NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubuskie
Agroturystyka Lubuskie
Kwatery prywatne Lubuskie
Apartamenty Lubuskie
Pensjonaty Lubuskie
Hotele Lubuskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubuskie
Campingi pola namiotowe Lubuskie
imprezy integracyjne Lubuskie
czarter jachtów Lubuskie
wypożyczalnie sprzętu Lubuskie
konferencje Lubuskie
Zamki, ruiny Lubuskie
Biesiady i turnieje rycerskie Lubuskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubuskie
Bary Lubuskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Pałac Brühla w Brodach

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-03-20 19:57
Drukuj artykuł
Na zachodnich krańcach Polski, w miejscowości Brody zachował się, czytelny do dziś, barokowy układ urbanistyczny miasteczka, oparty na zasadach symetrii osiowej.

Układ urbanistyczny obejmuje pałac wraz z oficynami i parkiem krajobrazowym, kościół, bramę wjazdową do miasta oraz kilkanaście domów, zbudowanych wzdłuż dwóch osi. Na zamknięciu jednej z osi symetrii zbudowano pałac, który jest głównym elementem barokowej kompozycji.

W latach 1670 - 1674 magnacki ród von Promnitz wzniósł tutaj na planie podkowy okazały pałac, według projektu architekta Francka. Rezydencja została otoczona ogrodem francuskim.

W 1740 roku majątek w Brodach o powierzchni 2000 ha zakupił hrabia Henryk von Brühl - pierwszy minister i faworyt króla Augusta III. Brühl w latach 1741 - 1749 stworzył tu rezydencję zgodnie z zasadami epoki baroku, otoczył ją zabudowaniami miejskimi i parkiem krajobrazowym. Projektantem nowego założenia pałacowo-miejskiego był drezdeński architekt Jan Krzysztof Knöffel.

Podwyższono wówczas korpus pałacu o jedną kondygnację, wydłużono skrzydła boczne, a dach dwuspadowy zamieniono na mansardowy. Zamurowano również renesansowe krużganki zdobiące wschodnią elewację pałacu, poszerzając jednocześnie centralną część rezydencji. W osi elewacji ogrodowej przebito otwór drzwiowy, przed którym zbudowano obszerny taras i schody do ogrodu. Również francuski ogród zamieniono na park krajobrazowy w stylu angielskim.

Elewacje zewnętrzne oraz wnętrza otrzymały bogatą dekorację architektoniczną, we wnętrzu wprowadzono reprezentacyjną klatkę schodową, a pałac wyposażono w drzwi i meble autorstwa Józefa Diebela. Rezydencję ozdobiły płótna malarzy włoskich, niemieckich, flamandzkich, a także porcelana miśnieńska.

Hrabia Henryk von Brühl poza tym, że był ministrem saskiego i polskiego dworu królewskiego, to był również dyrektorem Miśnieńskiej Manufaktury Porcelany. To właśnie Henryk Brühl, z okazji swego ślubu z Marią Anną Kolowrath, zamówił w 1736 roku serwis dla 100 osób, zawierający 2200 naczyń stołowych. Serwis ten wykonany został według projektu słynnego rzeźbiarza Johanna Joachima Kandlera, w latach 1737 - 1742. Zastawa została ozdobiona dyskretnymi herbami małżonków, w złoconych kartuszach. Motywem przewodnim dekoracji był kształt łabędzia w delikatnych wzorach lub reliefach - dlatego ten najsłynniejszy w Europie serwis nazywano serwisem łabędzim. Henryk Brühl podobno w testamencie zapisał życzenie, aby porcelanowe dzieło było dziedziczone w całości. Dzięki temu serwis był przez długie lata użytkowany przez dziedziców brodzkiego majątku.

Podczas wojny siedmioletniej, kiedy Prusy napadły na Saksonię, wojska pruskie na wyraźny rozkaz Fryderyka II, w 1758 roku spaliły brodzki pałac saksońskiego ministra Henryka Brühla.

Niespełna 100 lat później wnuk Henryka von Brühla - Fryderyk August von Brühl odbudował rezydencję. Zmienił jednak wygląd pałacu, który został przykryty płaskim dachem.

Kolejna przebudowa pałacu miała miejsce w latach 1919 - 1920. Wówczas to odtworzono mansardowy dach według projektu A. Zellera. Fasadę budynku ozdobiono postaciami czterech atlasów podtrzymujących balkon, a nad gzymsem, w półkolistym tympanonie umieszczono zegar. Elewacja przedzielona została gzymsem międzykondygnacyjnym, natomiast artykulację pionową nadały pilastry. Elewację frontową ozdobiły płaskorzeźby o motywach militarnych, a także symbolach nauki i sztuki. Elewację zachodnią zdobił trójkątny tympanon wypełniony kartuszem herbowym Brühlów.
Posiadłość w Brodach pozostawała własnością rodu von Brühl do 1945 roku.

W 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej, rezydencja spłonęła. Również słynny serwis łabędzi uległ częściowemu zniszczeniu, część została rozszabrowana. Pojedyncze naczynia można dziś podziwiać w muzeach w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu. Sporą kolekcję posiada muzeum w Dreźnie.

W latach 1961 - 1964 pałac został zabezpieczony, otrzymał górne stropy i nowy dach. Od lat 60. XX wieku nie jest użytkowany.

Całe barokowe założenie urbanistyczne obejmowało pałac, oficyny, park krajobrazowy i prostokątny dziedziniec honorowy - oddzielone od miasta półkolistym ogrodzeniem z bramą umieszczoną między filarami, na których ustawiono rzeźby Bellony i Caritas. Założenie urbanistyczne obejmowało również kościół, kilkanaście domów - w tym m.in. pocztę, aptekę oraz bramę wjazdową do miasta. Brama ta, zwana Bramą Zasiecką, zbudowana została w 1753 roku z okazji wizyty w Brodach króla Augusta III.

Oficyny ograniczające dziedziniec pałacowy zbudowano na planie wydłużonych prostokątów. Są to budynki dwukondygnacyjne, z ryzalitami na skrajnych osiach. Również środkową część fasady z wejściem centralnym zdobi płytki ryzalit, nad którym umieszczono półokrągły tympanon z kartuszem herbowym Brühlów. Ryzality zaakcentowano pilastrami, a ryzality skrajne zwieńczone zostały trójkątnymi frontonami. Dziś posiadłość brodzka znajduje się w rękach prywatnych. W obydwu oficynach mieści się hotel i restauracja, natomiast sam pałac pozostaje w ruinie.

Za pałacem rozciąga się wokół jeziora park z niezwykle rzadkimi okazami drzew i krzewów rodzimych i egzotycznych. W tym bajkowym parku w 1790 roku Alojzy Fryderyk von Brühl, syn Henryka, wyreżyserował plenerową sztukę Szekspira "Sen nony letniej". Było to nie lada wydarzenie kulturalne, które odbiło się szerokim echem w całej Europie. Dziś park niestety jest zaniedbany i trochę zdziczały, ale można tu podziwiać pomnikowe drzewa i ciekawe okazy flory.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Pałac Brühla w Brodach

pokaż całą galerię zdjęć
Brody - pałacBrody - pałacBrody - pałac, dekoracja architektoniczna elewacji wschodniejBrody - pałac, w tym tympanonie umieszczony był zegarBrody - skrzydło boczne pałacuBrody - ogrodowa elewacja pałacuBrody - pozostałość schodów do ogroduBrody - zrujnowane wnętrze pałacuBrody - zrujnowane wnętrze pałacuBrody - oficyna północna
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Pałac Brühla w Brodach

  • Kraina:Lubuskie
  • Miejscowość:Brody
  • Okolica:żarski
  • Kategoria:Pałace, dwory
  • Odwiedzin:3611
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Lubuskie


Imprezy Lubuskie


Noclegi Lubuskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.