NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Opolskie
Agroturystyka Opolskie
Kwatery prywatne Opolskie
Apartamenty Opolskie
Pensjonaty Opolskie
Hotele Opolskie
Ośrodki wypoczynkowe Opolskie
Campingi pola namiotowe Opolskie
czarter jachtów Opolskie
wypożyczalnie sprzętu Opolskie
imprezy integracyjne Opolskie
śluby, wesela Opolskie
Zamki, ruiny Opolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Opolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Opolskie
Koncerty, festiwale Opolskie
Pizzerie Opolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Paczków - ratusz

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-02-05 02:58
Drukuj artykuł
Paczków został założony w 1254 roku na prawie niemieckim przez biskupów wrocławskich.

W XIII wieku był własnością biskupów wrocławskich, w XIV wieku przeszedł pod zwierzchnictwo Czech, do XVIII wieku był we władaniu Habsburgów, później Hohenzollernów. Po sekularyzacji dóbr biskupich w 1810 roku miasto włączone zostało do powiatu nyskiego. W 1945 roku Paczków powrócił w granice Polski.

W XIII wieku miasto prężnie się rozwijało i już w XIV wieku powstawały cechy rzemieślnicze, a w 1349 roku na rynku postawiono pierwsze zamykane kramy dla piekarzy.

Budowę ratusza na rynku rozpoczęto w 1550 roku, dzięki wsparciu biskupa Baltazara Promnitza. Był to gmach murowany w stylu renesansowym, do którego dostawiono wieżę. Budowę wieży zakończono w 1555 roku.

W 1551 roku Paczków odwiedził książę Ferdynand Legnicki, który przyjmowany był w nowo wybudowanym ratuszu - zapewne w pięknej Sali Rajców.

W latach 1791 - 1902, zanim zbudowano w Paczkowie kościół ewangelicki, właśnie ta sala służyła protestanckim wiernym jako miejsce modlitwy.

Budynek ratusza był wielokrotnie przebudowywany, uzyskując ostatecznie styl klasycystyczny w latach 1821 - 1822. Nad wejściem głównym do ratusza zachował się kartusz z herbem Paczkowa i herbem biskupa Promnitza z 1550 roku.

Po przebudowie ratusza, w latach 1827 - 1835 wybrukowano rynek i większość ulic w obrębie murów miejskich.

Od 1825 roku w pomieszczeniach ratusza mieściła się miejska kasa oszczędnościowa, a w latach 20. XX wieku siedzibę miały różne urzędy: Urząd Elektryfikacyjny, Urząd Mieszkaniowy, Policja oraz oczywiście Magistrat. Dziś zabytkowy budynek ratusza jest siedzibą władzy samorządowej.

Najstarszą i najcenniejszą częścią ratusza jest renesansowa wieża ratuszowa. Jest to jedna z najlepiej zachowanych wież renesansowych na Śląsku. Wzniesiona została w połowie XVI wieku na planie kwadratu, od czwartej kondygnacji oktagonalna. Wysokość wieży wynosi 45 metrów i zawiera dziewięć kondygnacji. Wieża zwieńczona jest attyką i ostrosłupowym hełmem z iglicą. Na wysokości ósmej kondygnacji znajduje się ganek z balustradą, powyżej którego wieża się zwęża, pozostając nadal ośmioboczna. Do wieży ratuszowej prowadzi osobny portal zachodni, a od strony południowej, na wysokości drugiej kondygnacji znajduje się prostokątny taras, przykrywający pomieszczenia na parterze. Elewacja trzeciej kondygnacji dekorowana jest ślepymi arkadami. Wyższe kondygnacje - już ośmioboczne również mają dekorację ślepych arkad.

Na wieży zamontowany jest zegar z mechanizmem z 1858 roku, wyprodukowanym przez znany zakład zegarmistrzowski Carla Weissa z Głogowa. Wieża ratuszowa kryła jeszcze jedną niespodziankę - były w niej zawieszone trzy dzwony z XVIII wieku, które przestały być używane po zainstalowaniu zegara. Były to dzwony: godzinowy, kwadransowy i pożarowy. Dziś są już tylko dwa.

W 1987 roku po raz pierwszy z wieży ratuszowej odtworzono hejnał Paczkowa, skomponowany przez muzyków z Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy, udostępniony turystom w sezonie letnim (od maja do września). Po wdrapaniu się wewnątrz wieży po wąskich, krętych, kamiennych schodkach można podziwiać panoramę miasta. A jest co podziwiać, bo Paczków jest bogaty w zabytki.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Paczków - ratusz

pokaż całą galerię zdjęć
Paczków - wejście na wieżę ratuszowąPaczków - wieża ratuszaPaczków - ratuszPaczków - zabytkowa i współczesna tarcza zegara wieżowegoPaczków - mechanizm ratuszowego zegara wieżowego z 1858 rokuPaczków - wieża ratuszowaPaczków - wieża ratuszowaPaczków - ratuszPaczków - wieża ratuszowaPaczków - ratusz
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Paczków - ratusz

  • Kraina:Opolskie
  • Miejscowość:Paczków
  • Okolica:nyski
  • Kategoria:Zabudowa miejska
  • Odwiedzin:2109
Jak oceniasz ten materiał:
0 12

Ciekawostki Opolskie


Imprezy Opolskie


Noclegi Opolskie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.