Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza magbrzoz

Gotycka fara w Grudziądzu

dodał(a): magbrzoz
ostatnia aktualizacja 2010-09-03 21:24
Drukuj artykuł
Prastary Grudziądz na Pomorzu leży na turystycznej trasie "Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego". Najwspanialszym zabytkiem gotyku ceglanego w Grudziądzu jest XIII - XIV wieczna gotycka fara.

"Europejski Szlak Gotyku Ceglanego" to trasa turystyczna łącząca 34 miasta w 7 nadbałtyckich państwach. Miasta leżące na tym szlaku mają piękne gotyckie zabytki zbudowane z cegły: kościoły, klasztory, ratusze, zamki lub mury miejskie. Najwięcej takich miast jest w Niemczech-12(np. Rostock, Lubeka)i w Polsce, również 12 miast(np. Gdańsk, Toruń, Grudziądz, Chełmno). Gotycka architektura sakralna w tych miastach jest oczywiście częściej reprezentowana od architektury świeckiej, co jest zjawiskiem typowym dla całej Europy. Po prostu zabytków sakralnych wszędzie przetrwało najwięcej do naszych czasów.

Grudziądzka gotycka fara, chociaż nie jest kościołem tak wielkim jak sławne świątynie Lubeki lub Gdańska, to jednak jest zabytkiem bardzo starym i posiadającym bardzo ciekawą architekturę. Farę grudziądzką zaczęto budować w roku nadania Grudziądzowi praw miejskich, a był to rok 1291. Najpierw w latach 1291-1307 wybudowano prezbiterium, o 3 wąskich przęsłach i 3-bocznym zamknięciu, nakryte sklepieniem 6-polowym (jedyny zachowany przykład na tym terenie), spływającym w cienkie służki.

Pseudobazylikowy korpus o 3 nawach i 4 przęsłach, z wtopioną w zachodnie przęsło 4-boczną wieżą zbudowano w pierwszej połowie XIVwieku. Gwiaździste sklepienia o wzbogaconym układzie w nawie głównej pochodzą z 2 połowy wieku XV. Przy korpusie świątyni od południa wybudowano w 1632 roku renesansową kruchtę z kamiennym portalem o dekoracji rzeźbiarskiej z herbem Działyńskich.

Bogate jest wyposażenie fary grudziądzkiej. Najstarszy jest gotycki fresk z XIV wieku na filarze międzynawowym, przedstawiający Chrystusa Bolesnego w kielichu między Marią a św. Janem. Malarstwo i rzeźbę reprezentują piękne barokowe ołtarze; barokowy ołtarz główny z 1728 roku w prezbiterium i ołtarze w nawach bocznych. Najwybitniejsze dzieło malarstwa gotyckiego na Pomorzu tzw. "Poliptyk Grudziądzki" z ok. 1390 roku nie znajduje się już niestety w farze grudziądzkiej, od 1946 roku można podziwiać go w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Grudziądzka fara w 1992 roku została podniesiona do godności Kolegiaty nowopowstałej diecezji toruńskiej. Grudziądzka kolegiata jest zabytkiem starym, pięknym i godnym zwiedzenia.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Gotycka fara w Grudziądzu

pokaż całą galerię zdjęć
Kościół farny w GrudziądzuGrudziądz - kościół farny dominujący nad miastemGrudziądz - kościół farny, cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, zwanej również Matką Bożą Grudziądzką, pochodzący z I połowy XVII wiekuGrudziądz - kościół farnyGrudziądz - kościół farny, tablica dziękczynna w północnej elewacji świątyniGrudziądz - kościół farny, granitowa misa chrzcielnicy typu gotlandzkiego z końca XII wiekuGrudziądz - kościół farny, chrzcielnica pochodząca prawdopodobnie z XI w.Grudziądz - kościół farny, zwieńczenie ołtarza głównegoGrudziądz - kościół farny, obraz św. Stanisława Kostki w nawie północnejGrudziądz - kościół farny, figura św. Jana Chrzciciela z ołtarza w nawie południowej
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Gotycka fara w Grudziądzu

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Grudziądz
  • Okolica:grudziądzki
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2941
Jak oceniasz ten materiał:
0 3

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.