Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Zachodniopomorskie
Agroturystyka Zachodniopomorskie
Kwatery prywatne Zachodniopomorskie
Apartamenty Zachodniopomorskie
Pensjonaty Zachodniopomorskie
Hotele Zachodniopomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Zachodniopomorskie
Campingi pola namiotowe Zachodniopomorskie
wypożyczalnie sprzętu Zachodniopomorskie
czarter jachtów Zachodniopomorskie
imprezy integracyjne Zachodniopomorskie
konferencje Zachodniopomorskie
Zamki, ruiny Zachodniopomorskie
Bractwa rycerskie Zachodniopomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Zachodniopomorskie
Pizzerie Zachodniopomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Lubie pochyłe jezioro

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-07-24 00:06
Drukuj artykuł
Lubie jest jedynym jeziorem, jakie znam, którego poziom lustra wody na wschodnim i zachodnim krańcu różni się o 23 cm. Ten ciekawy efekt spowodowany jest przez występowanie na tym terenie anomalii magnetycznych.

Jezioro Lubie to piękny, duży akwen rynnowy na Pojezierzu Drawskim. Długość jego wynosi 14 km, szerokość od 600 m do 2,2 km, a głębokość maksymalna dochodzi do 46 m. Powierzchnia jeziora sięga 1467 ha. Jezioro jest ukierunkowane z północnego zachodu na południowy wschód.

Lubie ma rozwiniętą linię brzegową, z licznymi dużymi i mniejszymi zatokami oraz dwoma dużymi półwyspami: Ostry Róg i Półwysep Mrówkowo, które w połowie jeziora tworzą spore przewężenie.
Na jeziorze jest pięć wysp: Rybaki, Sołtysia, Kamieniec, Ptaszyniec i piąta wyspa bez nazwy.

Ten piękny akwen ma sporo zalet. Nad tak dużym jeziorem są tylko 3 miejscowości: na północno-wschodnim brzegu leżą wsie: Gudowo i Lubieszewo, a południowo-zachodni brzeg, gdzie jest miejscowość Karwice, znajduje się już na terenie poligonu drawskiego.

Południowo-zachodni (wojskowy) brzeg to wysoki wał morenowy, porośnięty Borami Karwickimi. Chociaż brzeg ten należy do wojska, to bogactwo lasów przyciąga tu zarówno grzybiarzy, jak też zbieraczy jagód, poziomek, jeżyn czy borówek. Prawdziwy poligon zaczyna się bowiem kilka kilometrów dalej, za szosą z Drawska Pomorskiego do Kalisza Pomorskiego.

Północno-wschodni, płaski brzeg jest dostępny dla wszelkiej turystyki i został zagospodarowany. Znajdują się tu ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, pomosty do połowu ryb czy slipy (pochylnie) do wodowania łodzi.

W Karwicach, na skraju poligonu drawskiego, w XIX-wiecznym pałacu mieści się luksusowy Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy. To właśnie w tym pałacu w 1995 roku prezydent Lech Wałęsa w towarzystwie generałów spożywał posiłek, który przeszedł do historii pod nazwą "obiadu drawskiego". Spotkanie to przyczyniło się do dymisji ówczesnego ministra obrony narodowej.
Ośrodek w Karwicach posiada pełną infrastrukturę dla uprawiania turystyki wodnej: pomosty, plaże, żaglówki, łodzie motorowe itp. Jest to jedyny tak rozbudowany obiekt na jeziorze Lubie.

Na północno-wschodnim brzegu są również przystanie, ale sprzętu pływającego jest zdecydowanie mniej.

Przez jezioro przepływa jedna z piękniejszych rzek w Polsce - Drawa, którą wiedzie słynny szlak kajakowy im. ks. Kardynała Karola Wojtyły. Drawa wpływa do jeziora od zachodu, natomiast ujście rzeki znajduje się w głębokiej zatoce na południowym brzegu.

Wokół jeziora prowadzi przepiękny szlak rowerowy długości ok. 50 km (również przez teren wojskowy).

Nad jeziorem można spotkać wiele piaszczystych plaż nad płytkimi brzegami, które zachęcają do kąpieli zarówno słonecznych, jak również w falach jeziora, którego wody posiadają II klasę czystości.

Lubie jest akwenem umożliwiającym żeglowanie. Jest także wymarzonym miejscem dla miłośników windsurfingu, ponieważ wiatry na tym jeziorze wieją bardzo często. Ponieważ Lubie nie jest objęte strefą ciszy, dozwolone jest korzystanie ze skuterów wodnych i łodzi motorowych, co umożliwia również narciarstwo wodne.

Niezaprzeczalną zaletą tego akwenu jest bogactwo ryb. Występują tu: okoń, sandacz, szczupak, leszcz, płoć, sum, a z uwagi na dużą głębokość jeziora - również sieja i sielawa.

Odludzie nad jeziorem Lubie jest jego największym atutem. Nie ma tu kurortów i "turystów", którzy cały urlop spędzają między plażą i pubem, słuchając bardzo głośnej muzyki. Nawet łodzie motorowe nie przeszkadzają na tak dużym akwenie.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Lubie pochyłe jezioro

pokaż całą galerię zdjęć
jezioro Lubiejezioro Lubienad jeziorem Lubiejezioro Lubiejezioro Lubie
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Lubie pochyłe jezioro

  • Kraina:Zachodniopomorskie
  • Miejscowość:Lubieszewo
  • Okolica:drawski
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:4655
Jak oceniasz ten materiał:
0 37

Ciekawostki Zachodniopomorskie


Imprezy Zachodniopomorskie


Noclegi Zachodniopomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.