NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Warmińsko Mazurskie
Agroturystyka Warmińsko Mazurskie
Kwatery prywatne Warmińsko Mazurskie
Apartamenty Warmińsko Mazurskie
Pensjonaty Warmińsko Mazurskie
Hotele Warmińsko Mazurskie
Ośrodki wypoczynkowe Warmińsko Mazurskie
Campingi pola namiotowe Warmińsko Mazurskie
imprezy integracyjne Warmińsko Mazurskie
czarter jachtów Warmińsko Mazurskie
wypożyczalnie sprzętu Warmińsko Mazurskie
konferencje Warmińsko Mazurskie
Zamki, ruiny Warmińsko Mazurskie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Warmińsko Mazurskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Warmińsko Mazurskie
Bary Warmińsko Mazurskie
Zobacz profil klubowicza Mazury

Zamek Komtura Krzyżackiego w Ostródzie

dodał(a): Mazury
ostatnia aktualizacja 2011-01-19 10:06
Drukuj artykuł
Pierwsza krzyżacka strażnica funkcjonowała na tych terenach już około 1270 roku.

Była to drewniano-ziemna konstrukcja ulokowana na miejscu wcześniejszego grodu pruskiego, na wysepce otoczonej wodami jez. Drwęckiego i rzeki Drwęcy. Ostróda stanowiła początkowo siedzibę wójta podległego komturstwu w Dzierzgoniu, jednak wraz z ekspansją Państwa Krzyżackiego na pobliskie okolice Działdowa, Nidzicy i Olsztynka postanowiono w rozwijającej się osadzie zorganizować autonomiczną komturię dla ziemi sasińskiej. Wzrost znaczenia miasta i jego nowe funkcje jako ważnego ośrodka administacji zakonnej wymagały nowej, bardziej reprezentacyjnej siedziby, co pociągnęło za sobą decyzję o budowie dużego murowanego zamku, rozpoczętej przez komtura Guntera von Hohenstein w roku 1349. Główne prace murarskie prowadzone były w latach ok. 1350-80, czynności wykończeniowe trwały jednak znacznie dłużej, prawdopodobnie do 1408. W międzyczasie (1381) będącą w fazie budowy, ale już funkcjonującą warownię najechały i spaliły wojska wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta - podczas tego najazdu spłonęła przypuszczalnie również wspomniana wcześniej drewniana strażnica. 10 lat później Ostródę, jako jedną z pierwszych w Państwie Krzyżackim, wyposażono w działa armatnie.


Murowany kompleks zamkowy zlokalizowano w północno-zachodnim narożu osady miejskiej. Zapewne nie tworzył on wspólnego systemu fortyfikacji z miastem, od którego oddzielała go fosa zasilana przez odnogę rzeki Drwęcy. Ceglaną budowlę wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu o bokach 45x47 metrów. Wokół otoczonego drewnianymi krużgankami dziedzińca postawiono cztery skrzydła o identycznej szerokości (14 metrów), dwukondygnacyjne, podpiwniczone, kryte dwuspadowym, zapewne ceramicznym dachem. Nad wschodnim skrzydłem budowli wznosiła się stojąca w rogu dziedzińca wysoka wieża (zniszczona podczas wielkiego wybuchu i w późniejszych latach rozebrana). Na osi skrzydła zachodniego umieszczono bramę wjazdową, którą poprzedzało piętrowe przedbramie oraz długi, blisko 100-metrowy most z drewna. Rozkład pomieszczeń w obrębie średniowiecznej zabudowy nie został ostatecznie rozpoznany. Najważniejszą, reprezentacyjną partią zamku było skrzydło południowe. Na pierwszym piętrze mieściły się: gotycka kaplica, mieszkanie komtura i refektarz. Pozostałe frgmenty czworoboku zgodnie z regułą musiały obejmować kapitularz, infirmerię, dormitoria braci i komnaty gościnne. Pomieszczenia piwnic i parteru, podobnie jak w innych zamkach konwentualnych, były przeznaczone na cele gospodarcze. Mieściły się tu przede wszystkim składy żywności, drobnego sprzętu i inne lokale użytkowe - kuchnia, spiżarnia, browar, piekarnia. Nie wiadomo, gdzie ulokowano zbrojownię, która w 1383 wyposażona była aż w 130 zbroi i tylko w 25 hełmów. Ostatnią kondygnację (strych) wypełniały pomieszczenia spichrzowo-obronne. O ich ogromnym znaczeniu gospodarczym świadczy wzmianka, według której w 1407 roku komtur Ostródy Fryderyk von Zollern dysponował niebotycznym zapasem zboża, liczącym ponad 468 łasztów (ok. 1 mln litrów), przechowywanym w tychże składach na zamku głównym i w spichlerzach na przedzamczu.

Przypominający dziś troszeczkę pruski fort albo wielką ceglaną stodołę bezwieżowy krzyżacki zamek otoczony jest przez brzydką XX-wieczną zabudowę. Obecnie mieści się w nim Centrum Kultury i Sportu, muzeum i kawiarnia. (2001)

Centrum Kultury i Sportu w Ostródzie
Agencja Upowszechniania Kultury
ul. Mickiewicza 22, 14-100 Ostróda
tel. (0 89) 646 28 84

Informacje udostępnił Pan Jacek Bednarek - właściciel serwisu ZAMKI POLSKIE http://www.zamkipolskie.com

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zamek Komtura Krzyżackiego w Ostródzie

pokaż całą galerię zdjęć
zamek krzyżacki w Ostródzie - elewacja zachodnia z armatą przed wjazdemzamek krzyżacki w Ostródzie - tablica informująca o rządach księcia piastowskiego na zamku ostródzkimzamek krzyżacki w Ostródzie - południowo-wschodni narożnik dziedzińcazamek krzyżacki w Ostródzie - południowo-zachodni narożnik dziedzińcazamek krzyżacki w Ostródzie - drewniany krużganek przy północnym skrzydle zamkuzamek krzyżacki w Ostródzie - północno-zachodni narożnik dziedzińcazamek krzyżacki w Ostródzie - brama wjazdowa od strony dziedzińcazamek krzyżacki w Ostródzie - tablica pamiątkowa informująca o pobycie Napoleona na ostródzkim zamkuzamek krzyżacki w Ostródzie - wejście do Muzeumzamek krzyżacki w Ostródzie - współczesna dekoracja umieszczona w gotyckim portalu
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zamek Komtura Krzyżackiego w Ostródzie

  • Kraina:Warmińsko Mazurskie
  • Miejscowość:Ostróda
  • Okolica:Ostróda
  • Kategoria:Zamki, ruiny
  • Odwiedzin:1438
Jak oceniasz ten materiał:
0 2

Ciekawostki Warmińsko Mazurskie


Imprezy Warmińsko Mazurskie


Noclegi Warmińsko Mazurskie


W okolicy

© 2009-2020 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.