NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Lubuskie
Agroturystyka Lubuskie
Kwatery prywatne Lubuskie
Apartamenty Lubuskie
Pensjonaty Lubuskie
Hotele Lubuskie
Ośrodki wypoczynkowe Lubuskie
Campingi pola namiotowe Lubuskie
imprezy integracyjne Lubuskie
czarter jachtów Lubuskie
wypożyczalnie sprzętu Lubuskie
konferencje Lubuskie
Zamki, ruiny Lubuskie
Biesiady i turnieje rycerskie Lubuskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Lubuskie
Bary Lubuskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Nowe Miasteczko - kościół pw. Opatrzności Bożej

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-03-23 01:24
Drukuj artykuł
Ten największy w gminie obiekt kultu religijnego wzniesiony został jako zbór ewangelicki. Po II wojnie światowej pełnił rolę magazynu mebli, a od 1990 roku jest filialnym kościołem miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

Rozwój reformacji w XVI i XVII wieku nie ominął również Śląska, jednak po wojnie trzydziestoletniej, w 1649 roku Nowe Miasteczko zostało własnością zakonu jezuitów z Otynia, co doprowadziło do ponownej katolizacji mieszkańców. Nieliczni protestanci jeździli na nabożeństwa do Głogowa.
Dopiero w 1742 roku, po objęciu władzy na Śląsku przez Prusy, przywrócona została swoboda wyznania. Miasto wówczas stało się własnością królewską, a zakon jezuitów w Otyniu został rozwiązany.

Początkowo luteranie w Nowym Miasteczku odprawiali swe nabożeństwa w jednej z sal ratusza. W 1743 roku uzyskali zgodę na budowę kościoła ewangelickiego. W 1744 roku wzniesiono świątynię szachulcową, którą po kilkudziesięciu latach trzeba było rozebrać, ponieważ groziła zawaleniem.

Wówczas to, w latach 1784 - 1785 wzniesiono na jej miejscu nowy, murowany kościół w stylu klasycystycznym. Kościół zbudowano na planie prostokąta, z niewielką absydą od północy. Była to salowa świątynia, murowana z cegły, przykryta czterospadowym, ceramicznym dachem mansardowym. Elewacja kościoła poprzecinana została pilastrami i gzymsem międzykondygnacyjnym.
We wnętrzu umieszczono dwukondygnacyjne empory wsparte na filarach. Kościół przykryto stropem.
W 1888 roku do kościoła dobudowano od południa wieżę, w której umieszczono główne wejście do świątyni. Trzykondygnacyjna wieża wzniesiona została na planie kwadratu, z niewielkimi przybudówkami po bokach na poziomie parteru. Ostatnia kondygnacja wieży ma kształt oktagonalny w formie latarni. Wieżę zwieńczono wysokim, bogato profilowanym hełmem. Na wieży zamontowano zegar, a świątynia otrzymała nowe wyposażenie, m.in. nowy ołtarz z centralnie umieszczoną amboną.

Po 1945 roku zbór nie był użytkowany i systematycznie ulegał dewastacji i grabieżom. Ołtarz został wywieziony do Krosna Odrzańskiego, reszta wyposażenia świątyni została zniszczona lub zaginęła. Między innymi zostały skradzione dwa dzwony z kościelnej wieży.

Pod koniec lat 50. XX wieku w dawnym zborze ewangelickim ulokowano magazyn mebli. Dzięki temu Zielonogórskie Fabryki Mebli sfinansowały remont dachu, co uchroniło budowlę przed zniszczeniem.

W 1978 roku, dzięki usilnym staraniom ks. Majochy z kościoła św. Marii Magdaleny, parafia rzymskokatolicka w Nowym Miasteczku odzyskała kościół dla miejscowych wiernych. Od 1985 roku przez 5 lat trwało odnawianie kościoła. Świątynię otynkowano, wieżę pokryto miedzianym hełmem, na szczycie którego zamontowano krzyż. Odbudowano również wnętrze kościoła, zainstalowano oświetlenie, położono nową posadzkę, dobudowano zakrystię, wykonano ołtarz, ławki, a także zakupiono inne wyposażenie.

19 października 1990 roku, w rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, ponownie konsekrowano kościół pw. Opatrzności Bożej. Od tej pory jest to kościół filialny parafii św. Marii Magdaleny.

2 kwietnia 2006 roku, w rocznicę śmierci Ojca Świętego został odsłonięty obok kościoła pomnik Jana Pawła II, a tego samego wieczora, o godz. 21.37 zabrzmiał po raz pierwszy nowy dzwon zawieszony na kościelnej wieży.

Obecnie rozpoczął się remont kościoła, który ma objąć remont dachu i elewacji zewnętrznej, co z całą pewnością doda blasku świątyni.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Nowe Miasteczko - kościół pw. Opatrzności Boż...

pokaż całą galerię zdjęć
Nowe Miasteczko - kościół Opatrzności BożejNowe Miasteczko - kościół Opatrzności BożejNowe Miasteczko - kościół Opatrzności BożejNowe Miasteczko - kościół Opatrzności BożejNowe Miasteczko - kościół Opatrzności BożejNowe Miasteczko - kościół Opatrzności Bożej, wnętrze
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Nowe Miasteczko - kościół pw. Opatrzności Bożej

  • Kraina:Lubuskie
  • Miejscowość:Nowe Miasteczko
  • Okolica:nowosolski
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:2989
Jak oceniasz ten materiał:
0 20

Ciekawostki Lubuskie


Imprezy Lubuskie


Noclegi Lubuskie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.