NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Biesiady i turnieje rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Lodziarnie Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza informacjatur

Kościół w Gąsawie

dodał(a): informacjatur
ostatnia aktualizacja 2010-11-12 13:55
Drukuj artykuł
Drewniany kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie to niewątpliwie perła sztuki sakralnej – unikat na skalę europejską. Wyróżnia go architektura, cenne wyposażenie oraz zespół wyjątkowych barokowych malowideł ściennych.

Jest to świątynia modrzewiowa wzniesiona w XVII w., o konstrukcji szkieletowo – zrębowej. W latach 1939 – 1945 hitlerowcy wykorzystywali świątynię, jako magazyn zbożowy, ale już w 1948 r. zdołano gruntownie odnowić kościół.

Podczas remontu dachu i ścian zewnętrznych, w latach 1998 – 1999, odkryto unikatowy gotycki układ belek szkieletu oraz zespół malowideł ściennych. W wyposażeniu wnętrza zaznacza się przekrój stylów od późnego gotyku, przez barok, manieryzm, klasycyzm aż do współczesności.

W kościele najbardziej zachwyca, odkryty przypadkowo po 150 latach, zespół barokowych malowideł ściennych. W świątyni znajduje się ponad 700 m2 malowideł, które pochodzą z czterech różnych okresów czasowych. Obecną formę otrzymały w XVIII i XIX w. Najlepiej zachowana z warstw malarskich datowana jest na lata 1705 – 1706. Poza nią rozpoznano również dwie warstwy z XVII w. oraz jedną z czasu dobudowy kaplicy św. Antoniego (XIX w.). W kościele zobaczyć można m.in. scenę „Ostatniej wieczerzy”, „Sądu nad jawnogrzesznicą” czy też „Sądu Ostatecznego”.

Malowidła tworzą spójną i precyzyjnie zrealizowaną kompozycję artystyczną. Wszystkie motywy są naturalnej wielkości, a postacie przedstawione na obrazach mają naturalne proporcje.

Uwagę zwraca również późnobarokowy ołtarz główny z cudownym obrazem Matki Bożej Pocieszenia w srebrnej trybowanej sukience z I poł. XVIII w. To właśnie jemu świątynia zawdzięcza miano Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Jest to wizerunek patronki kanoników regularnych (Gąsawa była własnością klasztoru w Trzemesznie). Obraz wykazuje cechy barokowe i prawdopodobnie namalowany został w II poł. XVII w. (w 1674 r. znajdował się już w kościele). Łaskami słynący wizerunek posiada ruchomą zasłonę przedstawiającą patrona kościoła – św. Mikołaja. Obraz ten pochodzi z XIX w. Kult Maryjny w Gąsawie, niegdyś bardzo żywy (świadczą o tym wzmianki w dawnych dokumentach kościelnych), obecnie ma charakter lokalny.

Cennym i godnym uwagi zabytkiem sztuki sakralnej jest również manierystyczna chrzcielnica z pocz. XVII w. (wcześniej znajdowała się ona w kościele przy klasztorze oo. Dominikanów w Żninie). Najstarszym elementem wyposażenia jest późnogotycka grupa ukrzyżowania z I poł. XVI w. Pochodzi ona jeszcze z poprzedniej świątyni. Warto też przyjrzeć się barokowym ołtarzom bocznym. Po prawej stronie znajduje się ołtarz Św. Krzyża z XVII w. z rzeźbami o wysokiej klasie artystycznej.

Do nawy przylega cylindryczna kaplica św. Antoniego dobudowana w 1817 r. Na zewnątrz, obok kościoła stoi ciekawa dzwonnica z przełomu XVIII i XIX w. Jest drewniana, dwukondygnacyjna i pokryta namiotowym dachem. Przy bramie prowadzącej do kościoła stoi kamienna figura Matki Boskiej z 1866 r.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kościół w Gąsawie

pokaż całą galerię zdjęć
kościół św. Mikołaja w Gąsawie - figura św. Wawrzyńcakościół św. Mikołaja w Gąsawie - elewacja południowakościół św. Mikołaja w Gąsawie - elewacja północnakościół św. Mikołaja w Gąsawie - dzwonnicakościół św. Mikołaja w Gąsawie  - widok od północnego wschodukościół św. Mikołaja w Gąsawie - pomnik Jana Pawła IIkościół św. Mikołaja w Gąsawie - figura św. Wawrzyńcakościół św. Mikołaja w Gąsawie - elewacja południowa
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Kościół w Gąsawie

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Gąsawa
  • Okolica:żniński
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:1510
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.