NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podlasie
Agroturystyka Podlasie
Kwatery prywatne Podlasie
Apartamenty Podlasie
Pensjonaty Podlasie
Hotele Podlasie
Ośrodki wypoczynkowe Podlasie
Campingi pola namiotowe Podlasie
wypożyczalnie sprzętu Podlasie
czarter jachtów Podlasie
imprezy integracyjne Podlasie
konferencje Podlasie
Zamki, ruiny Podlasie
Biesiady i turnieje rycerskie Podlasie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podlasie
Bary Podlasie
Zobacz profil klubowicza Nadzieja

Kanał Augustowski

dodał(a): Nadzieja
ostatnia aktualizacja 2010-01-09 02:42
Drukuj artykuł
Celem budowy Kanału Augustowskiego miało być rozwiązanie problemów celnych Królestwa Polskiego poprzez ominięcie portu gdańskiego. Obecnie jest to przepiękny szlak wodny, wymarzony dla kajakarzy i ludzi lubiących podziwiać piękno natury.

Kanał Augustowski łączy Wisłę z Niemnem, pomysł na wybudowanie kanału jest z końca XVIII wieku, a powodem powstania były konflikty celne między Królestwem Polskim, Rosją i Prusami. Natomiast w 1823 roku zaczęła się tak zwana wojna celna. W gdańskim porcie cła były bardzo wysokie, a kanał miał omijać ten szlak wodny.

Pomysłodawcą budowy kanału był Franciszek Ksawery książe Drucki-Lubecki w 1822 roku. Kanał miał łączyć Wisłę z Niemnem poprzez Narew i Biebrzę a następnie wpadać do Bałtyku. W lipcu 1824 roku zatwierdzono projekt a kierownikiem robót, na terenie Polski, był podpułkownik Ignacy Prądzyński. Poza granicami kraju budową kanału zajmowali się rosyjscy budowniczy.

Do roku 1831 budowę prowadziło wojsko podległe Korpusowi Inżynierów. Po upadku Powstania Listopadowego inicjatywę przejął Zarząd Komunikacji Lądowych i Wodnych. Prace wznowiono w 1833 roku. Budowę Kanału Augustowskiego zakończono w 1839 roku i rozpoczęto żeglugę.

Całkowita długość kanału to 101,2 kilometra z czego 80 kilometrów znajduje się na terenie Polski, 17,8 na Białorusi a 3,4 kilometra należy do pasa granicznego. Na kanale powstało 18 śluz z czego 14 jest w Polsce, jedna graniczna i 3 na Białorusi.

Różnica poziomów na całym kanale wynosi 54,0 metry. Dwie największe śluzy: Paniewo dwukomorowa ma różnicę poziomów 6,29 metra a śluza Niemnowo niegdyś trzykomorowa a obecnie czterokomorowa ma różnicę poziomów 9,80 metra.

Kanał Augustowski odegrał ogromną rolę polityczno-gospodarczą, co pozwoliło uniknąć nakładania wysokich ceł przez Prusy. Nie spełnił on jednak nigdy przewidywanej roli szlaku handlowego, co pozwoliło zachować zabytkowy charakter budowy kanału. Większość śluz zachowała swój pierwotny wygląd sprzed 150 lat. Turbiny które podnoszą zastawkę jak i wrota są otwierane ręcznie przez śluzowych.

Obecnie kanał jest malowniczym szlakiem wodnym chętnie odwiedzanym przez turystów. Kanał przebiega przez wyjątkowe tereny Puszczy Augustowskiej gdzie możemy podziwiać wiele cennych okazów flory i fauny. To właśnie tu ojciec święty Jan Paweł II spędzał swój wolny czas.

Dzieje Kanału Augustowskiego możemy poznać w Muzeum Ziemi Augustowskiej w. Dziale Historii Kanału Augustowskiego. Mieści się ono w XIX wiecznym Dworku Prądzyńskiego w Augustowie przy ulicy 29-go listopada 5a.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Kanał Augustowski

pokaż całą galerię zdjęć
Kanał AugustowskiKanał AugustowskiKanał AugustowskiKanał AugustowskiKanał Augustowski
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Kanał Augustowski

  • Kraina:Podlasie
  • Miejscowość:Augustów
  • Okolica:augustowski
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:2482
Jak oceniasz ten materiał:
0 3

Ciekawostki Podlasie


Imprezy Podlasie


Noclegi Podlasie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.