NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Dolnośląskie
Agroturystyka Dolnośląskie
Kwatery prywatne Dolnośląskie
Apartamenty Dolnośląskie
Pensjonaty Dolnośląskie
Hotele Dolnośląskie
Ośrodki wypoczynkowe Dolnośląskie
Campingi pola namiotowe Dolnośląskie
imprezy integracyjne Dolnośląskie
spływy, rejsy Dolnośląskie
spa Dolnośląskie
Zamki, ruiny Dolnośląskie
Rekonstrukcje bitew Dolnośląskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Dolnośląskie
Koncerty Dolnośląskie
Kawiarnie Dolnośląskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Ślad Zdobywców w Karpaczu

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-04-19 02:55
Drukuj artykuł
W Karpaczu, u stóp królowej Karkonoszy - Śnieżki (1602 m n.p.m.), a jednocześnie najwyższego szczytu Sudetów, powstał Skwer Zdobywców, gdzie uhonorowano dokonania polskich himalaistów.

24 września 2006 roku na skwerze przed Urzędem Miasta odsłonięto ślady polskich zdobywców gór. Śladami tymi są odlane w brązie odciski butów wyprawowych, uzupełnione autografami zdobywców. Odlewy umieszczono w nawierzchni skwerku, który od tej pory zaczęto nazywać Skwerem Zdobywców oraz w nawierzchni pobliskiej ulicy Konstytucji 3 Maja. Ślady te własnoręcznie odsłonili członkowie wypraw wysokogórskich lub ich rodziny.

Pomysłodawcami i organizatorami "Śladu Zdobywców" był Urząd Miasta Karpacza oraz Szkoła Górska, która swą bazę ma w schronisku "Samotnia" nad Małym Stawem.

Od 2006 roku, corocznie we wrześniu organizowana jest uroczystość "Ślad Zdobywców", podczas której odsłaniane są kolejne ślady Polaków osiągających szczyty. Organizatorzy chcą w ten sposób uhonorować wkład Polaków w działalność górską na świecie, zdobywanie szczytów, walkę z własnymi słabościami, pracę zespołową, zaufanie do przyjaciół, a także sportową rywalizację. Kapituła przy wyborze kolejnych osób kieruje się opinią środowiska górskiego.

13 lutego 2010 roku, o godz. 12.00 na skwerze odsłonięto Zimowy Kamień Everestu z tablicą upamiętniającą pierwsze, zimowe wejście na najwyższą górę świata. 30 lat wcześniej, 17 lutego 1980 roku na szczycie Everestu (8848 m n.p.m.) stanęło dwóch polskich himalaistów: Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Wyprawą tą kierował Andrzej Zawada. Było to pierwsze zimowe zdobycie ośmiotysięcznika, przy ekstremalnie niekorzystnych warunkach pogodowych. Wyczyn ten rozpoczął zimowe zdobywanie trudnych szczytów. W ciągu minionych 30 lat himalaiści z różnych stron świata zdobyli zimą już 9 z 14 ośmiotysięczników. Na większość jako pierwsi weszli Polacy.

Na Skwerze Zdobywców ułożono 12-tonowy Zimowy Kamień Everestu, który został odsłonięty przez uczestników wyprawy z 1980 roku lub ich bliskich. W lutym 2010 roku na skwerze i ulicy Konstytucji 3 Maja było już ponad 20 śladów polskich zdobywców najwyższych szczytów świata.

Uroczystość Ślad Zdobywców cieszy się coraz większym uznaniem nie tylko zdobywców gór, ale również mieszkańców Karpacza i turystów. Co roku na tę imprezę przybywają zarówno skromni bohaterowie (lub ich bliscy) odsłaniający swe trwałe ślady, jak również Ci, których ślady już tu są, lub dopiero mogą być w przyszłości.

Himalaiści zadowoleni są z corocznego oficjalnego spotkania na Skwerze Zdobywców, ale również z towarzyskiego spotkania w schronisku "Samotnia", gdzie wspominają, oglądają zdjęcia, filmy, dzielą się doświadczeniami i czują się jak w dobrze rozumiejącej się rodzinie.

Karpacz jest doskonałym wyborem miejsca na uhonorowanie miłośników gór i ich zbiorowego wysiłku w krzewieniu wspinaczek wysokogórskich. Przecież na obecnych ziemiach polskich, to właśnie w Sudetach najpierw rozwinęła się turystyka górska, która dała początek innym, trudniejszym wyprawom górskim.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Ślad Zdobywców w Karpaczu

pokaż całą galerię zdjęć
tablica umieszczona na Zimowym Kamieniu Everestu, upamiętniająca wszystkich członków zimowej wyprawy na najwyższą górę świata w 1980 rokuślad Ryszarda Pawłowskiego, który zdobył 10 z 14 ośmiotysięcznikówślad Dariusza Załuskiego, himalaisty-filmowca, który zdobył 4 z 14 ośmiotysięczników i nakręcił kilkanaście filmów górskich z udziałem polskich himalaistówślad Krzysztofa Wielickiego, który pierwszy zdobył szczyt Everestu zimą w 1980 roku, zdobywcy korony Himalajów i Karakorumślad Wandy Rutkiewicz, pierwszej Europejki, która zdobyła Everest i pierwszej kobiety na świecie, która zdobyła K2. Zdobyła 8 z 14 ośmiotysięcznikówślad Jerzego Kukuczki, który jako drugi człowiek na świecie zdobył wszystkie ośmiotysięcznikiZimowy kamień Everestu
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Skomentuj ten artykuł

Pisząc wiadomość zwróć uwagę na to, czy nie łamie ona zasad regulaminu InTour.pl, a w szczególności zwróć uwagę na to, aby nie była napisana wielkimi literami i dotyczyła tematu.
Ślad Zdobywców w Karpaczu

  • Kraina:Dolnośląskie
  • Miejscowość:Karpacz
  • Okolica:jeleniogórski
  • Kategoria:inne zabytki i ciekawostki
  • Odwiedzin:739
Jak oceniasz ten materiał:
0 0

Ciekawostki Dolnośląskie


Imprezy Dolnośląskie


Noclegi Dolnośląskie


W okolicy

© 2009-2010 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
Serwisy partnerskie

przewodnik po Paryżu |
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.