NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
śluby, wesela Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza Mazury

Lesniczówka Pranie

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2010-12-27 16:59
Drukuj artykuł
Leśniczówka Pranie, przed wojną Seehorst, powstała około 1880r i była leśnictwem wsi Krzyże.

Polska nazwa "Pranie" wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka , a która jak mówili Mazurzy "prała" czyli osnuwała się mgłą , dymiła . Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne trzy lata, jako gość ówczesnego leśniczego Stanisława Popowskiego. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, które zniweczyła nagła śmierć poety w grudniu 1953 r. W 1980r. w Praniu utworzono Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jako oddział Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Po reformie administracyjnej Polski w 2000 r. Muzeum znalazło się w województwie warmińsko-mazurskim i podlega Radzie Powiatu w Piszu.

W leśniczówce w lipcu i sierpniu odbywają się poranki poetyckie połączone z recytacją wierszy Gałczyńskiego w interpretacji wybitnych aktorów i prezentacją muzyki poważnej. Latem Pranie odwiedza wielu gości spragnionych kontaktu ze sztuką. Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają leśniczówkę. Organizowane w Praniu imprezy kulturalne cieszą się dużym powodzeniem. Leśniczówka wygrała m.in. plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej w 2003 r. na ulubione miejsce imprez kulturalnych na Warmii i Mazurach.

Do leśniczówki dojechać możemy lądem od strony Rozóg przez Faryny i Karwicę oraz od strony Rucianego Nidy a także drogą wodną przez jezioro Nidzkie (z przystani „U Faryja” kursuje do Muzeum statek pasażerski). Do Prania prowadzą dwa szlaki turystyczne - żółty Karola Małłka i niebieski Gałczyńskiego.

Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu

12-220 Ruciane-Nida
Tel./fax 087 425 62 48
muzeumpranie@neostrada.pl
http://www.lesniczowkapranie.art.pl/

Muzeum czynne:

w okresie od 1.05.-31.10: codziennie, oprócz poniedziałków i dni poświątecznych w godz. 9.30-17.00

w okresie od 1.11-30.04: codziennie oprócz poniedziałków, wtorków i świąt w godzinach 9.30-17.00

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
dodał(a): Mazury2011-07-07 10:34

Wieści z Prania.

Dnia 9 lipca 2011 roku o godz. 18.00 Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu ma zaszczyt zaprosić na koncert jazzowy w wykonaniu zespołu Filip Wojciechowski Trio.
Zespół powstał w 2000 roku, który obok lidera tworzą: Paweł Pańta (kontrabas) oraz Cezary Kondrat (perkusja). Trio dokonało nagrania dwóch płyt: w Berlinie dla niemieckiej wytwórni płytę ”Classic Jazz” i polskiej Dux ”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce.
Filip Wojciechowski Trio brało udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą, m.in. Festiwalu Sommets Musicaux de Gstaad w Szwajcarii i 60 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdrój.
W maju 2010 ukazała się najnowsza płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.
W Praniu zamiast Cezarego Kondrata gościnnie wystąpi Krzysztof Szmańda.
Natomiast 10 lipca br. o godz. 11.00 serdecznie zapraszamy na koncert z cyklu „Miłosz u Gałczyńskiego” – spotkanie z poezją Czesława Miłosza w wykonaniu wybitnego aktora Zbigniewa Zamachowskiego. Zbigniew Zamachowski występował wielokrotnie na prańskiej scenie: z Grzegorzem Turnauem, w spektaklu muzycznym Jerzego Satanowskiego „Ulica Szarlatanów” oraz interpretował wiersze Wojciecha Kassa.
Aktorowi towarzyszyć będzie przy fortepianie wspaniały pianista Filip Wojciechowski - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu.
Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak: Filharmonia Berlińska, Opera House w Monte Carlo, Tokyo International Forum, Studio S-1
im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów: Ministerstwa Kultury i Sztuki, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie, firmy Yamaha, ”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu.
Jednocześnie przypominamy o wystawie plenerowej związanej z obchodami Roku Miłosza, która znajduje się wzdłuż Alei Nieznanego Poety, prowadzącej do Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu. Cała wystawa mieści się na osiemnastu posterach, podzielona na dwie części. Pierwsza z nich zatytułowana Wokół Poematu dla zdrajcy, dotyczy relacji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego z Czesławem Miłoszem. Druga natomiast tego, jak Czesław Miłosz w 1940 roku przedzierał się przez Prusy Wschodnie z Litwy do Generalnej Guberni. Wystawę można oglądać do końca września br. Projekt – Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, koncepcja i tekst – Wojciech Kass, opracowanie i redakcja – Zbigniew Fałtynowicz, dtp – Kazimierz Sobecki. W wystawie wykorzystano pocztówki ze zbiorów Witolda Olbrysia. Projekt został sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wyjątkowo w tym roku, oprócz sobotnich i niedzielnych koncertów leśniczówka Pranie serdecznie zaprasza na czwartkowe wieczory z piosenką literacką w wykonaniu Wojciecha Straszyńskiego. Koncert NOC SZARLATANÓW, podczas którego recitalu Wojciech Straszyński wykona piosenki do słów m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej odbędzie się 21 lipca o godz. 18.00 oraz 25 sierpnia o tej samej godzinie. Wokaliście towarzyszyć będzie przy pianinie Grzegorz Bogdan.
Recital BALLADY ZE STAREJ SZUFLADY, w którym zostaną przedstawione piosenki do słów m.in. Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy, a także Edwarda Stachury odbędzie się 28 lipca o godz. 18.00 i 18 sierpnia o tej samej godzinie. W recitalu, obok Wojciecha Straszyńskiego weźmie udział Dariusz Sala (gitara, wokal).

Wojciech Straszyński jest absolwentem PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. W 1996 roku, wspólnie z Grzegorzem Bogdanem zadebiutował jako wokalista na Festiwalu Piosenki Turystycznej UKLEJA ’96. Rok później razem założyli zespół Światło Świec, który w 1998 roku wydał swoją pierwszą kasetę pt. „Nieobecność”. Twórczość, jak i sama osoba Wojciecha Straszyńskiego potrafi przyciągnąć do siebie nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Wokalista był dyrektorem PDK w Piszu oraz dyrektorem TVP Białystok.

dodał(a): gamael2011-07-15 15:25

16 lipca, godz. 18.00 – recital Mirosława Czyżykiewicza z okazji XXX - lecia pracy artystycznej.

Charyzmatyczny bard o silnym, męskim, dramatycznie rozdartym głosie zaśpiewa swoje pieśni autorskie i kompozycje do słów współczesnych poetów.

Bilety: 25 zł

17 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Wojciecha Malajkata i muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista: Olga Kłosowska, Marta Nikiel, Katarzyna Lorek, Ewa Gawrońska. Członkinie kwartetu są solistkami – instrumentalistkami związanymi z Filharmonią Warmińsko-Mazurską.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

21 lipca, godz. 18.00, „Noc szarlatanów” - recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. K. I. Gałczynskiego, J. Kofty, A. Osieckiej).

Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal), Grzegorz Bogdan (piano).

Bilety: 15 zł


23 lipca, godz. 18.00 – inscenizacja „Biesiady u hrabiny Kotłubaj” Witolda Gombrowicza.

Adaptacja, reżyseria i wykonanie: Irena Jun, kwartet smyczkowy: Ewa Grabowicz, Maria Wieczorek, Bartosz Blachura i Piotr Grabowski

Monodram przygotowany na podstawie opowiadania Gombrowicza i fragmentów jego Dzienników. Mistrzowska kreacja Ireny Jun, nagrodzona nagrodą Feliksa Warszawskiego.

Bilety: 25 zł

24 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Wojciecha Wysockiego oraz promocja książki „Muzeum Ziemi Ojczystej Siegfrieda Lenza (Wydawnictwo Borussia) i muzyka w wykonaniu trio fortepianowego: Paweł Kukliński (skrzypce), Tadeusz Samerek (wiolonczela), Maciej Gański (fortepian).

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

28 lipca, godz. 18.00 „Ballady ze starej szuflady” - recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. B. Okudżawy, E. Stachury, J. Kaczmarskiego).

Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal, gitara), Dariusz Stala (wokal, gitara).

Bilety: 15 zł

30 lipca, godz. 18.00 – spektakl poetycko- muzyczny „Wersety panteisty” oparty na wierszach Zbigniewa Herberta o konstrukcji monologu z elementami melorecytacji i krótkimi impresjami muzycznymi.

Wystąpią: Mirosław Baka (w roli Poety-narratora), Jacek Bończyk (jako Mężczyzna – rozsądek), Natalia Sikora (Kobieta – brewiarz) oraz Kameleon Trio: Hadrian Tabęcki (fortepian), Mariusz Jeka (klarnety i saksofony), Paweł Stankiewicz (gitary).

Bilety: 25 zł

31 lipca, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Mirosława Baki i muzyka w wykonaniu Ignacego Lisieckiego (fortepian).
Ignacy Lisiecki jest błyskotliwie rozwijającym się młodym pianistą, uczniem prof. Piotra Palecznego, stypendystą polskich i niemieckich fundacji. Na scenie łączy pasję i ekspresję bardzo lubianą przez publiczność, z doskonałym warsztatem i dojrzałą interpretacją utworów.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os


6 sierpnia, godz. 18.00 – „Fabryka klamek”

– recital Grzegorza Turnaua promujący najnowsza płytę artysty uhonorowaną nagrodą Fryderyka 2011 w kategorii „Piosenka poetycka”. Na koncercie nie zabraknie też piosenek do słów K. I. Gałczyńskiego.

Bilety: 35 zł

7 sierpnia, godz. 11.00 koncert z cyklu: „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Czesława Miłosza w interpretacji Ignacego Gogolewskiego i muzyka w wykonaniu kwartetu smyczkowego Prima Vista Quartet: Krzysztof Bzówka, Józef Kolinek, Piotr Nowicki, Zbigniew Krzymiński. Kwartet tworzą byli wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

13 sierpnia, godz. 18.00 – recital fortepianowy Janusza Olejniczaka

Wybitny pianista i interpretator muzyki Fryderyka Chopina zagra w Praniu utwory nie tylko tego kompozytora. Na prańskiej scenie zabrzmi po raz pierwszy specjalnie sprowadzony fortepian koncertowy.

Bilety: 25 zł

14 sierpnia, godz. 11.00 – koncert z cyklu „Miłosz u Gałczyńskiego”.

W programie: poezja Cz. Miłosza w interpretacji Wiktora Zborowskiego i muzyka w wykonaniu duetu fletowego Flute o’clock: Karolina Balińska, Ewa Liebchen.
Rzadka okazja do posłuchania duetu fletowego. Flute o’clock jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych w kategorii muzyki kameralnej.

Bilety: 10 i 15 zł, bilet rodzinny (4-6 osób) - 10 zł/os

14 sierpnia, godz. 18.00

- koncert finalistów ogólnopolskiego konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej "Pamiętajmy o Osieckiej".
Jeden z trzech koncertów finałowych konkursu organizowanego od czternastu lat przez Fundację Okularnicy. Pierwszy odbywa się w Teatrze Atelier w Sopocie, drugi w leśniczówce Pranie i trzeci w Teatrze Roma w Warszawie.
Recital Elizy Banasik – laureatki nagrody publiczności w Praniu w 2010 r.
Kierownictwo artystyczne: Jerzy Satanowski, prowadzenie: Magdalena Smalara.

Bilety: 35 zł

18 sierpnia, godz. 18.00 „Ballady ze starej szuflady”

- recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. B. Okudżawy, E. Stachury, J. Kaczmarskiego). Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal, gitara), Dariusz Stala (wokal, gitara).

Bilety: 15 zł

20 sierpnia, godz. 18.00 - koncert Hanny Banaszak

Należy do tych bardzo nielicznych artystów piosenki, którzy niestrudzenie poszukują własnej formy. Dlatego choć dobrze znana, wciąż zaskakuje nowymi kreacjami artystycznymi i nowym repertuarem.

Bilety: 35 zł

25 sierpnia, godz. 18.00, „Noc szarlatanów”

- recital piosenki literackiej (piosenki do słów m.in. K. I. Gałczynskiego, J. Kofty, A. Osieckiej). Wystąpią: Wojciech Straszyński (wokal), Grzegorz Bogdan (piano).

Bilety: 15 zł

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie
Muzeum K. I. Gałczyńskiego

Muzeum K. I. Gałczyńskiego, czynne w lipcu i w sierpniu codziennie w godz. 9.30 – 17.00
Tel./fax: 87 425 62 48, www.lesniczowkapranie.art.pl

Bilety do nabycia w Muzeum w Praniu
Rezerwacja biletów 9.30-17.00 (odbiór najpóźniej w dniu koncertu do godz. 17.00) – tel. 87 425 62 48, e-mail: muzeumpranie@neostrada.pl

Patroni medialni:
Gazeta Olsztyńska
Gazeta Piska
Radio Olsztyn
TVP Olsztyn

Donatorzy:
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Stowarzyszenie Autorów ZaiKS
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Bank PKO BP SA
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
Acus Consulting
Apteka Medica w Rucianem-Nidzie

Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Lesniczówka Pranie

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Lesniczówka Pranie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Pranie
  • Okolica:Pisz
  • Kategoria:muzea, skanseny
  • Odwiedzin:1883
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

My tu byliśmy

pokaż więcej

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.