NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
śluby, wesela Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Rekonstrukcje bitew Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Wydarzenia sportowe Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza Mazury

GALINDIA

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-09-17 16:42
Drukuj artykuł
W samym sercu puszczy Piskiej u ujścia rzeki Krutyni do jeziora Bełdany powstała baśniowa kraina - Galindią nazwana. Nazwa ta nie wzięła się ot tak sobie z wyobraźni jej założyciela.

Okolice w których usytuowana jest obecna Galindia od V wieku p.n.e. do XIII zamieszkiwały plemiona Galindów, o czym pisali w swoich kronikach Klaudiusz Ptolemeusz i Piotr z Dusburga. W czasie Wędrówki Ludów w połowie pierwszego tysiąclecia n.e., być może grupa Galindów, jako sprzymierzeniec germańskich Gotów i Wandalów wyruszyła na Rzym.

Według przekazów ustnych Galindowie zamieszkiwali głównie tereny podmokłe i bagniste, co miało pozwolić na uniknięcie najazdów ze strony innych plemion. Na takich terenach Galindowie budowali prawdopodobnie drewniane chaty stawiane na palach wbijanych w bagno. Z takich samych pali budowali też ścieżki, tzw. kulgrindy, które prowadziły przez najbardziej niebezpieczne odcinki bagien. Do osady Galindów prowadziło zazwyczaj kilkanaście takich ścieżek, z czego tylko kilka było ukończonych. Reszta ścieżek urywała się nagle w środku bagna, przez co oddziały innych plemion często nie mogły dotrzeć do osad Galindów. Plemieniu temu przypisuje się zabicie Świętego Wojciecha.
Nie do końca jasny jest schyłek plemienia Galindów. Według jednej z wielu legend Galindowie zostali wymordowani przez Jaćwingów, którzy najechali ich tereny podczas zimy (gdy łatwiej było przedostać się przez bagna). Wojownicy mieli zostać wymordowani, natomiast kobiety i dzieci zostały wzięte w niewolę i zasymilowani. Według innej legendy, niemal wszyscy mężczyźni zginęli wcześniej podczas walk z Polakami, a Jaćwingowie zastali w plemieniu tylko kobiety i dzieci. Znane są również przekazy, jakoby to Krzyżacy mieli przyczynić się do ostatecznego upadku Galindów. Według źródeł krzyżackich Galindia była bezludna już przed opanowaniem jej terenów przez Zakon.

Obecny wódz Yzeggus II ( Cezary Kubacki ) wraz z małżonką Marią wskrzesza i kontynuuje uniwersalne idee Galindów.

Aby zobaczyć na własne oczy tę basniową krainę należy wykupić wizę. Z każdym rokiem kraina z fantazji wodza Yzeggusa II staje się coraz bardziej popularna.

Obecnie w Galindii można w podziemnej restauracji, na wystrój której składają się gliniane naczynia lepione na starą modłę, wiklinowe kinkiety, skóry i sieci na ścianach, drewniane ryby i rzeźbione kamienie przy kominku, skosztować miedzy innymi: bitek z niedźwiedziej łapy, uszka nietoperza z napitkiem halucynogennym, ucieszynkę, czyli lewą cynaderkę z Wielkiego Rysia, golonkę z tura z zimnym piwem i gorącą dziewczyną, a dla wegetarian: korzonki na korzonki oraz korzonek na korzonek.

Dalej znajdują się stylizowane groty pełne zakamarków, w których siedzi się na pniakach obciągniętych skórami. Jest bursztynowa komnata, czyli sala z sufitem z bursztynowych stalaktytów. Natomiast Lochami Demonów dochodzi się do sali Groty Perkuna, wypełnionej szamańskimi bębnami, rzeźbami pruskich bóstw i namiotem ze skór.

Wódz Yzeggus II ( Cezary Kubacki ) postanowił znaleźć coś, co wyróżniałoby to miejsce, czyniąc je jedynym i niepowtarzalnym. Nazwa siedliska - Bartkowo vel Bartłowo była bliska pruskiemu plemieniu Bartów, które zamieszkiwało ziemie przed dwoma tysiącami lat.

Wczytując się w historię Bartów, Cezary Kubacki odkrył Galindów. I nazwał swoją ziemię Galindia - Mazurski Eden.

Przyznaje ponadto – „...Nie profanuję historycznej Galindii. Ona jest dla mnie symbolem krainy, o której niedużo wiemy, bo nie opisał jej żaden kronikarz. To tajemnica, którą ja rozbudowuję.”

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć GALINDIA

pokaż całą galerię zdjęć
Galindia - Zawsze wśród wojów znajda sie dobroduszne osobowościPrzed walką w Galindii ?Piekne dziewoje wzięte w jasyr w krainie Galindów
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

GALINDIA

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Iznota
  • Okolica:Pisz
  • Kategoria:inne zabytki i ciekawostki
  • Odwiedzin:1978
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.