Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Grody, grodziska Kujawsko Pomorskie
Pałace, dwory Kujawsko Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Zespół spichrzy obronnych i średniowieczne obwarowania Grudziądza

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2010-08-16 20:02
Drukuj artykuł
Grudziądzkie spichrze swoją oryginalną architekturą bardziej przypominają twierdzę obronną niż magazyny zbożowe. Jest tak dlatego,bo w XIV w zbyt niskie mury obronne miasta od strony Wisły, stopniowo zabudowywano wysokimi spichrzami.

Grudziądz należy do najstarszych miast Pomorza i jest również jednym z najstarszych miast Polski. Prawa miejskie otrzymał w roku 1291. Już w XIV w zaczęto miasto fortyfikować, czyli wznosić mury obronne wraz z basztami i bramami obronnymi, oraz kopać obronne fosy.

Pod koniec tegoż wieku mury miejskie Grudziądza składały się w większości z podwójnej linii murów z 5 bramami obronnymi: Toruńską, Łasińską, Boczną, Wodną i Zamkową, która łączyła mury miejskie z zamkiem. W całym ciągu murów było 9 baszt owalnych i 1 baszta ośmioboczna.

Już w połowie XIV w pojedynczy mur na krawędzi skarpy od strony Wisły został stopniowo zastąpiony linią obronnych kilkukondygnacyjnych spichrzów. Budowa fosy była w tym miejscu oczywiście zbędna, bo naturalną fosą była rzeka Wisła. Zespół spichrzów grudziądzkich to potężna kompozycja urbanistyczna, która zaważyła na sylwecie miasta od strony Wisły nadając mu specyficzne piękno i stwarzając jednocześnie doskonałe tło dla drugoplanowych akcentów pionowych - wież kościelnych. Spichrze stały się tu integralną częścią urządzeń obronnych miasta.

Obecna liczba spichrzy (28) wynika z podziału pierwotnych działek na mniejsze w okresie osłabienia koniunktury handlowej w końcu XVII w i w wieku XVIII. Później gdy Wisła odsunęła się od skarpy grudziądzkiej, część spichrzy przebudowano na domy mieszkalne, a niektóre popadły w ruinę. Specyficzną cechą grudziądzkiej skarpy spichrzowej jest krańcowo różny wyraz fasad górnych od strony miasta, od fasad od strony nadwiślańskiej.

Mała uliczka Spichrzowa na górnym poziomie w mieście, gdzie spichrze mają 1 - 2 kondygnacje, w niczym nie zapowiada ogromu monumentalnego masywu z drugiej strony, przy Wiśle, gdzie spichrze mają 6 - 7 kondygnacji.

W drugiej połowie XIX w w związku z dynamicznym rozwojem miasta większość fortyfikacji została rozebrana, a fosy zasypane. Do naszych czasów zachowała się przebudowana Brama Wodna, oraz niewielkie fragmenty murów obronnych. Natomiast spichrze obronne zachowały się niemal w całości, ponieważ nie było potrzeby ich wyburzania. Spichrze wzniesione jako zwarty blok i stanowiące o wyjątkowości nadwiślańskiej panoramy, co podkreślił już w XVI w Sebastian Klonowic w poemacie"Flis" (pisząc o"Grudziądzu czerwonym" - od koloru cegieł) stały się symbolem miasta, co obecnie podkreśla nocna iluminacja.

Dziś w Grudziądzu możemy podziwiać piękny zespół zabytkowych spichrzy obronnych, będących unikatem na skalę europejską, Bramę Wodną oraz fragmenty murów miejskich. Niektóre spichrze doczekały się solidnej renowacji, inne czekają na remont. W niektórych spichrzach urządzono piękne muzea np. Muzeum historii Grudziądza, Muzeum Archeologiczne. Warto zwiedzić niezwykły zespół zabytkowych spichrzy obronnych w Grudziądzu, ponieważ jest zabytkiem oryginalnym i niepowtarzalnym.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zespół spichrzy obronnych i średniowieczne obwa...

pokaż całą galerię zdjęć
Grudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - zespół spichrzy obronnychGrudziądz - płaskorzeźba na elewacji spichrza od strony miastaGrudziądz - wewnętrzne mury obronne od strony południowejSpichrze i wieża kościoła farnegoSpichrze obronne i dzwonnica fary
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zespół spichrzy obronnych i średniowieczne obwarowania Grudziądza

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Grudziądz
  • Okolica:grudziądzki
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:2455
Jak oceniasz ten materiał:
0 4

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.