Atrakcje turystyczneGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Opolskie
Agroturystyka Opolskie
Kwatery prywatne Opolskie
Apartamenty Opolskie
Pensjonaty Opolskie
Hotele Opolskie
Ośrodki wypoczynkowe Opolskie
Campingi pola namiotowe Opolskie
wypożyczalnie sprzętu Opolskie
czarter jachtów Opolskie
imprezy integracyjne Opolskie
konferencje Opolskie
Zamki, ruiny Opolskie
Bractwa rycerskie Opolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Opolskie
Pizzerie Opolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Głogówek - Kolegiata p.w. św. Bartłomieja Apostoła

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2010-01-24 19:46
Drukuj artykuł
Wnętrze kościoła robi niesamowite wrażenie. W gotyckiej budowli z ostrołukowymi sklepieniami znajduje się bogaty w zdobienia, barokowy wystrój wnętrza.

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii w Głogówku pochodzi z 1284 roku. W 1378 roku kościół został podniesiony do godności Kolegiaty.
Obecny kościół ufundował książę opolsko-raciborski Fryderyk w 1350 roku. Został on wzniesiony na miejscu starszej budowli, w stylu gotyckim z dwuwieżową fasadą. W 1428 roku zajazd husycki spustoszył miasto. Wtedy też została zniszczona i rozwiązana kolegiata.

Podczas odbudowy świątyni, w prezbiterium odtworzono sklepienie sieciowe według pierwowzoru. W czasie wielkiego pożaru miasta w 1765 roku spłonął również kościół i bezpowrotnie przepadło bogate wyposażenie świątyni.

Odbudowy kościoła podjęto się w latach 1776 - 1781. Fundatorami odbudowy byli właściciele Głogówka - von Oppersdorffowie. Podczas odbudowy zmieniono wystrój z surowego gotyku na bogaty wystrój barokowy. Twórcami tego dzieła byli: Franciszek Antoni Sebastini, który wszystkie powierzchnie kościoła pokrył polichromiami oraz Jan Józef Schubert, który wykonał dekoracje stiukowe. W świątyni głogóweckiej stworzono w gotyckim wnętrzu nastrój współgrania wszystkich elementów barokowego wystroju: polichromii, rzeźby, snycerki ołtarzy oraz detalu sztukatorskiego. Polichromie Sebastiniego niepostrzeżenie z malowanych przemieniają się w plastyczne stiuki.

W ołtarzu głównym przedstawione jest pełne okrucieństwa Męczeństwo św. Bartłomieja, pędzla Sebastiniego. Na ścianach prezbiterium znajdują się sceny z życia patrona kościoła - św. Bartłomieja. Na ścianie prezbiterium umieszczono również lożę dla rodziny von Oppersdorff.
Przy łuku tęczowym znajdują się bliźniacze, bogato dekorowane konstrukcje ambony i chrzcielnicy.

Po lewej stronie nawy głównej mieści się kaplica św. Kandydy - męczennicy rzymskiej, patronki Głogówka od XVII wieku. Relikwie świętej spoczywają w relikwiarzu wystawionym na ołtarzu kaplicy. Rzeźby znajdujące się w kaplicy: Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Jan Ewangelista i św. Jan Chrzciciel, pochodzą z 1499 roku.
Do prezbiterium przylega XVII wieczna kaplica von Oppersdorfów - ówczesnych właścicieli miasta i fundatorów kościoła.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Głogówek - Kolegiata p.w. św. Bartłomieja Apos...

pokaż całą galerię zdjęć
Głogówek - kościół św. Bartłomieja, sklepienie nawy głównejGłogówek - kościół św. Bartłomieja, tabernakulum w ołtarzu głównymGłogówek - kościół św. Bartłomieja, ołtarz główny św. BartłomiejaGłogówek - kościół św. Bartłomieja, ściana tęczowa i sklepienie prezbiteriumGłogówek - kościół św. Bartłomieja, malowidło Sebastiniego na sklepieniu nawy głównejGłogówek - kościół św. Bartłomieja, wnętrze świątyniGłogówek - kościół św. Bartłomieja, kaplica św. Kandydy z relikwiami Świętej na ołtarzuGłogówek - kościół św. Bartłomieja, kaplica św. Józefa, ołtarz z obrazem Lauffera, przedstawiającym śmierć św. JózefaGłogówek - kościół św. Bartłomieja, ołtarz w nawie północnejGłogówek - kościół św. Bartłomieja, ołtarz w nawie północnej
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Głogówek - Kolegiata p.w. św. Bartłomieja Apostoła

  • Kraina:Opolskie
  • Miejscowość:Głogówek
  • Okolica:prudnicki
  • Kategoria:klasztory, kościoły
  • Odwiedzin:3027
Jak oceniasz ten materiał:
0 14

W okolicy

© 2009-2021 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.