Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Śląskie
Agroturystyka Śląskie
Kwatery prywatne Śląskie
Apartamenty Śląskie
Pensjonaty Śląskie
Hotele Śląskie
Ośrodki wypoczynkowe Śląskie
imprezy integracyjne Śląskie
Zamki, ruiny Śląskie
Grody, grodziska Śląskie
Pałace, dwory Śląskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Śląskie
Biesiady i turnieje rycerskie Śląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Śląskie
Bary Śląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-03-05 19:21
Drukuj artykuł
Nazwa miejscowości Święta Anna pochodzi od imienia patronki sanktuarium, której słynąca łaskami figura czczona jest tu od pięciu wieków, a kult św. Anny Samotrzeciej - Babci Chrystusowej - rozwinął się tu już w XIV wieku.

Początki kultu św. Anny sięgają XIV wieku, kiedy to pastuszkom ukazały się trzy postacie w glorii. Była to poważna pani z drugą, młodszą od niej kobietą i z Dzieciątkiem na kolanach. Postacie ukazywały się często, a ludzie gromadzili się i modlili. W 1499 roku proboszcz z Przyrowa - ks. Węgierski wystawił w tym miejscu figurę ukrzyżowanego Chrystusa, zwaną "Bożą męką św. Anny". Wkrótce zaczęli pielgrzymować do niej ludzie, a cudowne zdarzenia nie ustawały. Niebawem obok krzyża znaleziono figurę św. Anny, która od razu zasłynęła łaskami.

Na początku XVI wieku starosta olsztyński - Paweł ze Szczekocin w miejscu objawień wybudował drewniany kościółek, w którym umieszczono cudowną figurę św. Anny Samotrzeciej. Kościółek przetrwał do 1554 roku, kiedy to w miejsce zniszczonej już kaplicy wzniesiono nową, również drewnianą. Fundatorką tego nowego kościółka była gorliwa czcicielka św. Anny - Anna Krokierowa z Krakowa. Kościółkiem opiekowali się proboszczowie z Przyrowa, a sława cudownej figury św. Anny rozchodziła się coraz szerzej.

W 1609 roku książę Janusz Ostrogski - kasztelan krakowski oraz Joachim Ocieski - kasztelan sądecki i starosta olsztyński, ufundowali kościół i sprowadzili tu zakon bernardynów, którym król Zygmunt III Waza wydał zgodę na budowę świątyni na terenie dóbr królewskich. Wtedy też rozpoczęto budowę nowego kościoła i klasztoru. Budowę kościoła ukończono w 1617 roku, przy którym w miejscu cudownych objawień wzniesiono kaplicę św. Anny. Budowę klasztoru ukończono dopiero w 1668 roku.

Zakon bernardynów w Świętej Annie funkcjonował do 1864 roku, kiedy to po powstaniu styczniowym został skasowany, a bracia bernardyni zostali wywiezieni ze Świętej Anny do Koła. Przez 5 lat kościołem opiekowali się księża diecezjalni z Przyrowa, a opuszczony klasztor zajęło wojsko carskie.

W 1869 roku, po skasowaniu klasztoru sióstr dominikanek kontemplacyjnych w Piotrkowie Trybunalskim, wypędzone stamtąd siostry zaborcy osiedlili w Świętej Annie, bez możliwości przyjmowania nowych kandydatek.

W 1881 roku wybuchł potężny pożar, który dokonał ogromnych zniszczeń w kościele i klasztorze. Uratowano wówczas cudowną figurę św. Anny, którą przewieziono do kościoła w Przyrowie. Siostry zakonne zmuszone były zamieszkać u gospodarzy na wsi. Dzięki hojności okolicznych mieszkańców kościół i klasztor odbudowano i przystosowano do wymogów życia zakonnego. 5 września 1890 roku kościół ponownie konsekrowano, a na początku XX wieku otwarto nowicjat i dominikanki zaczęły przyjmować nowe kandydatki.

XX-wieczne wojny światowe szczęśliwie ominęły sanktuarium w Świętej Annie. Dzięki temu dziś możemy podziwiać ten cenny zabytek XVII-wiecznej architektury sakralnej.

Jest to wczesnobarokowy kościół, wzniesiony na planie krzyża. Konstrukcja świątyni wzorowana jest na bazylice św. Antoniego w Padwie. Charakterystyczny wygląd kościołowi nadają kopuły wieńczące nawę i kaplice, umieszczone w ramionach krzyża. Kopuła wieńcząca nawę umieszczona jest na wysokim tamburze, przez co wydaje się wyższa. Wszystkie kopuły doświetlone są latarniami. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka sygnaturki. Nad kopułami góruje wysoka wieża wzniesiona nad kruchtą. Wieża w dolnych kondygnacjach jest czworokątna, natomiast powyżej galeryjki - oktagonalna, nakryta wysokim, barokowym, dwulatarniowym hełmem. Wysoko, na narożach galeryjki wieży umieszczono potężne figury bernardynów. Wieżę poprzedza dodatkowa kruchta, nad którą umieszczono obszerny balkonik z dachem wspartym na sześciu kolumnach i przykrytym bardzo dekoracyjną kopułą.

Nawa i prezbiterium przykryte są sklepieniami krzyżowymi, pokrytymi polichromią z XVIII wieku, przedstawiającą sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Malowidła zostały pod koniec XIX wieku odnowione po pożarze.
Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku.

W ołtarzu głównym Świętego Krzyża z ok. 1740 roku znajduje się wyjątkowo cenny XVIII-wieczny krucyfiks. Po bokach ołtarza umieszczono figury czterech Ewangelistów, a powyżej figury św. Piotra i św. Pawła.. Za ołtarzem mieści się dawny chór zakonny o.o. bernardynów.

W nawie kościoła znajdują się cztery ołtarze boczne: po lewej stronie kościoła - ołtarze św Tomasza z Akwinu i Matki Bożej Niepokalanej, po prawej stronie - ołtarze św. Dominika i św. Joachima. Między ołtarzami bocznymi znajdują się wejścia do kaplic, oddzielone od nawy kutymi kratami.

Z lewej strony kościoła, w tym miejscu, gdzie przed wiekami ukazywała się postać św. Anny, gdzie stał również drewniany kościółek - znajduje się kaplica św. Anny Samotrzeciej. Rokokowy ołtarz św. Anny z 1773 roku z lustrzanymi kolumnami mieści gotycką cudowną figurę św. Anny Samotrzeciej. Drewniana, polichromowana rzeźba pochodzi z końca XV lub początku XVI wieku i przedstawia św. Annę obejmującą ramionami Maryję i rozbawionego Jezusa. Ołtarz zdobią również figury przedstawiające rodzinę św. Anny: św. Jana Chrzciciela, św. Joachima, Zachariasza i Elżbietę. Kopułę kaplicy św. Anny zdobi bogata sztukateria.

Druga kaplica, poświęcona św. Franciszkowi znajduje się po prawej stronie nawy. Umieszczono w niej dwa ołtarze - jeden poświęcony jest serafickiemu ojcu - św. Franciszkowi, a drugi św. Antoniemu. Ściany i kopułę kaplicy ozdabiają sceny z życia św. Franciszka.

Kościół w Świętej Annie jest kościołem pielgrzymkowym. Dziedziniec kościelny otoczony jest XVIII-wiecznym krużgankiem, w którym umieszczono stacje drogi krzyżowej. Pielgrzymki podążające na Jasną Górę zatrzymują się w Świętej Annie, a siostry dominikanki sprawują opiekę nad pielgrzymami.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie

pokaż całą galerię zdjęć
sanktuarium św. Annysanktuarium św. Anny - wieża kościelnasanktuarium św. Anny - kopuła kaplicy św. Annysanktuarium św. Anny - ołtarz św. Anny z cudowną figurąsanktuarium św. Anny - kaplica św. Annysanktuarium św. Anny - XVIII-wieczne ławkisanktuarium św. Anny - prezbiteriumsanktuarium św. Anny - sklepienie nawysanktuarium św. Anny - kopuła nad nawąsanktuarium św. Anny - nawa kościoła
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Sanktuarium św. Anny w Świętej Annie

  • Kraina:Śląskie
  • Miejscowość:Święta Anna
  • Okolica:częstochowski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:4462
Jak oceniasz ten materiał:
0 36

W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.