Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Świętokrzyskie
Agroturystyka Świętokrzyskie
Kwatery prywatne Świętokrzyskie
Apartamenty Świętokrzyskie
Pensjonaty Świętokrzyskie
Hotele Świętokrzyskie
Ośrodki wypoczynkowe Świętokrzyskie
Campingi pola namiotowe Świętokrzyskie
imprezy integracyjne Świętokrzyskie
wypożyczalnie sprzętu Świętokrzyskie
czarter jachtów Świętokrzyskie
konferencje Świętokrzyskie
Zamki, ruiny Świętokrzyskie
Biesiady i turnieje rycerskie Świętokrzyskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Świętokrzyskie
Bary Świętokrzyskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Świętokrzyski harem w tureckim stylu

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-08-16 16:12
Drukuj artykuł
We wsi Grabki Duże znajduje się oryginalny, późnobarokowy pałac o orientalnej architekturze. Nazywany jest pałacem tureckim lub haremem.

Stanisław Rupniewski, późniejszy kasztelan małogoski, konarsko-kujawski, starosta szydłowski, wojski sandomierski, dostał się do niewoli tureckiej pod Wiedniem. Podczas pobytu w Turcji, Rupniewski zauroczony orientem, zmienił wyznanie na islam. W niewoli tureckiej przebywał do 1709 roku, skąd wykupił go stryj - Stefan Rupniewski, biskup łucki.
Stanisław Rupniewski, wielki miłośnik pięknych kobiet i pięknych roślin, powrócił do kraju, przywożąc z Konstantynopola sadzonki topoli włoskiej, a niektórzy twierdzą, że również liczne żony. To podobno dla nich wybudował w Grabkach Dużych pałac w stylu orientalnym.
Inni twierdzą, że kasztelan do końca życia był kawalerem lubiącym korzystać z uciech życia i lubił otaczać się pięknymi kobietami, które umieścił w "tureckim pałacu".
Podobno Rupniewskiemu wpadła w oko urodziwa dziewczyna z pobliskiego Szydłowa, wychowanica tamtejszego księdza. Rupniewski zakochał się bez pamięci. Po bezskutecznych zabiegach o jej względy, zniecierpliwiony porwał ją i chciał zabrać do pałacu w Grabkach, ale rozpędzony powóz nie wyhamował i roztrzaskał się o drzewo w alei prowadzącej do pałacu, a kasztelan nadział się na własny kindżał turecki i zmarł.

Tyle legendy, która odrobinę "rozbiega się" w czasie, a teraz fakty.

Turcy pod Wiedniem byli w 1683 roku, do 1709 roku - powrotu z niewoli upłynęło 26 lat. Pałac w Grabkach Dużych wzniesiono w latach 1742 - 1750. Kasztelan zmarł w 1764 roku.
Jeżeli Stanisław Rupniewski wybrał się pod Wiedeń z Janem III Sobieskim w wieku ok. 20 lat, to powrócił z Turcji mając lat 46, budowę pałacu rozpoczął w wieku 79 lat, ukończył ją w wieku 87 lat, a dziewczynę z Szydłowa porwałby w wieku ok. 100 lat.
Poza tym, jeżeli domniemane żony, przywiezione z Turcji w 1709 roku miały wówczas po 15 lat, to w 1742 roku, kiedy rozpoczęła się budowa pałacu, miałyby już po 48 lat. Czy kasztelan na pewno dla nich wybudował ten pałac?

Prawdą jednak jest, że w Grabkach Dużych Stanisław Rupniewski herbu Szreniawa, kasztelan małogoski, wybudował rokokowy pałac w stylistyce orientalnej, niespotykanej dotychczas w Polsce. Pałac ten zaprojektował dla niego włoski architekt Franciszek Placidi.

Rezydencję wzniesiono na planie ośmioboku. Na parterze, w centralnej części mieści się ogromna sala, obudowana czterema niższymi, symetrycznymi salonikami. Na piętrze znajdują się liczne pokoje, rozmieszczone również symetrycznie. W jednym z nich jest wewnętrzny balkon, z którego widać cały salon. Podziemia pałacu kryją podobno cały system korytarzy i kanałów.
Obok pałacu, po wschodniej i zachodniej stronie wybudowano również dwa czworoboczne, piętrowe pawilony. W jednym z nich miała się znajdować herbaciarnia, natomiast drugi pawilon miał służyć do modlitwy.
Zarówno pałac, jak i pawilony kryte są miedzianymi dachami namiotowymi o tzw. giętym profilu.

Prawdą jest również to, że Stanisław Rupniewski przywiózł z Konstantynopola sadzonki topoli włoskiej i zasadził je w swej posiadłości w Gnojnie, niedaleko Chmielnika. Były to pierwsze w Polsce okazy tych pięknych, wyniosłych drzew. Również w Grabkach Dużych założył piękny ogród, w którym do dziś można spotkać okazałe, stare lipy oraz wiekowe cisy, z których jeden uznany został za pomnik przyrody.

Prawdą jest również to, że pałac w Grabkach Dużych podobał się nie tylko kasztelanowi Rupniewskiemu, ponieważ wielokrotnie był odbudowywany.
W 1831 roku pałac został spalony, ale dość szybko dźwignięto go z ruin i odbudowano.
W czasie działań wojennych, w latach 1944 - 1945 uległ poważnym zniszczeniom. Został odbudowany i zrekonstruowany przez państwo. Umieszczono tu siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia w Małogoszczy, gdzie organizowano różne kursy dla rolników. Kiedy Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia przestał istnieć, majątek przejęła gmina Szydłów, a pałac nieużywany przez kilka lat, niszczał.

W 1991 roku pałac w stanie opłakanym zakupił człowiek, który odremontował zabytek, a od kilku lat mieszka tu wraz z rodziną.
Dziś pałacyk jest zadbany i wygląda urzekająco, ale nowy właściciel musiał włożyć wiele pracy i dużo serca, aby zabytkowi przywrócić dawny blask.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Świętokrzyski harem w tureckim stylu

pokaż całą galerię zdjęć
orientalny pałac w Grabkach Dużychorientalny pałac w Grabkach Dużych - pawilon ogrodowyorientalny pałac w Grabkach Dużychorientalny pałac w Grabkach Dużychorientalny pałac w Grabkach Dużych - waza zdobiąca zwieńczenie fasadyorientalny pałac w Grabkach Dużych - wazy zdobiące zwieńczenie fasadyorientalny pałac w Grabkach Dużych - waza zdobiąca zwieńczenie fasadyorientalny pałac w Grabkach Dużych - pawilon ogrodowyorientalny pałac w Grabkach Dużychorientalny pałac w Grabkach Dużych - droga prowadząca do pałacu
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Świętokrzyski harem w tureckim stylu

  • Kraina:Świętokrzyskie
  • Miejscowość:Grabki Duże
  • Okolica:staszowski
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:4538
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Świętokrzyskie


Imprezy Świętokrzyskie


Noclegi Świętokrzyskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.