Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
konferencje Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Biesiady i turnieje rycerskie Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Zamek biskupów warmińskich w Reszlu

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-10-30 22:28
Drukuj artykuł
Zamek wzniesiony jako warownia biskupów warmińskich, z biegiem czasu pełnił różne funkcje: był strażnicą, rezydencją, więzieniem, zborem ewangelickim, muzeum, a obecnie jest hotelem.

W miejscu, gdzie dziś wznosi się zamek, w czasach przedkrzyżackich pruskie plemię Bartów miało swoją strażnicę. Ślady umocnień tej budowli archeolodzy odkryli w fundamentach południowego skrzydła zamku.
W latach 40. XII wieku, kiedy Krzyżacy podbili Bartę, staropruskie fortyfikacje wykorzystali na potrzeby własnej strażnicy. Krzyżacy wznieśli tu drewniano-ziemny gródek, który był nękany przez zbrojne najazdy podbitej ludności.

W 1254 roku Warmia podzielona została między kapitułę biskupią i terytorium zakonu krzyżackiego. Reszel przeszedł pod panowanie biskupów warmińskich, ale wobec zagrożenia pruskiego - do 1273 roku osadzane w nim były załogi krzyżackie. W 1260 roku, podczas powstania pruskiego, krzyżacka załoga Reszla, nie czekając na oblężenie, spaliła strażnicę i ukradkiem uciekła. Po powrocie do Reszla, Krzyżacy odbudowali drewniano-ziemną warownię, która przetrwała do połowy XIV wieku.
Obok warowni rozwijała się osada, która w 1337 roku uzyskała prawa miejskie. Zachodziła więc potrzeba zabezpieczenia miasta.

W 1350 roku biskup warmiński - Jan z Miśni, rozpoczął budowę obecnego zamku, który został połączony wspólnymi murami obronnymi z rozwijającym się miastem. Zamek zajął południowo-wschodnie naroże miasta. Wzniesiono tu czworoboczną budowlę o wymiarach 43 x 45 m, gdzie budynek zamkowy początkowo stanowiło jedynie skrzydło wschodnie, a z pozostałych stron dziedziniec zamknięto ceglanym murem na kamiennej podbudowie. Bramę wjazdową do zamku umieszczono w zachodnim murze. W północno-zachodnim narożu wzniesiono potężną, cylindryczną wieżę na kwadratowej podstawie. Wieża obserwacyjno-obronna była kilkakrotnie podwyższana, aż w XVI wieku osiągnęła wysokość ośmiu kondygnacji, a grubość na najwyższych piętrach przekraczała 4 m. Wieża początkowo zakończona była krenelażem, później przystosowano ją do broni palnej. Przebito okienka strzelnicze, a górną część wieży ozdobiono arkadowym fryzem.
Rozbudowano też bramę wjazdową, zabezpieczając przejazd wysoką, czworoboczną wieżą bramną, wysuniętą przed lico muru. W wysokiej, kilkunastometrowej wnęce umieszczono bronę zamykającą wjazd. Nad wnęką były jeszcze dwie kondygnacje, w których były pomieszczenia straży. Jedyne wejście na wieżę bramną prowadziło z chodników straży, które biegły po wewnętrznej stronie murów.
Zachodnia część murów kurtynowych składała się z zadaszonego do wewnątrz chodnika straży, okienek strzelniczych oraz machikuł, umożliwiających wylewanie na szturmujących gorącej smoły, wrzątku, gorącej kaszy itp. W północnej kurtynie, na odcinku prowadzącym do wieży, utworzono system zwieńczenia muru.

Na początku XV wieku wzniesiono południowe skrzydło mieszkalne. Było to skrzydło reprezentacyjne, gdzie na I piętrze, poza komnatami biskupa mieścił się refektarz, a we wschodnim krańcu - kaplica o sklepieniu gwiaździstym.
W budynku wschodnim, w piwnicach mieściły się magazyny żywności, na parterze - kuchnia, spiżarnia i zbrojownia, natomiast I piętro zajmowały komnaty burgrabiego. Był to najczęściej polski szlachcic w służbie biskupa, który miał pieczę nad całym zamkiem. Na II piętrze mieściły się magazyny i spichlerz, a jedyne wejście do pomieszczeń tego piętra prowadziło z chodników straży.
W obu skrzydłach zamkowych, reprezentacyjne I piętro sklepione było sklepieniami gwiaździstymi lub krzyżowo-żebrowymi. Między budynkami komunikację zapewniały murowane, ozdobne krużganki.

Jeszcze w XV wieku cały zamek otoczono dodatkowo jeszcze jednym, niższym murem. Wjazd umieszczono w kwadratowej wieży bramnej, w południowo-zachodnim narożu. W północnej kurtynie zbudowano dwie półokrągłe baszty, a w narożu północno-zachodnim potężną basteję, poprzedzającą główną wieżę zamkową. Środkowa baszta miała połączenie ze skrzydłem północnym, poprzez nadwieszony murowany chodnik. W baszcie tej mieściło się gdanisko, czyli latryna.

Zamek reszelski był wielokrotnie zdobywany, pomimo doskonałych umocnień. Polskie wojska bez trudu zajęły go w 1410 i w 1414 roku. Wielokrotnie przechodził we władanie krzyżackie i polskie. Podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519 - 1521, biskup warmiński przekazał swe zamki wojskom polskim.

Pod koniec XVI wieku zamek ostatecznie utracił swe znaczenie militarne, a kardynał Andrzej Batory przekształcił warownię w letnią rezydencję.

Podczas wojen szwedzkich reszelski zamek został poważnie uszkodzony. W takim stanie, po zaborze Warmii w 1772 roku przejęli go Prusacy, którzy utworzyli w zamku więzienie. Pożary w 1806 i 1807 roku spustoszyły do końca zamek, który przez kilkanaście lat pozostawał w ruinie.

W latach 20. XIX wieku zamek odbudowano, a południowe skrzydło zaadaptowano na kościół ewangelicki. Z tego okresu pochodzi, dziwna dla gotyckich zamków, zachodnia fasada południowego skrzydła, z nietypowym zwieńczeniem z wieżyczką. Podczas odbudowy obniżono skrzydło południowe i wschodnie do wysokości murów kurtynowych. Rozebrano mury obronne, bramę wjazdową i narożną basteję.

W okresie międzywojennym rozpoczęto na zamku prace rekonstrukcyjne.
Po II wojnie światowej, kiedy Reszel powrócił do Polski, zamek został przejęty przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Pojezierze". W latach 1976 - 1985 przeprowadzono gruntowny remont zamku, który pozwolił na utworzenie tu Domu Pracy Twórczej oraz galerii sztuki. Po kolejnej renowacji, od 2001 roku w pomieszczeniach zamkowych działa hotel z restauracją, galeria i muzeum.

Dziś można zwiedzać galerię sztuki współczesnej, która mieści się w dawnym zborze ewangelickim, dziedziniec zamkowy oraz XV-wieczną wieżę. Wejście na dziedziniec zamkowy jest niestety płatne.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek biskupów warmińskich w Reszlu

pokaż całą galerię zdjęć
Reszel - zamek biskupów warmińskich widziany z wieży kościelnejReszel - zamek biskupów warmińskichZamek biskupów warmińskich w ReszluZamek biskupów warmińskich w ReszluZamek biskupów warmińskich w Reszlu - wieża zamkowaZamek biskupów warmińskich w ReszluZamek biskupów warmińskich w Reszlu - przed wejściem do zamkuZamek biskupów warmińskich w Reszlu - dziedziniec,  skrzydło południoweZamek biskupów warmińskich w Reszlu - wystawa narzędzi tortur, żelazna dziewicaZamek biskupów warmińskich w Reszlu - wystawa narzędzi tortur, żelazna dziewica
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zamek biskupów warmińskich w Reszlu

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Reszel
  • Okolica:Kętrzyn
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:3325
Jak oceniasz ten materiał:
0 23

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.