Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Pomorskie
Agroturystyka Pomorskie
Kwatery prywatne Pomorskie
Apartamenty Pomorskie
Pensjonaty Pomorskie
Hotele Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Pomorskie
imprezy integracyjne Pomorskie
Zamki, ruiny Pomorskie
Grody, grodziska Pomorskie
Pałace, dwory Pomorskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Pomorskie
Bary Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Akwarium Gdyńskie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-10-15 23:25
Drukuj artykuł
Akwarium Gdyńskie to nowoczesny ogród zoologiczny, którego historia rozpoczyna się w 1921 roku w Helu.

18 czerwca 1921 roku powstało w Helu Morskie Laboratorium Rybackie, którego pracownicy rozpoczęli kolekcjonowanie morskich okazów przyrodniczych. Okazy te umieszczali w gablotach i akwariach na terenie laboratorium. Po kilku latach kolekcja eksponowana była na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu oraz w tzw. Muzeum Bałtyckim w Helu.
W 1932 roku Morskie Laboratorium Rybackie przemianowano na Stację Morską, którą w 1938 roku przeniesiono do Gdyni. Po wojnie Stacja Morska zmieniła nazwę na Morski Instytut Rybacki. W budynku Instytutu były trzy niewielkie sale muzealne i jedna sala z akwariami. Pod koniec lat 50. XX wieku powstał projekt rozbudowy ekspozycji i stworzenia muzeum oceanograficznego, ale dopiero w 1969 roku rozpoczęto prace budowlane.

W 1971 roku otwarto Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. W 34 akwariach mieściły się zwierzęta i rośliny zarówno morskie, jak i słodkowodne. W zbiorach muzealnych znalazły się okazy zbierane przez pracowników od 1921 roku oraz podarowane przez marynarzy polskiej floty. Część ekspozycji ściennych z tamtego okresu można oglądać do dziś. Od otwarcia muzeum, w Sali Bałtyckiej można było oglądać plastyczną mapę dna Bałtyku.

W 2003 roku przeprowadzono gruntowny remont przeszklonej rotundy, co wiązało się z pewnymi zmianami ekspozycji. Zmieniono również nazwę na Akwarium Gdyńskie, które od 2005 roku otrzymało status ogrodu zoologicznego. Unowocześnienie ekspozycji umożliwiło rozwój działalności edukacyjnej. Powstała nowa sala kinowo-konferencyjna oraz sala do prowadzenia zajęć laboratoryjnych, wyposażona w mikroskopy i komputery. W 2007 roku oddano do użytku Salę Mokrą, gdzie można dotknąć i pogłaskać ryby, a także Salę Przedszkolaka, wyposażoną w morskie pluszaki. Akwarium Gdyńskie nieustannie jest modernizowane i wzbogacane o nowe okazy.
Organizatorzy pomyśleli także o osobach niepełnosprawnych ruchowo oraz o udogodnieniach dla osób z małymi dziećmi - można tu skorzystać z firmowego wózka, aby maluch nie zmęczył siebie i rodziców.
Akwarium Gdyńskie organizuje lekcje dla szkół, a także różnego rodzaju kursy, aby przybliżyć zwiedzającym świat oceanów.

W Akwarium Gdyńskim na 4 kondygnacjach znajduje się 68 akwariów ekspozycyjnych o pojemności od 200 do 10.000 litrów, w których żyje ok.1500 żywych organizmów z ok. 250 gatunków.

Na parterze, w Sali Mokrej umieszczono zbiorniki dotykowe, gdzie z bliska można się przyjrzeć rybom, a nawet je pogłaskać. W małych zbiornikach eksponowane są małe zwierzęta, które trudno dojrzeć w większych zbiornikach.

Na parterze znajduje się również najnowsza sala ekspozycyjna - Amazonia. Są tu cztery ogromne zbiorniki, odzwierciedlające naturalne środowisko dorzecza Amazonki. W zbiornikach do połowy wypełnionych wodą prezentowane są zwierzęta i roślinność Ameryki Południowej. Największy zbiornik zajmują dwie anakondy zielone. W innych zbiornikach mieszczą się piranie czerwone, płaszczki słodkowodne oraz inne ryby amazońskie.

Na I piętrze oszklonej rotundy mieści się ekspozycja Rafy Koralowej oraz Ciemna Sala Wodnych Zwierząt Świata.

W Sali Rafy Koralowej można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce. W zbiorniku o pojemności 3000 litrów można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców oraz zwierzęta bezkręgowe, a ryby raf koralowych zachwycają kolorami i kształtami. Można tu zobaczyć skrzydlice, nadymki, błazenki, mureny, a także koniki morskie - jedyne ryby pływające pionowo.

W Ciemnej Sali Wodnych Zwierząt Świata prezentowane są zwierzęta zamieszkujące głębie oraz przybrzeżne wody oceanów, a także Morze Bałtyckie. Można tu zobaczyć rekiny, ośmiornicę, strzępiele, skrzypłocze, dorsze, płastugi, a także dwuśrodowiskowe szczupaki, karpie, trocie, sieje, jesiotry czy węgorze.

Na II piętrze, w Sali na Styku Wody i Lądu spotykamy przede wszystkim gady, lecz także pewne gatunki ryb słodkowodnych. Znajdziemy tu węgorza elektrycznego czy prapłetwca. Ciekawym okazem jest płaz aksolotl meksykański, który całe życie pozostaje w postaci larwalnej, ale zdolnej do rozrodu. Spośród gadów można tu spotkać najmniejszego krokodyla świata - jest to krokodyl krótkopyski oraz żółwiaka chińskiego czy żółwia jaszczurowatego.

Na II piętrze znajduje się również Sala Dydaktyczna, gdzie można obejrzeć okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Mieszczą się tu również ekspozycje ścienne przedstawiające technikę badań i eksploatacji mórz i oceanów oraz wystawę "Ryby mórz i oceanów".

III piętro zajmuje Sala Bałtycka, gdzie w centralnym miejscu umieszczono plastyczną mapę dna Bałtyku. Można tu zaobserwować najgłębsze miejsce - Głębię Landsort (459 m) czy Głębię Gdańską (118 m).
W Sali Bałtyckiej znajdują się ekspozycje: "Bałtyk wczoraj i dziś", "Ratujmy nasz Bałtyk" oraz "Flora i fauna Bałtyku".Można tu również zobaczyć okazy największych ryb złowionych w Bałtyku. Są to: 20-kilogramowy dorsz złowiony w 1974 roku w rejonie Ławicy Słupskiej i 44-kilogramowy włócznik złowiony w 1991 roku w okolicy Ustki.

Akwarium Gdyńskie czynne jest w godzinach od 10.00 do 17.00.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Akwarium Gdyńskie

pokaż całą galerię zdjęć
rafa koralowa - pokolec królewskiwłócznik złowiony w okolicach Ustkimapa dna Bałtykumapa dna Bałtykumapa dna Bałtykumurenażółwżółwrafa koralowaAkwarium Gdyńskie
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Akwarium Gdyńskie

  • Kraina:Pomorskie
  • Miejscowość:Gdynia
  • Okolica:gdynia
  • Kategoria:rezerwaty przyrody, parki i ogrody
  • Odwiedzin:3413
Jak oceniasz ten materiał:
0 22

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Pomorskie


Imprezy Pomorskie


Noclegi Pomorskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.