NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
wypożyczalnie sprzętu Dolnośląskie
czarter jachtów Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
śluby, wesela Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Bractwa rycerskie Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Koncerty, festiwale Dolnośląskie
Lodziarnie Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-07-18 23:09
Drukuj artykuł
Jeżów Sudecki słynie w całej Polsce z ośrodka szybowcowego na Górze Szybowcowej, która przez wieki nosiła nazwę Galgenberg - Góra szubieniczna.

Góra Szybowcowa to góra Grzbietu Małego w Górach Kaczawskich. Jej wysokość wynosi 561 m n.p.m., a wysokość względna sięga 200 metrów. Niezalesiony szczyt Góry Szybowcowej (niem. Schieferberg) zwrócił uwagę niemieckich weteranów lotnictwa. Okazało się, że na górze panują wyśmienite warunki naturalne, a silne prądy wznoszące umożliwiają osiąganie pułapów do 10 000 metrów.

W 1924 roku w pobliskim Jeżowie Sudeckim (niem. Grunau) założono drugą w Niemczech (i na świecie) szkołę szybowcową. Szkoła ta szybko zdobyła sławę dzięki znakomitym warunkom naturalnym Góry Szybowcowej. Starty szybowców odbywały się wówczas z lin gumowych lub wyciągarek, dlatego tak ważne były warunki związane z prądami wznoszącymi. Dodatkowym atutem była możliwość dojazdu oraz nieduża odległość od Jeleniej Góry, bo tylko ok. 6 km.

W 1929 roku zbudowano na Szybowisku wielki hangar, a w Jeżowie, Piechowicach i Jeleniej Górze rozpoczęto produkcję szybowców szkolnych i wyczynowych. W przededniu II wojny światowej charakter szkoleń został zmilitaryzowany.

W okresie przedwojennym najsłynniejszą adeptką, wykształconą w Jeżowie, była Hanna Reitsch - wybitna szybowniczka, wielokrotna rekordzistka oraz instruktorka szybownictwa. Była ona również pilotem oblatywaczem, odbywała pierwsze loty śmigłowcem bojowym oraz samolotami odrzutowymi, samolotami Me 163 o napędzie rakietowym a także załogowymi rakietami V-1. Hanna Reitsch była również pilotem Adolfa Hitlera.

Po wojnie, w marcu 1946 roku utworzono Aeroklub Jeleniogórski, który wykształcił wielu szybowników i asów polskiego lotnictwa, m.in. pierwszego (i dotychczas jedynego) polskiego kosmonautę - Mirosława Hermaszewskiego.

W 1945 roku, na bazie niezniszczonej, niemieckiej wytwórni szybowców w Jeżowie Sudeckim powstały Okręgowe Warsztaty Szybowcowe, które początkowo remontowały, a od 1947 roku również produkowały szybowce oraz części do samolotów. Ogółem w Jeżowie powstało ok. 900 szybowców.

Lotnisko na Górze Szybowcowej istnieje do dziś i służy Aeroklubowi Jeleniogórskiemu i Centralnemu Ośrodkowi Lotniczemu ZHP.

W 1950 roku starty szybowców przeniesiono na lotnisko do Jeleniej Góry, ponieważ upowszechniły się starty szybowców za samolotami. Na Szybowisku w Jeżowie odbywają się nadal starty z lin gumowych lub wyciągarek. Upowszechniło się również lotniarstwo i paralotniarstwo, a ostatnio również starty grawitacyjne. Start grawitacyjny polega na tym, że maszyny rozpędzają się na specjalnej ścieżce wybudowanej na zboczu, skąd podrywają się do lotu. W Jeżowie starty grawitacyjne są nowością i prawdopodobnie się przyjmą, tak jak to się stało w Bezmiechowej, w Bieszczadach. Już przed wojną startowano ze zbocza, ale były to starty wspomagane gumową liną. Dzisiejsze szybowce są cięższe i dużo łatwiej same rozpędzają się na zboczu.

Dziś oprócz szybowiska i hangaru Aeroklubu, na Górze Szybowcowej znajduje się biurowiec z wieżą kontroli lotów oraz niewielki hotel i restauracja. Rozległe widoki z niezalesionej góry zachęcają do spacerów i oglądania pięknych, lekko szybujących maszyn.

Władze Aeroklubu starają się przyciągnąć na Szybowisko szerokie rzesze, również mieszkańców i turystów. W tym celu podejmowane są różnego rodzaju zachęty, jak np. wystawienie w hangarze spektaklu teatralnego.

Na Górze Szybowcowej organizowane są zloty i pokazy lotów szybowcowych. W maju 2010 roku, w Jeżowie Sudeckim odbył się Europejski Zlot Szybowców Zabytkowych. Szkoda tylko, że pokazy zostały odwołane z powodu złej pogody, a sam zlot został skrócony o dwa dni.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

pokaż całą galerię zdjęć
brama wjazdowa na teren Aeroklububiurowiec Aeroklubu i wieża kontroli lotówpas startowy na Górze Szybowcowejhangar Aeroklubu Jeleniogórskiegoszybowiec Bocianw hangarzeszybowiec Bocianszybowiec w hangarzesamolot Gawron w hangarześcieżka do startów grawitacyjnych, w dole Jelenia Góra
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Góra Szybowcowa w Jeżowie Sudeckim

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Jeżów Sudecki
  • Okolica:jeleniogórski
  • Kategoria:inne zabytki i ciekawostki
  • Odwiedzin:3543
Jak oceniasz ten materiał:
0 13

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.