Wielkomiejska architektura Bydgoszczy z końca XIX wieku

Bydgoszcz      0 Opinie

Opis

W 1871 roku,gdy Polska była wymazana z mapy świata,w Europie zakończyła się krwawa wojna francusko-pruska. Traktat pokojowy kończący tę wojnę tzw. "Pokój frankfurcki"był dla przegranej Francji wyjątkowo dotkliwy. Nakładał on na Francję zapłatę wysokich kontrybucji wojennych w wysokości 5 miliardów franków w złocie na korzyść Prus(Niemiec). W tym czasie Bydgoszcz,stare polskie miasto,należała do Niemiec.

Wielkie odszkodowania w złocie, które płynęły z Francji do Niemiec, w olbrzymim stopniu przyczyniły się do wybuchu boomu gospodarczego Niemiec i rozkwitu budownictwa. W tym czasie w wielu niemieckich miastach wznoszono wielkie i okazałe budynki użyteczności publicznej: dworce, ratusze, gmachy sądów, urzędów pocztowych itp. a wszystko to budowano za francuskie złoto.

Skorzystała również na tym Bydgoszcz,bo tu również płynęły pieniądze z francuskich kontrybucji. Bogate bydgoskie gmachy użyteczności publicznej w ulubionych przez Niemców stylach: neogotyku,neorenesansie, eklektyzmie wybudowano właśnie z francuskich odszkodowań wojennych. Są to np. gmach poczty głównej, gmach sądu, dyrekcja kolei.Prusy były wtedy tak bogate, że dotowały nawet budownictwo okazałych i bogatych mieszczańskich kamienic.

Właśnie w tym dobrym dla budownictwa czasie działała w Bydgoszczy duża pracownia projektowa i budowlana Józefa Święcickiego, który zaprojektował w Bydgoszczy ponad 60 kamienic. Józef Święcicki był zwolennikiem historyzmu (eklektyzmu) w sztuce, śmiało czerpał z form renesansowych ,barokowych, które niekiedy wzbogacał motywami secesyjnymi. Święcicki pozostawił w Bydgoszczy wiele podziwianych dzieł architektury, ale wyróżniają się wśród nich 3 arcydzieła.

Uznawane są one za ikony architektury eklektycznej. Są to niezwykle piękne i bogate kamienice:

1) kamienica przy ul Gdańskiej63 zbudowana w latach 1895-1896
2) hotel "Pod Orłem" zbudowany w latach 1894-1896
3) kamienica przy Pl. Wolności 1 zbudowana w latach 1896-1898.

Warto przyjechać do Bydgoszczy,żeby zwiedzić piękną i bogatą architekturę Józefa Święcickiego. A przy okazji poznać inne również ciekawe okazy architektury z końca XIX wieku w stylu secesji lub art deco.