NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
śluby, wesela Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Kabarety, spektakle Kujawsko Pomorskie
Pizzerie Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Jezioro Żurskie w Borach Tucholskich

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2010-08-03 21:25
Drukuj artykuł
Jezioro Żurskie jest sztucznym akwenem zaporowym,jednak jego walory turystyczne i krajobrazowe nie ustępują wielu naturalnym jeziorom polodowcowym, a często nawet je przewyższają.

Jezioro Żurskie jest położone w Borach Tucholskich na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w powiecie świeckim(Świecie nad Wisłą)w województwie kujawsko-pomorskim.Jest sztucznym akwenem wodnym utworzonym poprzez spiętrzenie tamą wód rzeki Wdy. Zaporę na rzece Wdzie zbudowano w 1928roku w celach energetycznych i przeciwpowodziowych.

W uroczystej inauguracji pracy elektrowni wodnej wziął udział w 1929 roku prezydent IIRP Ignacy Mościcki.Jezioro Żurskie jest akwenem niezwykle urokliwym i malowniczym, ponieważ jego brzegi są w całości porośnięte pięknymi lasami Borów Tucholskich,a jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona licznymi zatokami i cyplami. Dodatkowo brzegi jeziora są ubogacone zróżnicowaną wysokością ponad poziomem wody. Miejscami strome i wysokie brzegi powoli przechodzą w brzegi łagodne i płaskie, ale zawsze są lesiste. Bardzo bogata jest fauna jeziora i okolicznych lasów Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W jeziorze żyje oczywiście wiele gatunków ryb, ale ciekawostką jest to, że w jeziorze żyją bobry i wydry. Nierzadko w wodzie jeziora spotkać można zaskrońca zwyczajnego(natrix natrix), który doskonale pływa i nurkuje polując na ryby, traszki lub żaby, które są jego głównym pożywieniem. Zaskroniec jest niejadowitym wężem łagodnym i płochliwym, całkowicie niegroźnym dla ludzi.

Wysokie brzegi jeziora Żurskiego są największą w Polsce ostoją ptaka zimorodka zwyczajnego, który w piaszczystych skarpach brzegów buduje tu swoje gniazda. Ostoje zimorodka ściągają w te tereny ornitologów z całej Europy, badających ten gatunek ptaka. Lasy Wdeckiego Parku Krajobrazowego zamieszkuje przede wszystkim zwierzyna łowna: dziki, jelenie, sarny, daniele i zające.

Jezioro Żurskie jest wielką atrakcją turystyczną dla letników i kajakarzy, bo jest akwenem dużym liczącym aż 450ha powierzchni a połączenie z rzeką Wdą, która po rzece Brdzie jest drugim najbardziej atrakcyjnym szlakiem kajakowym w Borach Tucholskich jest atrakcją dodatkową. Jezioro Żurskie jest dobrze zagospodarowane turystycznie. We wsi letniskowej Tleń (stacja PKP) znajdziemy atrakcyjne ośrodki wczasowe, a we wsi gminnej Osie (stacja PKP) gospodarstwa agroturystyczne. Atrakcją tych gospodarstw są m.in. oferowane turystom przejażdżki konne w siodle lub w bryczkach. Warto pojechać latem do Wdeckiego Parku Krajobrazowego nad piękne Jezioro Żurskie.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Żurskie w Borach Tucholskich

pokaż całą galerię zdjęć
Jezioro ŻurskieJez.Żurskie-kajakarzeJez.Żurskie-dzika plażaJezioro Żurskie-półwysepJez.Żurskie-kąpieliskoJezioro Żurskie-widok z wysokiego brzeguJezioro ŻurskieBory Tucholskie nad brzegiem J.ŻurskiegoWdecki Park Krajobrazowy w okolicach Jez.Żurskiego
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Jezioro Żurskie w Borach Tucholskich

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Tleń
  • Okolica:świecki
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:1822
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.