Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podlasie
Agroturystyka Podlasie
Kwatery prywatne Podlasie
Apartamenty Podlasie
Pensjonaty Podlasie
Hotele Podlasie
Ośrodki wypoczynkowe Podlasie
Campingi pola namiotowe Podlasie
wypożyczalnie sprzętu Podlasie
czarter jachtów Podlasie
imprezy integracyjne Podlasie
konferencje Podlasie
Zamki, ruiny Podlasie
Bractwa rycerskie Podlasie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podlasie
Pizzerie Podlasie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Dowspuda - pałac Paca

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-17 06:54
Drukuj artykuł
Wspaniała rezydencja magnacka, która przetrwała z trudem tylko 40 lat. Nie strawił jej ogień, nie zalała powódź, nie zmiótł huragan. Pałac poddał się grzechom ludzkim, jak zemsta, zawiść, lenistwo, a przede wszystkim grzech zaniedbania.

Dowspuda już w I połowie XVII wieku znalazła się w rękach Paców - rodu, który miał ogromne znaczenie i wywierał przemożny wpływ na życie polityczne i kulturalne Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ostatnim dziedzicem rodu był Ludwik Michał Pac, który odziedziczył, na mocy testamentu po Józefie Pacu, olbrzymi majątek. Przypadły mu w udziale wielkie dobra w zaborze rosyjskim oraz Dowspuda, Raczki i Mazurki znajdujące się w zaborze pruskim. Ludwik Michał Pac, dzięki sukcesji, stał się jednym z najbogatszych magnatów.

Ludwik Michał Pac urodził się w Strasburgu, wychowywał się we Francji, Anglii, podróżował po Europie. Starannie wykształcony, światły młody człowiek, do swych dóbr nad Rospudą przeniósł zaobserwowane w Wielkiej Brytanii metody gospodarowania.
Ok. 1810 roku sprowadził na Suwalszczyznę farmerów szkockich i irlandzkich, aby dawali przykład okolicznym rolnikom. Farmerzy ci zakładali własne wioski i folwarki. Do dziś w okolicy Dowspudy istnieje wieś Szkocja.

Dobra dowspudzkie już w 1817 roku otrzymały miano wzorowych. Farmerzy brytyjscy uprawiali ziemniaki i warzywa, wprowadzili płodozmian, hodowali owce i szybko się asymilowali.

Pac uruchomił również produkcję maszyn i narzędzi rolniczych. Poza tym powstały browary i gorzelnia.-[PODZIEL]-Ludwik Michał Pac postanowił przenieść swą główną siedzibę z terenów Rosji do Dowspudy. W tym celu potrzebował wybudować rezydencję na miarę swego rodu. Jako pierwszy w Polsce postanowił wznieść pałac we wchodzącym wówczas w modę stylu neogotyku angielskiego.

W latach 1820 - 1827 powstało wspaniałe założenie pałacowo-parkowe. Architektem całego pałacu był Włoch Piotr Bosio. Od 1823 roku prace wykończeniowe i dekoratorskie prowadzono pod kierunkiem innego włoskiego architekta Henryka Marconiego.

Pałac zbudowany był na planie litery T. Dwukondygnacyjna budowla składała się z prostokątnego korpusu głównego o 6 wieżyczkach, który połączony był galeriami z ośmiobocznymi smukłymi wieżami. Skrzydła boczne zakończone były ośmiobocznymi pawilonami. Nad korpusem głównym wznosiła się nadbudówka zwieńczona attyką i pinaklami. Front pałacu zdobił mocno wysunięty portyk. W niszach elewacji frontowej stały prawdopodobnie rzeźby królów polskich.

Na parterze pałacu znajdowały się: kaplica, salony, archiwum, biblioteka i jadalnia. Prawe skrzydło boczne mieściło zbiory militariów, a lewe galerię malarstwa i oranżerię. Na piętrze znajdowały się komnaty mieszkalne właściciela i jego rodziny. Pałac posiadał również dwupoziomowe piwnice. W górnej znajdowały się łazienki urządzone według wzorów antycznych, mieszkania dla służby oraz kuchnia. W dolnej znajdowała się studnia.

Pałac otaczał park romantyczny zaprojektowany przez angielskiego ogrodnika Johna Heitona.

Niesłychanie wystawny i kosztowny pałac świadczył o bogactwie fundatora. Oczywistym jest, że musiało temu odpowiadać równie bogate wyposażenie wnętrz.-[PODZIEL]-Pałac w Dowspudzie był jedyną w Polsce budowlą w stylu czystego neogotyku angielskiego. Wówczas powstało powiedzenie "Wart Pac pałaca, a pałac Paca".
W 1831 roku, po upadku powstania listopadowego, Ludwik Pac wyemigrował, a jego dobra zostały skonfiskowane przez władze carskie. Niewielką część wyposażenia pałacu jeszcze podczas powstania zdołano ukryć w kościołach w Raczkach i Janówce. Resztę w latach 1834 -1836 władze carskie sprzedały na licytacji.

Pałac, w nagrodę za zasługi przy tłumieniu powstania, otrzymał generał carski Sulima, potem pałac dzierżawił Polak Horaczko.

Rezydencja pozbawiona opieki ulegała stopniowej destrukcji, a ok. 1865 roku popadła w ruinę.

Kolejnym właścicielem był Sergiusz Karcew, który w 1867 roku, gdy pojawiła się okazja sprzedaży cegły na budowę koszar suwalskich - dokonał rozbiórki pałacu. Przerwał ją jednak po protestach okolicznej ludności, ale z pałacu pozostało już niewiele.
Do dziś zachował się jedynie portyk oraz jedna z wysmukłych wież, zwana bocianią wieżą. Ocalała podobno dlatego, że było na niej bocianie gniazdo z młodymi. Zachowały się również obrysy murów oraz piwnice, które niedawno zostały odremontowane dla celów turystycznych i wystawienniczych. Zabytkowa stajnia została przebudowana i mieści się w niej internat Szkoły Rolniczej. Wokół pałacu zachował się rozległy park z wieloma cennymi okazami flory.

Od 1997 roku w ruinach pałacu odbywa się Festiwal Kultury Celtyckiej.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Dowspuda - pałac Paca

pokaż całą galerię zdjęć
pałac Pacapałac Pacapałac Pacapałac PacaDowspuda - pałac PacaDowspuda - pałac PacaDowspuda - pałac Paca
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Dowspuda - pałac Paca

  • Kraina:Podlasie
  • Miejscowość:Dowspuda
  • Okolica:suwalski
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:3357
Jak oceniasz ten materiał:
0 21

Ciekawostki Podlasie


Imprezy Podlasie


Noclegi Podlasie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.