Akwarium Gdyńskie

Gdynia      0 Opinie

Opis

18 czerwca 1921 roku powstało w Helu Morskie Laboratorium Rybackie, którego pracownicy rozpoczęli kolekcjonowanie morskich okazów przyrodniczych. Okazy te umieszczali w gablotach i akwariach na terenie laboratorium. Po kilku latach kolekcja eksponowana była na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu oraz w tzw. Muzeum Bałtyckim w Helu.
W 1932 roku Morskie Laboratorium Rybackie przemianowano na Stację Morską, którą w 1938 roku przeniesiono do Gdyni. Po wojnie Stacja Morska zmieniła nazwę na Morski Instytut Rybacki. W budynku Instytutu były trzy niewielkie sale muzealne i jedna sala z akwariami. Pod koniec lat 50. XX wieku powstał projekt rozbudowy ekspozycji i stworzenia muzeum oceanograficznego, ale dopiero w 1969 roku rozpoczęto prace budowlane.

W 1971 roku otwarto Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie. W 34 akwariach mieściły się zwierzęta i rośliny zarówno morskie, jak i słodkowodne. W zbiorach muzealnych znalazły się okazy zbierane przez pracowników od 1921 roku oraz podarowane przez marynarzy polskiej floty. Część ekspozycji ściennych z tamtego okresu można oglądać do dziś. Od otwarcia muzeum, w Sali Bałtyckiej można było oglądać plastyczną mapę dna Bałtyku.

W 2003 roku przeprowadzono gruntowny remont przeszklonej rotundy, co wiązało się z pewnymi zmianami ekspozycji. Zmieniono również nazwę na Akwarium Gdyńskie, które od 2005 roku otrzymało status ogrodu zoologicznego. Unowocześnienie ekspozycji umożliwiło rozwój działalności edukacyjnej. Powstała nowa sala kinowo-konferencyjna oraz sala do prowadzenia zajęć laboratoryjnych, wyposażona w mikroskopy i komputery. W 2007 roku oddano do użytku Salę Mokrą, gdzie można dotknąć i pogłaskać ryby, a także Salę Przedszkolaka, wyposażoną w morskie pluszaki. Akwarium Gdyńskie nieustannie jest modernizowane i wzbogacane o nowe okazy.
Organizatorzy pomyśleli także o osobach niepełnosprawnych ruchowo oraz o udogodnieniach dla osób z małymi dziećmi - można tu skorzystać z firmowego wózka, aby maluch nie zmęczył siebie i rodziców.
Akwarium Gdyńskie organizuje lekcje dla szkół, a także różnego rodzaju kursy, aby przybliżyć zwiedzającym świat oceanów.

W Akwarium Gdyńskim na 4 kondygnacjach znajduje się 68 akwariów ekspozycyjnych o pojemności od 200 do 10.000 litrów, w których żyje ok.1500 żywych organizmów z ok. 250 gatunków.

Na parterze, w Sali Mokrej umieszczono zbiorniki dotykowe, gdzie z bliska można się przyjrzeć rybom, a nawet je pogłaskać. W małych zbiornikach eksponowane są małe zwierzęta, które trudno dojrzeć w większych zbiornikach.

Na parterze znajduje się również najnowsza sala ekspozycyjna - Amazonia. Są tu cztery ogromne zbiorniki, odzwierciedlające naturalne środowisko dorzecza Amazonki. W zbiornikach do połowy wypełnionych wodą prezentowane są zwierzęta i roślinność Ameryki Południowej. Największy zbiornik zajmują dwie anakondy zielone. W innych zbiornikach mieszczą się piranie czerwone, płaszczki słodkowodne oraz inne ryby amazońskie.

Na I piętrze oszklonej rotundy mieści się ekspozycja Rafy Koralowej oraz Ciemna Sala Wodnych Zwierząt Świata.

W Sali Rafy Koralowej można zobaczyć największą żywą rafę koralową w Polsce. W zbiorniku o pojemności 3000 litrów można podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców oraz zwierzęta bezkręgowe, a ryby raf koralowych zachwycają kolorami i kształtami. Można tu zobaczyć skrzydlice, nadymki, błazenki, mureny, a także koniki morskie - jedyne ryby pływające pionowo.

W Ciemnej Sali Wodnych Zwierząt Świata prezentowane są zwierzęta zamieszkujące głębie oraz przybrzeżne wody oceanów, a także Morze Bałtyckie. Można tu zobaczyć rekiny, ośmiornicę, strzępiele, skrzypłocze, dorsze, płastugi, a także dwuśrodowiskowe szczupaki, karpie, trocie, sieje, jesiotry czy węgorze.

Na II piętrze, w Sali na Styku Wody i Lądu spotykamy przede wszystkim gady, lecz także pewne gatunki ryb słodkowodnych. Znajdziemy tu węgorza elektrycznego czy prapłetwca. Ciekawym okazem jest płaz aksolotl meksykański, który całe życie pozostaje w postaci larwalnej, ale zdolnej do rozrodu. Spośród gadów można tu spotkać najmniejszego krokodyla świata - jest to krokodyl krótkopyski oraz żółwiaka chińskiego czy żółwia jaszczurowatego.

Na II piętrze znajduje się również Sala Dydaktyczna, gdzie można obejrzeć okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Mieszczą się tu również ekspozycje ścienne przedstawiające technikę badań i eksploatacji mórz i oceanów oraz wystawę "Ryby mórz i oceanów".

III piętro zajmuje Sala Bałtycka, gdzie w centralnym miejscu umieszczono plastyczną mapę dna Bałtyku. Można tu zaobserwować najgłębsze miejsce - Głębię Landsort (459 m) czy Głębię Gdańską (118 m).
W Sali Bałtyckiej znajdują się ekspozycje: "Bałtyk wczoraj i dziś", "Ratujmy nasz Bałtyk" oraz "Flora i fauna Bałtyku".Można tu również zobaczyć okazy największych ryb złowionych w Bałtyku. Są to: 20-kilogramowy dorsz złowiony w 1974 roku w rejonie Ławicy Słupskiej i 44-kilogramowy włócznik złowiony w 1991 roku w okolicy Ustki.

Akwarium Gdyńskie czynne jest w godzinach od 10.00 do 17.00.