Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Grody, grodziska Dolnośląskie
Pałace, dwory Dolnośląskie
Kurhany, cmentarze, grobowce Dolnośląskie
Biesiady i turnieje rycerskie Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Bary Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Karpacz - lipa sądowa

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-03-28 12:32
Drukuj artykuł
Okazała, rozłożysta lipa, rosnąca na skwerku nieopodal kościoła, liczy sobie ponad 200 lat. Nazwano ją lipą sądową, ponieważ w jej cieniu i w cieniu jej poprzedniczek odbywały się sądy sołeckie i wójtowskie.

W czasach przedchrześcijańskich lipa była świętym drzewem w tradycji słowiańskiej i germańskiej. Podobno chroniła przed piorunami i złymi mocami. Lipy sadzono w centralnym punkcie osady i to właśnie tam, w cieniu tych drzew odbywały się narady wojenne, tańczono obrzędowe tańce, zawierano małżeństwa, a także sprawowano sądy.

Po wprowadzeniu chrześcijaństwa, lipy sadzono przy kościołach, na cmentarzach, stawiano pod nimi kapliczki, zawieszano na nich krzyże i obrazy. W drewnie lipowym rzeźbiono figury świętych, które do dziś można podziwiać w ołtarzach wielu kościołów. Niejednokrotnie figury świętych z drewna lipowego otoczone są kultem i uznawane za cudowne.

Z lipy wyrabiano sprzęty domowe - z wymoczonego łyka wyplatano kosze, cedzidła, pleciono chodaki, meble i wiele innych sprzętów potrzebnych w gospodarstwie. Z drewna lipowego robiono meble oraz ule, ponieważ pszczoły lubiły zapach tego drewna.
Węgiel drzewny otrzymywany z lipy służył do wyrobu węgla rysunkowego oraz prochu strzelniczego.

Kwiaty lipy dostarczały nie tylko nektaru dla pszczół, ale były też wykorzystywane w medycynie ludowej. Napar z kwiatów lipy jest do dziś znanym środkiem napotnym, wykrztuśnym, stosowanym przy przeziębieniach, ospie, bólach gardła czy katarze.

W połowie XVI wieku na terenie obecnego Karpacza rozpoczęło się osadnictwo na Krzywej Górze, czyli na wzniesieniu leżącym pomiędzy doliną Łomnicy i Łomniczki. Pierwsze gospodarstwo powstało prawdopodobnie w miejscu obecnego "Bachusa". Tam też od 1602 roku istniała karczma sądowa, gdzie odbywały się sądy i rozstrzygano spory.

Obecnie istniejący budynek karczmy sądowej "Bachus" pochodzi z 1836 roku. Na jego fasadzie znajdują się płaskorzeźby przedstawiające wójta oraz mnicha trzymającego kufel piwa.
W dawnych czasach karczma była nie tylko miejscem spotkań towarzyskich, ale była również siedzibą sołtysa czy wójta, który właśnie tam przewodniczył rozprawom sądowym z udziałem ławników wiejskich.

W czasie upałów sąd przenosił się pod pobliską lipę i to właśnie tu sądzono przestępców naruszających prawo osady.

W kwietniu 1993 roku lipa została wpisana do rejestru pomników przyrody pod nazwą Lipa Sądowa. Jest to odmiana drobnolistna tego pięknego drzewa, którego wiek oceniono na ok. 200 lat. Drzewo w obwodzie ma ponad 5 metrów, a jego wysokość przekracza 22 metry. Lipa posiada liczne dziuple, a w największej z nich znajduje się narośl o fantazyjnych kształtach.

Lipa rośnie na skraju parku, który przejął nazwę od pomnika przyrody. W parku Lipa Sądowa oprócz pomnikowej lipy rosną również inne ciekawe gatunki drzew, jak świerk kłujący, tulipanowiec amerykański, buki, czy popularna na nizinach wierzba płacząca.

W 2009 roku park został poddany rewitalizacji, wykonano nowe ścieżki i elementy małej architektury, jak altany, ławki, ustawiono bloki granitowe tworzące stół sędziowski, a z głazów skonstruowano kamienne postacie przedstawiające sędziów, ławników, a może sądzonych, czy też dawnych mieszkańców Karpacza. Na skwerku pod lipą stanął również pręgierz - widomy znak, że w tym miejscu można było nakładać i wykonywać kary hańbiące.

Wiosną 2010 roku w parku Lipa Sądowa uruchomiono przepiękną fontannę multimedialną. Cały park posiada ciekawe oświetlenie, eksponujące najciekawsze zakątki. W parku tym bardzo chętnie odpoczywają zarówno mieszkańcy Karpacza, jak też liczni turyści.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Karpacz - lipa sądowa

pokaż całą galerię zdjęć
Karpacz - lipa sądowaKarpacz - lipa sądowaKarpacz - lipa sądowaKarpacz - lipa sądowaKarpacz - w parku Lipa SądowaKarpacz - granitowy stół sędziowski pod lipą sądowąKarpacz - granitowy stół sędziowski pod lipą sądowąKarpacz - pręgierz pod lipą sądowąKarpacz - karczma sądowa "Bachus"Karpacz - lipa sądowa
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Karpacz - lipa sądowa

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Karpacz
  • Okolica:jeleniogórski
  • Kategoria:Pomniki przyrody
  • Odwiedzin:3967
Jak oceniasz ten materiał:
0 33

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2022 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.