogród w stylu francuskim, utworzyła szkółkę drzew i założyła zwierzyniec.
Portret Teofili w białej sukni, do dziś zachowany w zamku, dał początek legendzie o białej damie – jednym z najsłynniejszych duchów w polskich zamkach.

Po śmierci Teofili Potulickiej, na mocy wyroku sądowego, w 1801 roku zamek w Kórniku został zwrócony Działyńskim. Najpierw panem na Kórniku był Ksawery, potem od 1826 roku – jego syn Tytus Działyński. Tytus był zaangażowany w powstanie listopadowe. Z powodu tej działalności władze pruskie skonfiskowały Tytusowi dobra kórnickie. Dopiero w 1839 roku, po wygranym procesie, powrócił do Kórnika, gdzie zajął się przebudową zamku.-[PODZIEL]-Zamek został przebudowany w stylu neogotyku angielskiego. Francuski ogród Teofili przekształcił w park w stylu romantycznym.

Tytus Działyński chciał, aby Kórnik był nie tylko jego prywatną rezydencją, ale żeby również służył narodowi jako biblioteka i muzeum. Starodruki i rękopisy, których zbiór zapoczątkował Tytus Działyński, do dziś są przechowywane w Bibliotece Kórnickiej.

Po śmierci Tytusa zamek był w rękach jego syna Jana, który nie interesował się Kórnikiem, ponieważ zaangażował się w rozbudowę rezydencji swej żony Izabeli w Gołuchowie.

W 1880 roku po śmierci Jana dobra kórnickie odziedziczył jego siostrzeniec Władysław Zamoyski, który jako obywatel francuski musiał opuścić Kórnik w 1885 roku na mocy tzw. rugów pruskich. Powrócił tu dopiero w 1920 roku. Tuż przed śmiercią w 1924 roku bezdzietny Zamoyski całe swoje dobra przekazał narodowi polskiemu.
Darowizną zarządzała fundacja „Zakłady Kórnickie”, która zlikwidowana w 1953 roku, została w 2001 roku reaktywowana na mocy uchwały.
W czasie II wojny światowej zamek w Kórniku został ograbiony przez Niemców.

Obecny kształt zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego. W zamku mieści się Biblioteka Kórnicka oraz muzeum z unikatowymi eksponatami. Między innymi są tu ciekawe meble stylowe, obrazy, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria, porcelana, srebra, itp.

Najokazalszym wnętrzem jest Sala Mauretańska, nawiązująca stylem do Dziedzińca Lwów w Alhambrze, początkowo przeznaczona na bibliotekę, później na salę muzealną. Salę jadalną zwaną herbową zdobi strop kasetowy, mieszczący w 71 skrzyńcach tarcze z herbami XV wiecznego rycerstwa polskiego.

W Kórniku oprócz zamku z jego wnętrzami, można również zwiedzać trzy oficyny, wozownię oraz przepiękne arboretum z rzadkimi okazami flory. Najbardziej rozreklamowanym okazem są chyba gruszki na wierzbie. Od wichury w 2007 r., kiedy złamało się stare drzewo, rośnie już nowe.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek w Kórniku

pokaż całą galerię zdjęć
Zamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w Kórniku - mostek nad fosąZamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w KórnikuZamek w Kórniku
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zamek w Kórniku

  • Kraina:Wielkopolskie
  • Miejscowość:Kórnik
  • Okolica:poznański
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:3751
Jak oceniasz ten materiał:
0 30

Ciekawostki Wielkopolskie


Imprezy Wielkopolskie


Noclegi Wielkopolskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.