NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Świętokrzyskie
Agroturystyka Świętokrzyskie
Kwatery prywatne Świętokrzyskie
Apartamenty Świętokrzyskie
Pensjonaty Świętokrzyskie
Hotele Świętokrzyskie
Ośrodki wypoczynkowe Świętokrzyskie
Campingi pola namiotowe Świętokrzyskie
wypożyczalnie sprzętu Świętokrzyskie
czarter jachtów Świętokrzyskie
imprezy integracyjne Świętokrzyskie
konferencje Świętokrzyskie
Zamki, ruiny Świętokrzyskie
Biesiady i turnieje rycerskie Świętokrzyskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Świętokrzyskie
Wydarzenia sportowe Świętokrzyskie
Pizzerie Świętokrzyskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Pomnik sołtysa w Wąchocku

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-07-19 16:03
Drukuj artykuł
W Wąchocku sołtysa od niepamiętnych czasów obierano powszechnie znaną metodą. Najstarszy ze wsi ze wzgórza nieopodal Wąchocka puszczał drewniane koło. W czyją chałupę koło trafiło - ten zostawał sołtysem.

Wąchock był miastem od 1454 roku do 1869, kiedy to władze carskie za udział w powstaniu styczniowym odebrały mu prawa miejskie. Wąchock czynił starania o odzyskanie tych praw i od 1994 roku Wąchock znów jest miastem. Od tej pory w mieście rządzi burmistrz, nie sołtys.

Natychmiast powstał nowy dowcip: Dlaczego w Wąchocku nie ma sołtysa? Bo w tym roku koło nie trafiło w żadną chałupę, tylko w miejski szalet.

Na szczęście mieszkańcy Wąchocka mają poczucie humoru i postanowili wybrać honorowego sołtysa. Podobno jest wybierany tradycyjną metodą.

Miasto, które było przedmiotem tylu niewybrednych dowcipów, postanowiło wyciągnąć korzyści z tej sytuacji i zamiast się obrażać na "cały świat", stało się stolicą dowcipów. Niektórzy sądzą, że to sami mieszkańcy Wąchocka tworzyli te dowcipy, w ramach autoreklamy.

Prezes Stowarzyszenia Ziemi Kieleckiej był pomysłodawcą postawienia w Wąchocku pomnika sołtysa. Pomysł został przyjęty i pomnik stanął przed budynkiem Policji i Poczty, a uroczystego odsłonięcia dokonano w czerwcu 2003 roku. Natychmiast zrodził się dowcip: Dlaczego przed posterunkiem policji postawiono pomnik sołtysa? Żeby go złomiarze nie ukradli.

Rzeźba sołtysa, autorstwa kieleckiego artysty Sławomira Micka wykonana jest z brązu. Postać sołtysa jest dostojna, nowoczesna, a jednocześnie tradycyjna. Sołtys w kapeluszu, siedzący na kamieniu, wsparty prawą ręką na "elektoracie", z telefonem komórkowym przy uchu. Obok stoi jego "biuro" - skórzana teczka.

Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej poszło dalej, i co roku w ostatni weekend czerwca organizuje w Wąchocku Zjazd Sołtysów Ziemi Kieleckiej. Jest to impreza plenerowa, z udziałem mieszkańców, turystów, no i oczywiście prawdziwych sołtysów.
Sołtysi biorą udział w turnieju, obejmującym kilkanaście konkurencji sprawnościowych oraz tzw. "małą maturę". W 2010 roku odbył się już XVI Zjazd Sołtysów oraz XIII Turniej. Większość konkurencji opierała się na poczuciu humoru i zachowaniu dystansu do siebie i swojego urzędu. Zwycięscy turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody.

Nic dziwnego, że to właśnie Wąchock został ogłoszony Polską Stolicą Dowcipów.

Po imprezie uczestnicy zlotu odjechali autobusem. No właśnie: Dlaczego autobusy w Wąchocku otwierają tylko przednie drzwi? Bo tylne są już za miastem.

Od 2014 roku pomnik sołtysa nie stoi już przed budynkiem Policji. Przeniesiony został na zrewitalizowane tereny nad rzeką Kamienną, przy ulicy Błonie. Zorganizowano tam skwerek z Aleją Humoru, gdzie w nawierzchnię alei wmurowano 33 tablice z tekstami dowcipów o Wąchocku. Pomnik sołtysa stanowi zwieńczenie wąchockiej Alei Humoru.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Pomnik sołtysa w Wąchocku

pokaż całą galerię zdjęć
Wąchock - pomnik sołtysa w nowym miejscuWąchock - pomnik sołtysa w nowym miejscuWąchock - pomnik sołtysa w nowym miejscuWąchock - pomnik sołtysa w nowym miejscuWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei HumoruWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei HumoruWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei HumoruWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei HumoruWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei HumoruWąchock - teksty dowcipów o Wąchocku w Alei Humoru
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Pomnik sołtysa w Wąchocku

  • Kraina:Świętokrzyskie
  • Miejscowość:Wąchock
  • Okolica:starachowicki
  • Kategoria:Pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe
  • Odwiedzin:3183
Jak oceniasz ten materiał:
0 15

Ciekawostki Świętokrzyskie


Imprezy Świętokrzyskie


Noclegi Świętokrzyskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.