NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Wielkopolskie
Agroturystyka Wielkopolskie
Kwatery prywatne Wielkopolskie
Apartamenty Wielkopolskie
Pensjonaty Wielkopolskie
Hotele Wielkopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Wielkopolskie
Campingi pola namiotowe Wielkopolskie
imprezy integracyjne Wielkopolskie
czarter jachtów Wielkopolskie
wypożyczalnie sprzętu Wielkopolskie
konferencje Wielkopolskie
Zamki, ruiny Wielkopolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Wielkopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Wielkopolskie
Bary Wielkopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Mury obronne miasta Kalisza

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-15 00:39
Drukuj artykuł
Pierwsza wzmianka o Kaliszu pochodzi z II wieku. Nazwa osady została zapisana przez Klaudiusza Ptolomeusza w jego "Geografii".

Pierwsza wzmianka o Kaliszu pochodzi z II wieku. Nazwa osady została zapisana przez Klaudiusza Ptolomeusza w jego "Geografii". Na rozwój skupiska osad położonych wzdłuż Prosny główny wpływ miało położenie na szlaku handlowym z południa nad Bałtyk. Zwano go szlakiem bursztynowym.

Ok. IX wieku na Zawodziu (dzielnica Kalisza) powstał gród książęcy, który był jednym z ważniejszych ośrodków władzy. Był on otoczony wałem ziemnym o konstrukcji hakowej. Wysokość wałów wynosiła ok. 3,5 m. Obok grodu były osady otwarte, w których rozwijało się rzemiosło i handel.

Losy grodu przez wiele lat były związane z Mieszkiem III Starym, władcą dzielnicy wielkopolskiej. W 1202 roku książę Mieszko III Stary został pochowany w kolegiacie św. Pawła w grodzie na Zawodziu. Po śmierci Mieszka III Kalisz przez ponad 30 lat zmieniał swych władców.

Ok. 1230 roku, na skutek powodzi, Prosna zmieniła koryto przesuwając się na wschód i pozbawiła gród kaliski naturalnej osłony. W 1233 roku Książę śląski Henryk Brodaty wkroczył zbrojnie do Wielkopolski. Zdobył wówczas i zniszczył gród kaliski na Zawodziu.

Jeszcze w tym samym roku zaczęto ponownie wznosić gród, ale w innym miejscu. Nowy Kalisz powstał ok. 1,5 km na północ, okolony ramionami Prosny. W 1257 roku miasto zostało lokowane na prawie średzkim przez Bolesława Pobożnego. Kalisz rozbudowywał się, powstały kościoły, cechy rzemieślnicze, rozwijał się handel.

Ok. roku 1350, za czasów króla Kazimierza Wielkiego, miasto w całości zostało otoczone murowanymi obwarowaniami. Budowę fortyfikacji miejskich zakończono przed rokiem 1361. W czasie potopu szwedzkiego Kalisz mocno ucierpiał. Później przemarsze wojsk szwedzkich, rosyjskich, saskich, bitwy, grabieże oraz epidemie dokonały wyniszczenia miasta.-[PODZIEL]-W XVIII wieku wykonano plan miasta z opisem, z którego wynika, że mury miejskie miały długość 1600 m, wysokie były na 4 - 6 m, o grubości ok. 1,8 m. Niektóre baszty były już mocno uszkodzone.

W murach Kalisza było 15 baszt i 4 bramy. Z Przedmieścia Wrocławskiego wjeżdżało się przez zwodzony most na Prośnie do Bramy Wrocławskiej. Po obu stronach bramy były okrągłe baszty i mur długości 20 metrów, tworzący korytarz, na końcu którego była brama z opuszczaną kratą zamykającą dostęp do miasta. Obok Bramy Wrocławskiej była Baszta Prosto w Młyny, dalej Baszta Wielka zwana Katowską. Tu mur zakręcał pod kątem prostym. Następna baszta była u wylotu ul. Złotej, dalej Baszta Piskorzewska z bramą prowadzącą do brodu na Prośnie, później baszta u wylotu ul. św. Mikołaja, za nią baszta nadwieszona, a za nią baszta otwarta od strony miasta, Baszta Zamkowa i obok niej zamek przylegający do murów. Zamek również posiadał narożną basztę. Obok zamku była Brama Toruńska od strony Przedmieścia Toruńskiego. Za bramą był korytarz zakończony bramą wjazdową z basztami po obu stronach. Następna baszta to Baszta Więzienna lub Dorotka, dalej Baszta Jezuicka, Baszta Łazienna, obok której była również brama. Następna baszta służyła również do odprowadzania ścieków z miasta, i ostatnia Baszta Franciszkańska.

W II połowie XVIII wieku w Kaliszu było 5 mostów prowadzących do miasta: przy klasztorze Bernardynów, przy Bramie Toruńskiej, przy Bramie Wrocławskiej i dwa mosty na Przedmieściu Wrocławskim.

Po pożarze w 1792 roku, na początku XIX wieku, miasto odbudowano i rozbudowano poza mury obronne, które zostały wówczas częściowo rozebrane.

Do dziś z murów miejskich Kalisza ocalała Baszta Dorotka na tyłach kolegiaty oraz niewielkie fragmenty murów. Do niektórych "doklejono" budynki mieszkalne.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Mury obronne miasta Kalisza

pokaż całą galerię zdjęć
okienko w baszcie Dorotkafurta w murze obok baszty Dorotkamury miejskie i baszta Dorotkamury miejskie KaliszaKalisz - mury miejskieKalisz - mury miejskieKalisz - mury miejskieKalisz - mury miejskie
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Mury obronne miasta Kalisza

  • Kraina:Wielkopolskie
  • Miejscowość:Kalisz
  • Okolica:kaliski
  • Kategoria:Fortyfikacje i umocnienia
  • Odwiedzin:4086
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Wielkopolskie


Imprezy Wielkopolskie


Noclegi Wielkopolskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.