NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Łódzkie
Agroturystyka Łódzkie
Kwatery prywatne Łódzkie
Apartamenty Łódzkie
Pensjonaty Łódzkie
Hotele Łódzkie
Ośrodki wypoczynkowe Łódzkie
Campingi pola namiotowe Łódzkie
imprezy integracyjne Łódzkie
wypożyczalnie sprzętu Łódzkie
czarter jachtów Łódzkie
śluby, wesela Łódzkie
Zamki, ruiny Łódzkie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Łódzkie
kopalnie, jaskinie, podziemia Łódzkie
Kawiarnie Łódzkie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Piotrków Trybunalski - cerkiew prawosławna

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-08-13 14:18
Drukuj artykuł
Pierwsza kaplica prawosławna p.w. Wszystkich Świętych w Piotrkowie Trybunalskim mieściła się na poddaszu prywatnego domu greckiego kupca.

Powstanie parafii prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim związane było z przybyciem do miasta w połowie XVIII wieku Greków z Macedonii, którzy obawiając się prześladowań, uciekli z imperium tureckiego.

Grecy osiedlili się w kilku miastach w Polsce, a od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uzyskali zgodę na praktykowanie swojego wyznania i urządzanie kaplic w prywatnych domach. W ten sposób w 1788 roku powstała kaplica domowa p.w. Wszystkich Świętych, urządzona na poddaszu jednej z kamienic przy ulicy Krótkiej (dziś pl. Czarnieckiego 10). Proboszczem był Georgis z Chios, noszący polskie nazwisko Sergułowski.

Z czasem wszyscy Grecy spolonizowali się i przyjęli polskie nazwiska, zachowali jednak prawosławne wyznanie i język grecki w liturgii.

W 1836 roku car Mikołaj I podporządkował cerkwi rosyjskiej wszystkie odłamy prawosławia, istniejące na terenie imperium, bez względu na narodowość wyznawców. W ten sposób piotrkowscy Grecy zostali poddani przymusowej rusyfikacji wyznaniowej. Proces ten nasilił się po 1844 roku, kiedy napływ rosyjskich urzędników wyznania prawosławnego wymusił budowę nowej cerkwi w Piotrkowie Trybunalskim.

Plac w centrum miasta pod budowę świątyni zakupiono od klasztoru o.o. pijarów. W latach 1845 - 1858 wzniesiono w Piotrkowie murowaną, neoklasycystyczną cerkiew prawosławną pod wezwaniem Wszystkich Świętych, według projektu architekta Gołońskiego. Powstała cerkiew na planie krzyża greckiego, orientowana, którą wyświęcono w 1848 roku.

Jednorzędowy, pozłacany ikonostas z drewna lipowego, wykonano w Petersburgu, a 12 olejnych ikon na złoconym tle napisał malarz Aleksander Kokular. Pierwszym proboszczem cerkwi p.w. Wszystkich Świętych został ksiądz Mateusz Wierżykowski.

Kiedy 20 lat później, w 1867 roku utworzono gubernię piotrkowską, istniejąca świątynia okazała się zbyt ciasna.

Rozbudowy cerkwi podjął się polski architekt i budowniczy Ignacy Markiewicz, według projektu rosyjskiego architekta Iwana Wasiliewicza Sztrema. Przebudowę świątyni przeprowadzono w latach 1869 - 1870. Z trzech stron przesunięto ściany cerkwi o 7 metrów, dobudowano kruchtę, a nad nią sześcioboczną dzwonnicę.

W oknach dzwonnicy, z trzech stron, umieszczono ikony świętych: Cyryla i Metodego, Włodzimierza i Aleksandra Newskiego. Nad bocznym wejściem do cerkwi umieszczono ikony apostołów Piotra i Pawła, a nad wejściem głównym umieszczono ikonę Chrystusa Zbawiciela, wykutą w miedzianej tablicy. Cerkiew piotrkowską zdobi pięć cebulastych kopuł oraz wieża dzwonnicy zwieńczona wysokim, ostrosłupowym hełmem. Główne wejście do cerkwi wiedzie przez kruchtę, którą zdobi piękny portal uskokowy z kolumienkami.

Wewnątrz świątyni umieszczono dwurzędowy, pozłacany ikonostas, wykonany przez Sieriebriakowa, do którego ikony napisał Wasiliew. Ponowne wyświęcenie cerkwi nastąpiło w 1870 roku.

Posadzkę w cerkwi wykonano z czarnego i białego marmuru, ułożoną w szachownicę. Nowa świątynia ogrzewana była trzema piecami kaflowymi. Po przebudowie cerkiew mieściła 400 osób.

W okresie guberni piotrkowskiej w mieście znajdowały się jeszcze dwie cerkwie. Była to cerkiew garnizonowa p.w. św. Aleksandra Newskiego, umieszczona w przebudowanym zamku królewskim oraz cerkiew szkolna p.w. św. Iwana Rylskiego, umieszczona w gmachu dawnego Kolegium Jezuickiego, w którym dziś mieści się Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego. Obie te cerkwie zlikwidowano w czasie I wojny światowej.


W cerkwi p.w. Wszystkich Świętych, w kwietniu 2007 roku odbył się uroczysty ingres prawosławnego biskupa-wikariusza Pajsiusza Martyniuka, który został powołany na biskupa-wikariusza łódzko-poznańskiej diecezji z tytułem biskupa piotrkowskiego. Od tej pory piotrkowska cerkiew podniesiona została do rangi prawosławnej katedry.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Piotrków Trybunalski - cerkiew prawosławna

pokaż całą galerię zdjęć
wnętrze cerkwi - ikonostas - fotografia plakatu umieszczonego w gablocie na Rynku Trybunalskimcerkiew w Piotrkowie Trybunalskimcerkiew w Piotrkowie Trybunalskimcerkiew w Piotrkowie Trybunalskimcerkiew w Piotrkowie Trybunalskimcerkiew w Piotrkowie Trybunalskim
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Piotrków Trybunalski - cerkiew prawosławna

  • Kraina:Łódzkie
  • Miejscowość:Piotrków Trybunalski
  • Okolica:piotrkowski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2751
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Łódzkie


Imprezy Łódzkie


Noclegi Łódzkie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.