NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Wielkopolskie
Agroturystyka Wielkopolskie
Kwatery prywatne Wielkopolskie
Apartamenty Wielkopolskie
Pensjonaty Wielkopolskie
Hotele Wielkopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Wielkopolskie
Campingi pola namiotowe Wielkopolskie
wypożyczalnie sprzętu Wielkopolskie
czarter jachtów Wielkopolskie
imprezy integracyjne Wielkopolskie
konferencje Wielkopolskie
Zamki, ruiny Wielkopolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Wielkopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Wielkopolskie
Koncerty, festiwale Wielkopolskie
Bary Wielkopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Osieczna - kościół i klasztor franciszkanów reformatów

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-07-22 23:43
Drukuj artykuł
Wnętrze kościoła p.w. św. Walentego urzeka prostotą, zachwyca jednorodnością wnętrza, czystością formy i spójnością architektury z wyposażeniem.

Franciszkanów do Osiecznej sprowadził Adam Olbracht Przyjemski w 1622 roku, aby w dobie szerzącej się reformacji umocnić w Wielkopolsce katolicyzm. Przyjemski osadził zakon przy kapliczce św. Walentego, położonej za miastem. W 1630 roku powstał tam nieduży, drewniany klasztor. Klasztor murowany wzniesiono dopiero w latach 1680 - 1682.

Kościół zakonny p.w. św. Walentego zbudowano w latach 1729 - 1733. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Józef Mycielski. Świątynię wzniesiono według projektu włoskiego architekta - Pompeo Ferrariego, w stylu późnobarokowym. Jego jadnonawowy korpus przykryto dwuspadowym dachem, na którym umieszczono wieżyczkę na sygnaturkę. Fasadę kościoła zdobił wysoki, barokowy szczyt oraz balkon nad portalem.

Kościół św. Walentego w Osiecznej jest klasycznym przykładem architektury "reformackiej", która urzeka swą prostotą i pięknem.

Korpus kościoła ma sklepienie kolebkowe z lunetami, natomiast w prezbiterium znajduje się sklepienie kopulaste. Do dziś na sklepieniach przetrwały niewielkich rozmiarów, figuralne polichromie z połowy XVIII wieku. Za ołtarzem głównym znajduje się zakrystia, a nad nią na piętrze, chór zakonny.

Wyposażenie świątyni zachwyca swoją jednorodnością. Rokokowe wnętrza wykonane są w latach 1784 - 1787 przez artystę z Rawicza - Antoniego Schultza.
Wyposażenie kościoła w całości wykonane jest z drewna dębowego. Ekspresyjny krucyfiks w ołtarzu głównym również jest dziełem Antoniego Schultza. Wszystkie ołtarze, prospekt chóru muzycznego, barierka przy prezbiterium, ławki, konfesjonały i wszystkie elementy wyposażenia wykonane są z drewna o tym samym odcieniu. Figury w ołtarzu głównym oraz aniołki także wyrzeźbiono w drewnie.

W lewym ołtarzu bocznym, za zasuwą, znajduje się słynący łaskami, cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej (Osieckiej) z Dzieciątkiem, z I połowy XVIII wieku. Obraz ten w 1976 roku ukoronowano koronami papieskimi.
W prawym ołtarzu bocznym umieszczono wczesnobarokowy obraz św. Walentego, namalowany przez Franciszka Smuglewicza. W ołtarzach bocznych znajdują się cztery obrazy tego artysty, pochodzące z tego samego okresu.

Od północy do kościoła przylega piętrowy budynek klasztorny, tworząc prostokątny wirydarz z krużgankiem. W furcie prowadzącej do klasztoru znajdują się freski, nawiązujące do biografii patrona zakonu.

Barokowy klasztor zbudowany w latach 1680 - 1682 i przebudowany w latach 1730 - 1733, franciszkanie dwukrotnie zmuszeni byli opuścić. Pierwszy raz w 1834 roku po kasacie zakonu, przeprowadzonej przez władze pruskie. Franciszkanie powrócili do niego w 1861 roku, ale nie jako zakon, lecz aby objąć kierownictwo domu księży emerytów.

Zakon do Osiecznej powrócił w 1927 roku, lecz nie na długo. Po raz drugi franciszkanie zostali wyrzuceni w 1941 roku przez hitlerowców. W czasie okupacji kościół został zamknięty, a klasztor zamieniony na więzienie dla sióstr elżbietanek i osób świeckich.

Po wojnie franciszkanie powrócili do Osiecznej, a w klasztorze umieszczono nowicjat, który znajduje się tam do chwili obecnej.

W 1984 roku w świątyni wybuchł pożar, który strawił część ołtarza. Po pożarze przeprowadzono gruntowny remont kościoła. Na szczęście, udało się zrekonstruować zniszczone elementy wystroju świątyni.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Osieczna - kościół i klasztor franciszkanów re...

pokaż całą galerię zdjęć
kościół franciszkanów - prezbiteriumkościół franciszkanów - sklepienie nad nawąkościół franciszkanów - chór muzycznykościół franciszkanów - sklepienie nad ołtarzemKościół franciszkanów - ołtarz
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Osieczna - kościół i klasztor franciszkanów reformatów

  • Kraina:Wielkopolskie
  • Miejscowość:Osieczna
  • Okolica:leszczyński
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2790
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Wielkopolskie


Imprezy Wielkopolskie


Noclegi Wielkopolskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.