NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
Campingi pola namiotowe Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
czarter jachtów Łódzkie
wypożyczalnie sprzętu Łódzkie
konferencje Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Biesiady i turnieje rycerskie Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Bary Łódzkie
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Biała Fabryka

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-01-09 02:34
Drukuj artykuł
Pierwsza fabryka włókiennicza w Polsce swą sławę zyskała dobrą bawełną, dostępną w niskich cenach jak również pierwszą w Polsce maszyną parową w przetwórstwie włókienniczym.

W 1826 roku młody Ludwik Ferdynand Geyer przybywa do Królestwa Polskiego. Podpisuje kontrakt osiedleńczy z Komisją Województwa Mazowieckiego. Deklaruje w nim, że przez 10 lat będzie prowadził tkalnię wyrobów bawełnianych za co otrzymuje 25 cetnatów tkaniny. To był początek fabryki Geyera zwanej Białą Fabryką. Znajduje się ona w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej.

Fabryka dobrze prosperowała. Geyer zaczął wykupować pobliskie grunty po obu stronach ulicy. W ten sposób stworzył kompleks obejmujący prawie 48 hektarów ziemi.

Produkcję zaczął w systemie nakładczym zatrudniając chałupników. Następnie w nowo wybudowanym domu zorganizował ręczną farbiarnię i drukarnię perkali. Zatrudniał tam drukarzy i kolorystów.

Wyroby Białej Fabryki cieszyły się popularnością ze względu na niską cenę i dobrą jakość tkanin. Co spowodowało iż Geyer szybko stał się najpopularniejszym fabrykantem w Łodzi. Zachęcony sukcesami postanowił uruchomić mechaniczną tkalnię i przędzalnię. I tak w latach 1835-1838 powstał trzy piętrowy gmach fabryczny. Geyer zakupił nowe maszyny w tym pierwszą parową maszynę w Łodzi o mocy 60 KM. Inwestycja ta była zbyt droga dla przedsiębiorcy tak więc zadłużył się w Banku Polskim i w kasie miejskiej.

Z powodów technicznych fabryka ruszyła z opóźnieniem i nie przyniosła początkowo zysków spodziewanych. W latach 1848-1853 nastąpił rozkwit fabryki. Była to wówczas jedyna w pełni zmechanizowana, o pełnym cyklu produkcyjnym, fabryka włókiennicza w Łodzi.

Wyroby z fabryki Geyera trzykrotnie nagrodzono medalami: w 1838 w Warszawie, w 1839 w Petersburgu i w 1845 ponownie w Warszawie.

W latach 50 XIX wieku ze względu na rosnącą konkurencję, nadmierne zadłużenie, pożar na terenie fabryki i kryzys ekonomiczny doprowadza do powolnego upadku fabryki. W 1862 roku Geyer zaprzestaje produkcji. Fabryka zostaje ponownie uruchomiona w 1868 roku kiedy to berliński bankier Bernard Ginsberg wnosi wkład finansowy niezbędny do dalszej produkcji.

W 1869 roku fabrykę, po śmierci ojca, przejęli synowie. Założyli oni drugą w Łodzi spółkę akcyjną o nazwie Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Ludwika Geyera w Łodzi. Spółka przetrwała do czasu wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku fabryka zostaje upaństwowiona i nazwana Państwowy Zakład Przemysłu Bawełnianego”Ludwik Geyer”.

Po 1989 roku fabryka źle prosperowała co spowodowało w latach 90 XX wieku jej upadek.

Do dziś zachowały się praktycznie wszystkie budynki fabryczne. Obecnie mieści się tu jedyne w Polsce Centralne Muzeum Włókiennictwa, gdzie możemy prześledzić procesy produkcyjne i podziwiać ówczesne maszyny.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Biała Fabryka

pokaż całą galerię zdjęć
obecny szyld przy wejściu do Białej FabrykiLouis Geyer - założyciel Białej FabrykiBiała FabrykaBiała FabrykaBiała FabrykaBiała Fabryka - budynek łaźni dla robotnic i robotnikówBiała FabrykaBiała FabrykaBiała FabrykaBiała Fabryka - hala fabryczna
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Biała Fabryka

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Łódź
  • Okolica:łódź
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:1647
Jak oceniasz ten materiał:
0 4

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.