NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Bary Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Gród kultury łużyckiej w Biskupinie

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-01-15 02:12
Drukuj artykuł
Gród w Biskupinie liczy sobie ponad 2700 lat. Jest to najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie. Zrekonstruowaną część grodu możemy zwiedzać przez cały rok.

Gród w Biskupinie został odkryty w 1933 roku przez nauczyciela z Biskupina Walentego Szwejcera. Napotkał on wystające na brzegu jeziora pale, które wydały mu się warte uwagi. Początkowo nikt się nie zainteresował znaleziskiem, lecz przed wojną rozpoczęto prace archeologiczne pod okiem Jerzego Kostrzewskiego i Zdzisława Rajewskiego. Prace były kontynuowane po wojnie, a w 1950 roku uznano teren za muzeum. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny, chętnie odwiedzany przez turystów.

Najstarsze ślady pochodzą sprzed 10 tysięcy lat p. n. e. Osada była zbudowana na podmokłej torfowej wyspie (obecnie półwysep) na jeziorze Biskupińskim. Była to niewielka osada otoczona drewniano-ziemnym wałem obronnym. Do wyspy prowadził drewniany most.

Wał wokół grodu zbudowany był ze skrzyń drewnianych wypełnionych gliną i piaskiem. Skrzynie były oblepione gliną, co miało utrudnić podpalenie przez wrogów. Ponadto wokół osady były powbijane ukośnie bale które pełniły funkcje nie tylko obronne ale też zabezpieczały przed niszczącym wpływem wód jeziora na wyspę.

Brama wjazdowa była opatrzona wieżą strażniczą. Po wejściu do osady widzimy niewielki plac, który najprawdopodobniej służył jako miejsce zebrań i targów. Wewnątrz wałów biegła naokoło osady ulica licząca około 400 metrów, a cała osada była poprzecinana dwunastoma równoległymi ulicami. Ulice były wyłożone drewnianymi belkami ze względu na podmokły teren. Pomiędzy ulicami stało około stu domków. Wszystkie domy były takiej samej wielkości, miały wspólne ściany, a dachy najprawdopodobniej kryte były trzciną. Chaty dzieliły się na dwie izby, mniejszą i większą. W centralnym punkcie większego pomieszczenia znajdowało się palenisko, a rodzina mieściła się w nim na wspólnym posłaniu. Mniejsza izba była przeznaczona dla zwierząt domowych.

W grodzie mieszkało około 600 do 1000 ludzi. Mieszkańcy Biskupina trudnili się przede wszystkim uprawą roli, hodowlą, myślistwem czy rzemiosłem takim jak tkactwo, garncarstwo czy odlewy z brązu. Pola uprawiano od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Obsiewane były pszenicą, jęczmieniem i prosem. Osadnicy hodowali też rośliny strączkowe, len i rzepę. Myśliwi polowali na dziką zwierzynę która dostarczała im mięso, skóry, a z poroży robili narzędzia. Po znaleziskach z regionu Włoch czy Niemiec, można stwierdzić, że ówcześni mieszkańcy parali się również handlem .

Osada w Biskupinie upadła najprawdopodobniej w 500 r. p.n.e. Później funkcjonował tu w VII – XI wieku niewielki gród plemienny.

Obecnie zrekonstruowano tylko część osiedla, pomost, wały i wieżę bramną. Gród Biskupiński można odwiedzać przez cały rok.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Gród kultury łużyckiej w Biskupinie

pokaż całą galerię zdjęć
Gród w BiskupinieGród w BiskupinieGród w Biskupinie - wnętrze chatyGród w BiskupinieGród w BiskupinieGród w BiskupinieGród w BiskupinieGród w Biskupinie - wnętrze chatyGród w Biskupinie - wnętrze chatyGród w Biskupinie - wnętrze chaty
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Gród kultury łużyckiej w Biskupinie

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Biskupin
  • Okolica:żniński
  • Kategoria:Grody, grodziska
  • Odwiedzin:6416
Jak oceniasz ten materiał:
0 7

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.