NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podlasie
Agroturystyka Podlasie
Kwatery prywatne Podlasie
Apartamenty Podlasie
Pensjonaty Podlasie
Hotele Podlasie
Ośrodki wypoczynkowe Podlasie
Campingi pola namiotowe Podlasie
imprezy integracyjne Podlasie
wypożyczalnie sprzętu Podlasie
czarter jachtów Podlasie
konferencje Podlasie
Zamki, ruiny Podlasie
Biesiady i turnieje rycerskie Podlasie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podlasie
Koncerty, festiwale Podlasie
Restauracje Podlasie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Drohiczyn - katedra pw. Trójcy Przenajświętszej

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-19 01:59
Drukuj artykuł
Katedra w Gnieźnie, Krakowie czy Warszawie są miejscami, gdzie koronowano królów. Drohiczyn jest czwartym w Polsce miejscem koronacyjnym. To właśnie tu w 1253 r dokonano koronacji jedynego króla Rusi. Był nim prawnuk Bolesława Krzywoustego.

W 1237 roku książę mazowiecki Konrad osadził w Drohiczynie zakon rycerski braci Dobrzyńskich. Należy przypuszczać, że zbudowali oni tu pierwszy kościół.

W 1253 roku legat papieski - opat messeński arcybiskup Opizon ukoronował w Drohiczynie Daniela Romana Mścisława - księcia halicko-włodzimierskiego Danyłę Romanowicza - na króla Rusi.
Władysław Jagiełło, wielki książę litewski i król Polski, po swoim chrzcie ufundował w 1386 roku kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej.

W 1555 roku zbudowano nowy kościół drohiczyński, który został zburzony w 1657 roku przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego II Rakoczego. Po zniszczeniu miasta i kościoła, parafia drohiczyńska została przekazana zakonowi Jezuitów, którzy założyli tu początkowo szkółkę parafialną. Zakonnicy zbudowali drewniany klasztor, który kilkakrotnie spłonął. W 1668 roku zatwierdzono fundację kolegium ojców Jezuitów przy kościele Trójcy Przenajświętszej. Na początku XVII wieku Jezuici odbudowali kościół i klasztor. W 1747 roku szkoła jezuicka uzyskała rangę kolegium i wówczas wzniesiono nowy gmach Collegium Nobilium, gdzie uczyła się młodzież szlachecka z Podlasia i wschodniego Mazowsza.

21 lipca 1773 roku papież Klemens XIV zlikwidował zakon Jezuitów. Kolegium pojezuickie i parafię w 1774 roku przejął zakon Pijarów. W 1832 roku, w ramach represji po powstaniu listopadowym, władze carskie zamknęły szkołę, a w 1845 roku został zlikwidowany zakon Pijarów.

Parafię, kościół i klasztor przekazano duchowieństwu diecezjalnemu, a gmach kolegium przeszedł pod zarząd świecki. W 1860 roku przeprowadzono gruntowny remont świątyni, a murowaną dzwonnicę zbudowano z cegły z rozebranego skrzydła klasztoru pojezuickiego.

Podczas zaborów kościół Trójcy Przenajświętszej jako jedyny w Drohiczynie nie został zamknięty ani zdewastowany. Dopiero okupacja radziecka w latach 1939 -1941 doprowadziła do zamknięcia i całkowitej dewastacji kościoła. Porąbano barokowe ołtarze, a w świątyni urządzono stajnie. W latach 1941 - 1944 niemieccy okupanci zorganizowali sobie strzelnicę w kościele.
Po wojnie władze kościelne i parafianie włożyli wiele trudu, aby zamienić profanum na sacrum i przywrócić dawny blask świątyni.
Obecnie w dawnych budynkach pojezuickich, od 1950 roku swoją siedzibę ma Kuria Diecezjalna, a od roku 1957 również Wyższe Seminarium Duchowne.

5 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II powołał do istnienia Diecezję Drohiczyńską, a kościół Trójcy Przenajświętszej podniósł do rangi katedry. W czerwcu 1999 roku Ojciec Święty odwiedził katedrę drohiczyńską, gdzie odprawił nabożeństwo.
Katedra Trójcy Przenajświętszej z 1709 roku jest kościołem barokowym, murowanym z cegły. Korpus świątyni jest trójnawowy, czteroprzęsłowy, a jednoprzęsłowe prezbiterium swą szerokością i wysokością równe jest nawie głównej.

Ołtarz główny katedry zbudowany w stylu pseudobarokowym. W głównym polu umieszczony jest obraz Trójcy Świętej, a w zwieńczeniu wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Chór wsparty jest na półkolistych arkadach z barokowym prospektem.
Najciekawszym zabytkiem wyposażenia katedry jest późnorenesansowa chrzcielnica z początku XVII wieku, zwieńczona gzymsem. Kształtem przypomina sześcioboczny kielich dekorowany na czaszy arabeskami. Z dawnego wyposażenia zachował się jeszcze krucyfiks i kilka obrazów.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Drohiczyn - katedra pw. Trójcy Przenajświętszej

pokaż całą galerię zdjęć
Drohiczyn - katedraDrohiczyn - wnętrze katedryDrohiczyn - dzwonnica i brama wjazdowaDrohiczyn - tablica w katedrzeDrohiczyn - katedraDrohiczyn - prospekt organowy
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Drohiczyn - katedra pw. Trójcy Przenajświętszej

  • Kraina:Podlasie
  • Miejscowość:Drohiczyn
  • Okolica:siemiatycki
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2926
Jak oceniasz ten materiał:
0 17

Ciekawostki Podlasie


Imprezy Podlasie


Noclegi Podlasie


W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.