Cerkiew w Równi, obecnie kościół

Równia      1 Opinie

Opis

Cerkiew zbudowano prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Była to świątynia w obrządku grekokatolickim p.w. Opieki Matki Bożej i stanowiła cerkiew filialną parafii w Ustianowej.

Cerkiew w Równi jest świątynią orientowaną, postawioną na wzniesieniu, w zakolu potoku Równia. Obok znajduje się dawny cmentarz, na którym zachowało się jeszcze kilka nagrobków.

Świątynia jest budowlą drewnianą, o konstrukcji zrębowej, trójdzielna i trójkopułowa. Wokół cerkwi biegnie opasanie, wsparte na uskokowych belkach zrębu. Prezbiterium, nawę i babiniec wzniesiono na planie kwadratów, przy czym nawa jest najobszerniejsza - szersza i wyższa.
Na zrębie ścian wspierają się tambury, czyli bębny tworzące osobne przestrzenie. W nawie jest tambura ośmioboczna, dwustrefowa, przedzielona daszkiem okapowym. W sanktuarium i babińcu tambury są mniejsze, czworoboczne.
Świątynia przykryta jest trzema kopułami - nad nawą znajduje się kopuła ośmiopołaciowa, a prezbiterium i babiniec nakryte są kopułami o profilu sferycznym. U podstawy tamburów umieszczono dachy koszowe, powyżej okapowe, a nad nawą okapowe zwielokrotnione. Wszystkie kopuły i ściany powyżej opasania opierzone są gontem.

Wewnątrz każda część cerkwi ma inne sklepienie. Sanktuarium ma sklepienie zwierciadlane, nawa sklepienie zrębowe ośmiopolowe, a nad babińcem znajduje się strop. Ponad babińcem znajduje się empora o konstrukcji słupowej.

Wyposażenie świątyni jest bardzo skromne. Nad ołtarzem umieszczono duży, barokowy krucyfiks.
Nie zachowało się wyposażenie dawnej cerkwi, pozostały jedynie ślady po mocowaniu ikonostasu oraz otwory do mocowania ołtarzy bocznych. Część wyposażenia dawnej cerkwi znajduje się w muzeum w Łańcucie.

Cerkiew w Równi była kilkakrotnie remontowana: w 1790 (lub 1792) roku, kolejny remont w 1890 roku, po 1951 cerkiew została opuszczona, a przez pewien czas służyła jako magazyn. W latach 60. XX wieku została objęta nadzorem konserwatorskim i wyremontowana.

W 1972 roku przekazano cerkiew kościołowi rzymskokatolickiemu i ponownie remontowano w 1975 roku.

Dziś świątynia w Równi jest kościołem filialnym p.w. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych, należącym do parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Ustianowej Górnej.

Zdjęcia

drewniana cerkiew w Równi
drewniana cerkiew w Równi
miniatura cerkwi w Równi z myczkowieckiego parku miniatur