Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Grody, grodziska Kujawsko Pomorskie
Pałace, dwory Kujawsko Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Jezioro Okonińskie w Borach Tucholskich

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2010-08-23 18:40
Drukuj artykuł
Leżące na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego Jezioro Okonińskie jest jednym z najpiękniejszych jezior średniej wielkości w Borach Tucholskich.

Jezioro Okonińskie leży w samym sercu Borów Tucholskich ok. 80km na południe od Gdańska i ok. 60km na północ od Bydgoszczy, w powiecie tucholskim, w gminie Śliwice, stacja PKP-Rosochatka. Miejscowa ludność to tzw. Borowiacy Tucholscy, natomiast na wschód i północny-wschód od tego regionu mieszkają Kociewiacy, a na północ Kaszubi.

Tucholski Park Krajobrazowy, na którym leży Jezioro Okonińskie jest jednym z najpiękniejszych obszarów Pomorza. Lesistość Tucholskiego Parku Krajobrazowego wynosi aż 73%, użytki rolne tylko 21% a wody zajmują 3% powierzchni parku. Wielu naukowców uważa, że powietrze na tym terenie posiada więcej jodu niż powietrze nadmorskie, ponieważ lasy - w większości bory sosnowe - wydzielają wielkie ilości wonnej żywicy, a także bakteriobójcze fitoncydy. Dlatego powietrze jest tu tak bardzo nasycone korzystnym dla ludzi jodem.Stwierdzono, że jedna sosna lub brzoza wydziela tyle ilości bakteriobójczych fintocydów, że powietrze w okół drzewa w promieniu 3 metrów jest sterylne i wolne od bakterii.

Jezioro Okonińskie jest naturalnym jeziorem polodowcowym typu rynnowego, czyli jest długie, wąskie i głębokie. Akwen ma powierzchnię 107ha, długość 7km a szerokość od 100 do 400m w najszerszym miejscu. Natomiast w najwęższym miejscu jeziora jest cieśnina o szerokości kilku metrów i przebiega nad nią mostek, pod którym można przepłynąć kajakiem lub łodzią. Jezioro jest bardzo głębokie, jego maksymalna głębia to 26m. Jezioro Okonińskie wyróżnia się na plus od innych polskich jezior bardzo czystą wodą. Woda jest bardzo przeźroczysta i mieści się w 1 klasie czystości. Rynna jeziora jest powykrzywiana, co czyni jezioro bardzo malowniczym. Brzegi są w większości lesiste i łatwo dostępne dla kąpiących.

Nad jeziorem są 3 kąpieliska strzeżone w ośrodkach wczasowych, oraz liczne dzikie plaże i kąpieliska o łagodnym dnie dla kąpiących. Bardzo czysta i przeźroczysta woda i doskonała widoczność dna wyklucza przykre niespodzianki o nagłej niewidocznej głębi, co niestety występuje w innych jeziorach o mętnej wodzie. Nad Jeziorem Okonińskim funkcjonują 3 ośrodki wczasowe: "Zacisze-Borowiak", "Bory Tucholskie" i "Leśna Oaza". Ponadto ośrodki te prowadzą na swoim terenie 3 pola namiotowe.

W okolicznych wsiach:Okoninach Nadjeziornych, Okoninach Polskich, Rosochatce i Główce znajdziemy kwatery prywatne. Letnie wakacje nad Jeziorem Okonińskim to świetny pomysł na wspaniały wypoczynek. Natomiast jesienią też warto tu przyjechać na udane grzybobranie, bo okoliczne lasy obfitują w liczne gatunki jadalnych grzybów, a ośrodki wczasowe oferują wczasowiczom korzystanie z suszarni grzybów.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Jezioro Okonińskie w Borach Tucholskich

pokaż całą galerię zdjęć
Jezioro OkonińskieJezioro OkonińskieŻaglówka w zatoczceNa pomościePomostBardzo czysta toń jezioraCypelekNa plażyJezioro OkonińskieNa plaży
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Jezioro Okonińskie w Borach Tucholskich

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Okoniny Nadjeziorne
  • Okolica:tucholski
  • Kategoria:góry, jeziora, rzeki
  • Odwiedzin:9068
Jak oceniasz ten materiał:
0 11

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.