NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Mazowsze
Agroturystyka Mazowsze
Kwatery prywatne Mazowsze
Apartamenty Mazowsze
Pensjonaty Mazowsze
Hotele Mazowsze
Ośrodki wypoczynkowe Mazowsze
Campingi pola namiotowe Mazowsze
czarter jachtów Mazowsze
wypożyczalnie sprzętu Mazowsze
imprezy integracyjne Mazowsze
śluby, wesela Mazowsze
Zamki, ruiny Mazowsze
Biesiady i turnieje rycerskie Mazowsze
kopalnie, jaskinie, podziemia Mazowsze
Koncerty, festiwale Mazowsze
Pizzerie Mazowsze
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ruiny zamku biskupiego w Iłży

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-11-21 00:54
Drukuj artykuł
Na wysokim wzniesieniu, we wschodniej części miasta dominują ruiny zamku z potężną, XIII-wieczną basztą, która z czasem stała się symbolem Iłży.

W miejscu pierwotnej XIII-wiecznej, drewnianej warowni biskupów krakowskich, wzmocnionej potężną, okrągłą wieżą kamienną, w początkach XIV wieku biskup krakowski Jan Grot wzniósł murowany zamek z łamanego kamienia. Kamienie układano warstwami i łączono zaprawą wapienną.
Zamek wzniesiono na szczycie wzgórza, a plan całego założenia dostosowano do szczytowej partii góry - plan zamku otrzymał kształt zbliżony do owalu.

Wzniesiony początkowo zamek górny obejmował cylindryczną basztę, mury zamkowe, bramę, dziedziniec ze studnią oraz budynki mieszkalne i obronne. Wjazd do zamku prowadził od zachodu przez most zwodzony, którego filary zachowały się do dziś. Kwadratowa wieża bramna umiejscowiona była od strony południowo-zachodniej. Na piętrze baszty przedbramnej umieszczona była kaplica z oknem otwieranym na zewnątrz, aby mieszkańcy Iłży mogli uczestniczyć w nabożeństwach odprawianych przez biskupów.

Iłżecki zamek, który początkowo pełnił funkcję strażnicy obronnej, w XVI wieku przekształcony został w renesansową warownię. Przebudową zamku w XVI wieku kierował biskup Jan Konarski, a później biskup Filip Padniewski. Ok. 1550 roku przedzamcze zamieniono na zamek dolny, a zabudowania otoczono murem obronnym. Wjazd do zamku dolnego prowadził od strony wschodniej, gdzie stanął czworokątny bastion bramny. Dopiero z dziedzińca dolnego zamku można było wjechać na zamek górny, przez zwodzony most. Od zachodu wzniesiono mur kurtynowy z trzema bastejami.

Na początku XVII wieku nastąpiła kolejna rozbudowa, polegająca na wzmocnieniu fortyfikacji i zabudowie zamku dolnego. Powstała wówczas kurtyna północna, basteja w narożniku północno-zachodnim oraz kilka budynków gospodarczych na zamku dolnym. Zamek górny zwieńczono wówczas attyką, a wieża górująca nad okolicą zyskała nowy, barokowy hełm. Wieża ta, poza funkcją obserwacyjną, pełniła również funkcje donżonu - miejsca ostatniej obrony, z wejściem do wieży umieszczonym kilka metrów nad ziemią.
W tym czasie mur zamku górnego wynosił ok. 150 m, natomiast mur obwodowy zamku dolnego - ponad 400 metrów.

W XVII wieku iłżecki zamek był silnie obronną, wspaniałą rezydencją. Doskonała forma architektoniczna uzupełniona była pełnymi przepychu wnętrzami. Rezydencja iłżecka przez kilka stuleci tętniła życiem, a biskupi krakowscy chętnie gościli znakomitości, zarówno z kraju jak i z zagranicy.

Częstymi gośćmi biskupów bywali polscy królowie. Władysław II Jagiełło gościł tu wielokrotnie w latach 1410 - 1432, Aleksander Jagiellończyk w 1501 roku zatrzymał się w Iłży, podążając do Krakowa na swą koronację. Na zamku w 1511 roku biesiadował Zygmunt I Stary, w 1607 gościł tu Zygmunt III Waza, a w 1637 roku Władysław IV po raz pierwszy ujrzał tu swą przyszłą żonę - księżniczkę Cecylię Renatę.

W 1655 roku, podczas "potopu" szwedzkiego zamek został zniszczony. Podejmowano próby odbudowy zamku w 1670 roku oraz kolejne, kilkakrotne próby odbudowy w XVIII wieku. Dodatkowo, w XVIII wieku budowlę trawiły pożary. Zamek iłżecki nigdy już nie powrócił do swej świetności.

W 1782 roku mieszczanie wybudowali w połowie wzgórza zamkowego kaplicę, która zachowała się do dziś.

U schyłku XVIII wieku, po przejęciu dóbr biskupich przez władze austriackie - w zamku zamieszkiwali dzierżawcy, później w ruinach zamku Austriacy urządzili na krótko szpital polowy. Po zlikwidowaniu szpitala, mieszkańcy Iłży uporządkowali kilka komnat i wykorzystywali je do zabaw publicznych. Podczas jednej z nich wybuchł pożar, który zniszczył doszczętnie zamek i strawił zachowane jeszcze portrety kolejnych właścicieli zamku - biskupów krakowskich.
Od tej pory zamek chylił się ku upadkowi, a mury zamkowe stały się miejscem pozyskiwania budulca.

W 1837 roku ruiny zamku iłżeckiego zakupił na licytacji Jan Tadeusz Lubomirski, który zamierzał odbudować zamek. Tak się jednak nie stało, a w 1909 roku jego spadkobierca Zdzisław Lubomirski przekazał ruiny zamku Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości w Warszawie.

Pierwsze prace zabezpieczające ruiny podjęto w 1911 roku.
W 1960 roku basztę wzmocniono obręczami, przeprowadzono prace archeologiczne i konserwatorskie. Były nawet plany odbudowy zamku, niestety, z powodu braku funduszy nie podjęto tych prac.
W 1998 roku odrestaurowano i udostępniono do zwiedzania basztę zamkową z tarasem widokowym. Basztę przykryto śmiesznym daszkiem w kształcie parasola, aby ochronić budowlę przed opadami.

Obecnie można wejść na wieżę, skąd rozpościera się rozległy widok na okolicę i ruiny zamku. Można też pospacerować pośród kamiennych, średniowiecznych murów o wysokości 2 - 3 metry. Można również odnaleźć wejście do piwnic oraz zagłębienie po studni.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ruiny zamku biskupiego w Iłży

pokaż całą galerię zdjęć
Iłża - ruiny zamku biskupiegoIłża - ruiny zamku biskupiegoIłża - ruiny zamku biskupiego, zejście do podziemiIłża - ruiny zamku biskupiego, dziedziniec zamku górnegoIłża - zadaszone pomieszczenia zamku górnegoIłża - ruiny zamku biskupiegoIłża - ruiny zamku biskupiego, baszta bramnaIłża - ruiny zamku biskupiego, baszta bramnaIłża - ruiny zamku biskupiegoIłża - ruiny zamku biskupiego, zamknięte drzwi na wieżę
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Ruiny zamku biskupiego w Iłży

  • Kraina:Mazowsze
  • Miejscowość:Iłża
  • Okolica:radomski
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:3026
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Mazowsze


Imprezy Mazowsze


Noclegi Mazowsze


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.