Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Kujawsko Pomorskie
Agroturystyka Kujawsko Pomorskie
Kwatery prywatne Kujawsko Pomorskie
Apartamenty Kujawsko Pomorskie
Pensjonaty Kujawsko Pomorskie
Hotele Kujawsko Pomorskie
Ośrodki wypoczynkowe Kujawsko Pomorskie
Campingi pola namiotowe Kujawsko Pomorskie
wypożyczalnie sprzętu Kujawsko Pomorskie
czarter jachtów Kujawsko Pomorskie
imprezy integracyjne Kujawsko Pomorskie
konferencje Kujawsko Pomorskie
Zamki, ruiny Kujawsko Pomorskie
Bractwa rycerskie Kujawsko Pomorskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Kujawsko Pomorskie
Pizzerie Kujawsko Pomorskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Strzelno - rotunda św. Prokopa

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-12-02 22:42
Drukuj artykuł
Kościół św. Prokopa w Strzelnie jest największą romańską rotundą w Polsce. Jest to również jedyna na świecie romańska świątynia z czworokątnym prezbiterium.

Chociaż Jan Długosz podaje dokładną datę konsekracji kościoła - 16 marca 1133 roku, to historycy nie potwierdzają tej daty. Kościół św. Prokopa (wcześniej Świętego Krzyża) został wzniesiony prawdopodobnie jednocześnie z pobliską świątynią norbertanek p.w. Świętej Trójcy, pod koniec XII wieku. Wiele wskazuje na to, że kościół Świętej Trójcy był wzniesiony na wzgórzu św. Wojciecha jako kościół klasztorny, natomiast nieopodal wzniesiono niewielki kościółek p.w. Świętego Krzyża (później św. Prokopa) dla wiernych parafian.

Rotundę Świętego Krzyża wzniesiono z granitowych ciosów. Nawę na planie koła o średnicy 8,20 m, sklepiono kopułą wzmocnioną czterema gurtami, czyli płaskimi, konstrukcyjnymi łukami podsklepiennymi z granitu. Wejście do kościoła znajduje się na południowej stronie okrągłej nawy, do której od wschodu przylega obszerne prezbiterium na planie kwadratu. Prezbiterium przykryte jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Od północnej strony do nawy dobudowane są dwie niewielkie, bliźniacze absydy, które dziś pełnią rolę kapliczek. Od zachodu do nawy przylega wysoka, podkowiasta wieża z emporą na piętrze.
Obecnie rotunda i absydy przykryte są stożkowymi dachami ceramicznymi, prezbiterium dachem dwuspadowym, natomiast wieża dachem czterospadowym, zaokrąglonym od strony zachodniej.

Kościół Świętego Krzyża funkcje sakralne pełnił do połowy XV wieku. Później rotunda została włączona w zabudowania pobliskiego klasztoru sióstr norbertanek, gdzie pełniła rolę furty klasztornej. To prawdopodobnie wówczas nadbudowano z cegły górną część wieży i dodano ceglaną skarpę od zachodu.

Sakralny charakter przywrócono budowli dopiero w XVIII wieku. Podczas konsekracji świątyni w połowie XVIII wieku zmieniono również wezwanie kościoła ze Świętego Krzyża na św. Prokopa. Do dziś na wieży znajdują się trzy XVIII-wieczne dzwony, chociaż już nie są używane w obawie stabilność murów zabytku.

W 1812 roku świątynia św. Prokopa została sprofanowana przez wojska napoleońskie, które używały rotundy w celach gospodarczych. Rozebrano wówczas północne absydy i dobudowano wieży czworoboczną kondygnację. W XIX wieku kościół św. Prokopa popadał w ruinę. Nazywany był dzwonnicą, gdyż nie odbywały się tu nabożeństwa, a jedynie używano dzwonów.

Dopiero w 1892 roku poddano go gruntownej restauracji. Odtworzono wtedy północne absydy, a także część romańskich okienek. Kolejna konserwacja rotundy odbyła się w latach 1924 - 1925.

W czasie II wojny światowej kościółek został zamieniony na magazyn, a w 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie podłożyły w rotundzie ładunki wybuchowe. Wybuch zniszczył kopułę, górne partie wieży oraz całe wyposażenie kościoła, ale ściany świątyni przetrwały.

W latach 50. XX wieku rozpoczęto odbudowę cennego zabytku. Wzmocniono ściany, odtworzono kopułę z gurtami - jeden gurt odtworzono z granitu, nadając mu pierwotny wygląd, natomiast trzy pozostałe są zrekonstruowane z piaskowca. W romańskie okienka wstawiono witraże. Surowe, kamienne wnętrze pozostało nieotynkowane. W zamknięcie empory wieży wmontowano biforium wsparte na oryginalnej, romańskiej kolumnie. Na podstawie fragmentu romańskiego tympanonu i fotografii odlano kopię tympanonu fundacyjnego.

W rotundzie św. Prokopa zachowała się kamienna kropielnica z XII wieku wydrążona z jednej bryły kamienia, pusty romański grobowiec, a także 5 stacji drogi krzyżowej z XVII wieku wyrzeźbionych w lipowym drewnie. W absydach umieszczone są płaskorzeźby św. Onufrego i św. Marii Magdaleny z przełomu XV i XVI wieku. Płaskorzeźba św. Onufrego umieszczona jest w absydzie bliżej prezbiterium, natomiast św. Marii Magdaleny - bliżej wieży.

Rekonstrukcja XII-wiecznego tympanonu fundacyjnego umieszczona jest na północnej ścianie prezbiterium. Ponieważ z oryginalnego tympanonu po wybuchu w 1945 roku pozostała jedynie głowa Chrystusa, rekonstrukcję wykonano na podstawie odlewu ze zbiorów Muzeum Narodowego oraz fotografii z archiwum Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Nie wiadomo, gdzie pierwotnie znajdowała się płaskorzeźba - nie mogła być umieszczona nad drzwiami, ponieważ rozmiary tympanonu nie odpowiadają wymiarom drzwi wejściowych do świątyni.
Na tympanonie umieszczone są trzy postacie: na środku Chrystus tronujący, po lewej stronie młody fundator ofiarowujący Chrystusowi model rotundy, po prawej stronie kobieta z otwartą księgą. Być może fundatorem tym był wojewoda Krystyn, syn Piotra Wszeborowicza, dobroczyńcy klasztoru norbertanek ze Strzelna. Kobieta prawdopodobnie przedstawia przeoryszę norbertanek. Zadziwiające jest to, że model na tympanonie idealnie pasuje do dzisiejszego kształtu rotundy.

Dziś w rotundzie św. Prokopa nabożeństwa odbywają się jedynie na specjalne okazje, jak wizyta turystów z księdzem, czy śluby. Na wieży kościelnej zamontowano dzwony elektroniczne sterowane komputerowo. W rotundzie odbywają się również koncerty muzyki dawnej.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Strzelno - rotunda św. Prokopa

pokaż całą galerię zdjęć
Strzelno - rotunda św. ProkopaStrzelno - rotunda św. ProkopaStrzelno - rotunda św. Prokopa, północne absydy przy nawie kościołaStrzelno - rotunda św. ProkopaStrzelno - rotunda św. Prokopa, witraż w romańskim okienku świątyniStrzelno - rotunda św. Prokopa, gomułkowe szybki w oknach wieżyStrzelno - rotunda św. Prokopa, prezbiteriumStrzelno - rotunda św. Prokopa, kopia tympanonu fundacyjnegoStrzelno - rotunda św. Prokopa, północna ściana prezbiteriumStrzelno - rotunda św. Prokopa, kopulaste sklepienie nawy
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Strzelno - rotunda św. Prokopa

  • Kraina:Kujawsko Pomorskie
  • Miejscowość:Strzelno
  • Okolica:mogileński
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3902
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Kujawsko Pomorskie


Imprezy Kujawsko Pomorskie


Noclegi Kujawsko Pomorskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.