NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Podkarpackie
Agroturystyka Podkarpackie
Kwatery prywatne Podkarpackie
Apartamenty Podkarpackie
Pensjonaty Podkarpackie
Hotele Podkarpackie
Ośrodki wypoczynkowe Podkarpackie
Campingi pola namiotowe Podkarpackie
wypożyczalnie sprzętu Podkarpackie
czarter jachtów Podkarpackie
imprezy integracyjne Podkarpackie
śluby, wesela Podkarpackie
Zamki, ruiny Podkarpackie
Rekonstruktorzy XVIII-XIX w. Podkarpackie
kopalnie, jaskinie, podziemia Podkarpackie
Bary Podkarpackie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Zapora na Sanie w Solinie

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-04-10 01:22
Drukuj artykuł
Zapora na Sanie w Solinie jest największą zaporą wodną w Polsce. Jej wysokość wynosi 82 m, natomiast długość to 644 metry.

Pomysł budowy zbiorników zaporowych w Solinie i Myczkowcach pochodził z okresu międzywojennego. Twórcą koncepcji był jeden z najwybitniejszych w owym czasie hydrologów i hydroenergetyków w kraju - prof. Karol Pomianowski.

Budowę Zalewu Myczkowskiego rozpoczęto w latach 20. XX wieku. Wykonano wówczas podziemną sztolnię, zbudowano kanał zasilający, część zapory i część budynku elektrowni. Nie dokończono jednak inwestycji, a potem wojna przeszkodziła w realizacji zamierzeń. Na dokończenie tamy trzeba było czekać do 1960 roku, kiedy powstała zapora ziemno-betonowa i elektrownia w Myczkowcach. Zbiornik Myczkowiecki miał zatrzymywać wodę spływającą przez turbiny z Zalewu Solińskiego, która nocą miała wracać przez turbiny rewersyjne z powrotem do Zalewu Solińskiego.

Budowę tamy w Solinie rozpoczęto na początku lat 60. XX wieku. W 1968 roku oddano do użytku kompleks dwóch współpracujących ze sobą elektrowni. W Solinie była elektrownia szczytowo-pompowa, a w Myczkowcach elektrownia przepływowo-wyrównawcza. Obie elektrownie w latach 2000 - 2003 zostały zmodernizowane.

Pomimo tego, że okolice Soliny były wyludnione po II wojnie światowej i po akcji "Wisła", trzeba było jednak przesiedlić mieszkańców kilku okolicznych wsi. Kiedy rozpoczęto budowę zapory na Sanie, między stożkiem Góry Płasza, a Górą Jawor, wiadomo było, że pod wodą znajdą się wsie: Solina, Teleśnica Sanna, Sokole, Zadział, Podleszczyny, Polana, Berestyszcze, część Wołkowyi, Chrewtu i Rajskiego. Rozebrano wówczas zabudowania mieszkalne i gospodarcze, cerkwie, ekshumowano cmentarze, karczowano lasy.

Nie uniknięto wtedy kilku błędów. Niepotrzebnie rozebrano cerkiew w Wołkowyi, ponieważ wody zalewu nie sięgnęły miejsca, w którym stała cerkiew. Nie wycięto również wszystkich drzew i dziś płynąc po zalewie można trafić na martwy las, cały zanurzony lub tylko stojący w wodzie. Jedna z zatok Jeziora Solińskiego przyjęła nazwę Zatoki Suchego Drzewa, gdzie daleko od brzegu "rośnie" duży, suchy dąb.

Budowa zapory była ogromną inwestycją, realizowaną przez Karpackie Przedsiębiorstwo Budowy Zapór Wodnych "Hydrobudowa-10", według projektu inż. Feliksa Niczkie.
Powstała największa w Polsce tama o wysokości 82 m i długości 644 m, która spiętrza wody Sanu, Solinki i wielu mniejszych rzek i strumieni. Na koronie zapory zorganizowano deptak, z którego rozpościera się rozległy widok na Jezioro Solińskie i położony poniżej zbiornik Myczkowiecki, a także na wzgórza okalające jezioro. Z korony zapory można zobaczyć elektrownię i samą tamę, która z tej perspektywy jest równie potężna. Możliwe jest również zwiedzanie zapory od środka. W tym celu trzeba udać się do elektrowni znajdującej się u podnóża tamy, gdzie Centrum Informacyjne Energetyki Odnawialnej organizuje wycieczki do wnętrza zapory, poprzedzone prelekcją.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Zapora na Sanie w Solinie

pokaż całą galerię zdjęć
zapora na Sanie w Soliniezapora na Sanie w SolinieZapora w Solinie od strony jezioraZapora w Solinie od strony jezioraZapora w Solinie od strony jezioraZapora w Solinie od strony jezioraElektrownia wodna w SolinieWszechobecne druty przy elektrowni wodnej w SolinieSpacer po zaporze w SolinieWidok z zapory na San
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Zapora na Sanie w Solinie

  • Kraina:Podkarpackie
  • Miejscowość:Solina
  • Okolica:leski
  • Kategoria:Ciekawostki myśli technicznej
  • Odwiedzin:4348
Jak oceniasz ten materiał:
0 18

Ciekawostki Podkarpackie


Imprezy Podkarpackie


Noclegi Podkarpackie


W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.