NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Śląskie
Agroturystyka Śląskie
Kwatery prywatne Śląskie
Apartamenty Śląskie
Pensjonaty Śląskie
Hotele Śląskie
Ośrodki wypoczynkowe Śląskie
Campingi pola namiotowe Śląskie
czarter jachtów Śląskie
wypożyczalnie sprzętu Śląskie
imprezy integracyjne Śląskie
konferencje Śląskie
Zamki, ruiny Śląskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Śląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Śląskie
Lodziarnie Śląskie
Zobacz profil klubowicza agah

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

dodał(a): agah
ostatnia aktualizacja 2011-01-11 18:59
Drukuj artykuł
Każdy, komu historia górnośląskiego przemysłu kojarzy się wyłącznie z zabytkowymi kopalniami i skansenami górniczymi, bez wątpienia powinien wybrać się do Pławniowic.

Wizyta w tym niezwykle urokliwym miejscu pozwoli nie tylko pogłębić wiedzę o regionie, ale również dostarczy wielu doznań estetycznych i kulturalnych. Może także być świetnym sposobem na popołudniowe odprężenie czy rodzinny spacer.

Pławniowice to niewielka miejscowość położona zaledwie 18 km od Gliwic (a jednocześnie z dala od wielkomiejskiego zgiełku), tuż przy zjeździe z autostrady A4. Wielu przyjezdnym kojarzy się przede wszystkim z pobliskim Jeziorem Pławniowickim, tymczasem jej główną atrakcją jest malowniczo usytuowany Zespół Pałacowo-Parkowy z XIX wieku, który – nie bez powodu zresztą – określić można mianem „architektonicznej perełki”. Obiekt ten aż do końca II wojny światowej znajdował się w posiadaniu rodu von Ballerstrem – pochodzących z Włoch magnatów przemysłowych. Swoją wybitną działalnością wywarli oni ogromny wpływ na wygląd śląskich miast – zwłaszcza Gliwic, Zabrza i Rudy Śląskiej. W czasie szybkiego uprzemysłowienia Górnego Śląska dbali nie tylko o rozwój należących do nich zakładów przemysłowych, ale także o swoich pracowników, dla których budowali osiedla, szkoły, kościoły. Dlatego właśnie warto bliżej przyjrzeć się ich rodowej siedzibie oraz poznać ich bogatą historię.

Wystarczy stanąć w progu Pałacu, aby wczuć się w niezwykłą atmosferę XIX-wiecznego luksusu z wyższych sfer. Tutaj czas jakby zatrzymał się w miejscu… Pierwszym punktem zwiedzania jest konsekrowana w 1885 roku Kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, imponująca przepychem i bogactwem barw. Dalej przenosimy się do pięknych sal pałacowych, odrestaurowanych i urządzonych na wzór oryginalnych, dzięki czemu odnosi się wrażenie, jakby przed chwilą jeszcze ktoś w nich mieszkał i pracował. W bibliotece czeka na nas niespodzianka – unikatowa kolekcja afrykańskich instrumentów i ludowych dzieł sztuki. W końcu dochodzimy do dwóch najokazalszych z pomieszczeń – sali koncertowej (dawnej jadalni) oraz sali konferencyjnej, zwanej „salą dzbanków do herbaty”.
Z wnętrz Pałacu przenosimy się do niewielkiego (liczącego 3,5 ha), ale pięknego o każdej porze roku i starannie wypielęgnowanego Parku. Podziwiać w nim można m.in. rzadkie okazy starodrzewia, wspaniale kwitnące magnolie, a także liczne drzewa egzotyczne. Miłośnicy sztuki zachwycą się również figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1870 roku oraz usytuowaną na dziedzińcu zdobną fontanną.

To jednak nie wszystkie atuty Pałacu w Pławniowicach. Kompleks został wyróżniony prestiżową nagrodą Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Nie dziwi więc fakt, iż często organizowane są w nim różnego rodzaju sympozja, kongresy, zjazdy czy zajęcia edukacyjno-kulturalne. W ofercie znajdują się między innymi konferencje, recitale i koncerty plenerowe – pławniowicka scena gościła już m.in. takie znakomitości, jak Wiesław Ochman czy Jacek Wójcicki.

Opiekunowie obiektu zadbali nie tylko o sferę duchową zwiedzających, ale również o ich ciała. Po zwiedzaniu czy wysłuchaniu koncertu dodatkową atrakcją może być zjedzenie smacznego (i stosunkowo niedrogiego) obiadu w murach Pałacu Ballestremów lub wypicie filiżanki kawy w pałacowej kawiarence. Na przyjezdnych z odleglejszych stron czekają też miejsca noclegowe w pokojach 1 i 2-osobowych z łazienkami.
Taką fascynującą podróż w przeszłość odbyć można za naprawdę niewielkie pieniądze. Cena karty wstępu (z której dochód w całości przeznaczony jest na dalszą renowację i utrzymanie Pałacu) wynosi zaledwie od 3 do 5 zł. Jest to więc doskonałe miejsce nie tylko na weekendowy wypad z rodziną czy znajomymi, ale także na szkolną wycieczkę lub konferencję pracowników. Ten niezwykły i zupełnie wyjątkowy dla krajobrazu Górnego Śląska zakątek naprawdę wart jest bliższego poznania…

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

pokaż całą galerię zdjęć
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

  • Kraina:Śląskie
  • Miejscowość:Pławniowice
  • Okolica:gliwicki
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:1180
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

My tu byliśmy

pokaż więcej

W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.