NoclegiAtrakcje turystyczneImprezyGastronomiaLast minuteGaleria zdjęćSpołeczność
Domki letniskowe Małopolskie
Agroturystyka Małopolskie
Kwatery prywatne Małopolskie
Apartamenty Małopolskie
Pensjonaty Małopolskie
Hotele Małopolskie
Ośrodki wypoczynkowe Małopolskie
Campingi pola namiotowe Małopolskie
czarter jachtów Małopolskie
wypożyczalnie sprzętu Małopolskie
imprezy integracyjne Małopolskie
śluby, wesela Małopolskie
Zamki, ruiny Małopolskie
Biesiady i turnieje rycerskie Małopolskie
kopalnie, jaskinie, podziemia Małopolskie
Koncerty, festiwale Małopolskie
Pizzerie Małopolskie
Zobacz profil klubowicza TintuLintu

Trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce

dodał(a): TintuLintu
ostatnia aktualizacja 2011-05-29 20:17
Drukuj artykuł
Już w XVI wieku kopalnią szczycili się królowie i chętnie pokazywali ją swym znamienitym gościom. W czasach austriackich, w XIX wieku wytyczono pierwszą trasę turystyczną dla zwiedzających kopalnię turystów.

Kopalnia soli w Wieliczce w 1976 roku wpisana została do krajowego rejestru zabytków, w 1978 roku na I Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a 8 września 1994 roku Zarządzeniem Prezydenta RP uznana została za Pomnik Historii.

Dziś podziemna trasa turystyczna obejmuje 20 komór i 3,5 km chodników, tzw Podłużni, Poprzeczni czy Pochylni, rozmieszczonych na trzech poziomach, na głębokościach od 64 do 135 m pod powierzchnią ziemi.

Podziemny spacer rozpoczyna się szybem Daniłowicza, który wydrążony został w latach 1635 - 1640 i początkowo służył wyłącznie do wyciągania soli na powierzchnię. Dopiero w XIX wieku zaczął być wykorzystywany do celów komunikacyjnych. Turyści schodzą schodami w głąb kopalni, pokonując 378 stopni. Dopiero na podszybiu szybu Daniłowicza na poziomie I rozpoczyna się zwiedzanie zabytkowej kopalni.

W Komorze Urszula zrekonstruowano urządzenie do pionowego transportu urobku. Można tu również zapoznać się z dawnymi sposobami transportu soli w kopalni.

Komora Mikołaja Kopernika zabezpieczona jest kasztami, czyli drewnianą obudową wyrobiska. W komorze ustawiono wykuty w solnej bryle pomnik astronoma, wyrzeźbiony przez Władysława Hapka.

Kaplica św. Antoniego jest najstarszą zachowaną w całości kaplicą wielickiej kopalni. Barokowa Kaplica św. Antoniego pochodzi z XVII wieku. Z upływem czasu solne figury, znajdujące się w kaplicy, dzięki oddziaływaniu wilgotnego powietrza, zmiękczyły swoje kształty. Żyrandol oświetlający kaplicę ozdobiono solnymi kryształami.

W Komorze Janowice znajdują się, wyrzeźbione przez górnika Mieczysława Kluzka, naturalnej wielkości figury solne, przedstawiające scenę wydobycia w Wieliczce pierwszej bryły solnej, wraz z pierścionkiem zaręczynowym węgierskiej królewny Kingi.

W Komorze Spalone przedstawiono pracę pokutników, którzy odziani w wilgotną odzież, pełzali po spągu z żagwiami umieszczonymi na długich żerdziach i wypalali metan gromadzący się pod stropem.

W kolejnej Komorze Sielec zgromadzono kolekcję urządzeń służących do transportu soli podziemnymi korytarzami. Można tu zobaczyć drewniane wózki - tzw. psy węgierskie, skrzynie, sanice oraz beczki, do których pakowano drobną sól. Większe bryły solne, tzw. bałwany przetaczano po drewnianych pokładach. Od XVI wieku do transportu urobku zaczęto wykorzystywać konie.

W kolejnej Komorze Kazimierza Wielkiego znajduje się kierat konny, przy pomocy którego można było transportować bałwany solne ważące nawet 2 tony. W komorze tej ustawiono popiersie króla Kazimierza Wielkiego, które wyrzeźbił Władysław Hapek.

Pochodząca z XVII wieku Komora Pieskowa Skała łączy dwa poziomy kopalni. Zachowały się tu fragmenty oryginalnych XVII-wiecznych schodów wykutych w soli, po których górnicy zwani nosiczami, przenosili na wyższy poziom drobną sól w specjalnych torbach, tzw. cumach lub w drewnianych nieckach. Prezentowane są tu również drewniane rynny, służące do odprowadzania podziemnych wód.

W podszybiu szybiku Kunegunda znajdują się figurki krasnoludków, uosabiających dawnych górników. Można tu spotkać Kruszaka, Nosicza, Wozaka czy Cieślę, a wszystko za sprawą Stefana Kozika, który w latach 60. XX wieku wyrzeźbił te sympatyczne krasnale.

Kolejną komorą jest kaplica Św. Krzyża, która powstała jako wotum za uratowanie kopalni przed katastrofą zalania w II połowie XIX wieku. Drewniane wyposażenie pochodzi z kilku wcześniejszych miejsc kultu w kopalni.

Na głębokości 101 m znajduje się najbogatsza i najbardziej okazała podziemna świątynia. Komora wydrążona została w bryle soli i od 1896 roku pełni funkcje sakralne. Kaplica św. Kingi ma 54 m długości, 10 - 12 m wysokości oraz 15 - 18 m szerokości. Wystrój kaplicy powstaje nieustannie od ponad 100 lat. Prace rzeźbiarskie wykonywali górnicy-rzeźbiarze: Józef i Tomasz Markowscy oraz Antoni Wyrodek. Kaplica zdobiona jest sukcesywnie i kolejne pokolenie rzeźbiarzy realizuje tu swe pasje rzeźbiarskie. Ściany kaplicy zdobią płaskorzeźby scen z Nowego Testamentu.
Ołtarz główny - dzieło Józefa Markowskiego, jest jednym z najstarszych elementów wystroju kaplicy. W ołtarzu tym znajduje się figura św. Kingi otoczona kryształami soli, a we wnękach ołtarza, pomiędzy kolumnami umieszczone są figury św. Józefa i św. Klemensa. W stole liturgicznym, we wnęce umieszczono relikwie św. Kingi.
Przy wyjściu z kaplicy znajduje się solna figura bł. Jana Pawła II, wyrzeźbiona w 1999 roku przez górnika-rzeźbiarza Stanisława Anioła, przy pomocy Pawła Janowskiego i Piotra Starowicza. Rzeźba powstała jako dar dziękczynny za kanonizację bł. Kingi. Kaplica św. Kingi jest kaplicą solną. Cały wystrój wykonany jest z soli. Solne żyrandole rozświetlają kaplicę, a zwiedzający chodzą po solnej posadzce.

Kolejna Komora Erazma Barącza zachwyca przepięknym jeziorkiem. Ma ono 9 m głębokości i wypełnione jest solanką. Stojący w jeziorku filar solny jest naturalnym sposobem zabezpieczania wyrobisk po eksploatacji. Komorę otaczają drewniane galeryjki, z których można podziwiać jeziorko.

Komora Michałowice jest ogromnym wyrobiskiem po pionowo zalegającej bryle soli zielonej, które eksploatowane było przez ok. 100 lat - od połowy XVII do połowy XVIII wieku. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano tu dwa drewniane filary wiązkowe, połączone drewnianymi schodami i pomostami. W późniejszym okresie zabezpieczono wyrobisko murem z kostki solnej i betonowo-ceglaną ścianą.

Kolejnym wielkim wyrobiskiem po eksploatacji pionowo zalegającej bryły soli jest Komora Drozdowice. Komora zabezpieczona jest drewnianymi kasztami oraz dwukondygnacyjną konstrukcją drewnianą, połączoną pomostami i galeriami. W komorze tej organizowane są wystawy, koncerty, bankiety itp.

Komora Weimar powstała na początku XX wieku. W latach 60. dół komory zalano solanką, tworząc jeziorko. Nad brzegiem tego jeziorka stoi Skarbnik - dobry duch kopalni. Rzeźba Skarbnika wyrzeźbiona przez Stanisława Anioła, była wystawiona na światowej wystawie EXPO 2000 w Hanowerze, jako symbol wielickiej kopalni. W Komorze Weimar odbywa się spektakl światła i dźwięku, który przenosi zwiedzających do czasów, gdy eksploatowano jeszcze komorę.

Komora Józefa Piłsudskiego powstała z dwóch sąsiadujących wyrobisk. W latach 30. XIX wieku, kiedy tworzono trasę turystyczną, bliźniacze komory połączone zostały 10-metrowym tunelem. Wybudowano wówczas drewniane pomosty, a dół komór zalano solanką. Przez tunel można było przepłynąć tratwą, przy muzyce orkiestry i sztucznych ogniach. Nad brzegiem słonego jeziorka od XIX wieku stoi solna figurka św. Jana Nepomucena.

Na skrzyżowaniu Podłużni Kazanów z Poprzecznią Poniatowskiego można obejrzeć lokomotywę o napędzie elektrycznym, a także lokomotywę akumulatorową typu karlik.

Kolejna Komora Stanisława Staszica powstała w II połowie XIX i na początku XX wieku. Została wybrana w ogromnej bryle soli. Komora Staszica jest najwyższym wyrobiskiem udostępnionym do zwiedzania. Pierwotna wysokość komory wynosiła ok. 50 m, lecz po zasypaniu dolnej części komora ma wysokość 36 m. W tej niezwykle wysokiej komorze odbył się pierwszy podziemny lot balonem, wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, a także skok na bungee.

Dalej, w niewielkiej grocie można spotkać dobrego ducha kopalni - Skarbnika. Scenę spotkania Skarbnika z wielickimi górnikami wyrzeźbili Mieczysław Kluzek i Piotr Cholewa.

Kolejną komorą jest Komora Witolda Budryka, gdzie na głębokości 125 m pod powierzchnią ziemi mieści się karczma górnicza, serwująca tradycyjne dania kuchni polskiej, doprawione oczywiście wielicką solą.

Komora Warszawa o imponujących rozmiarach powstała w XIX wieku. Jest to jedno z niewielu tak przestronnych miejsc. Organizowane są tu konferencje dla 600 osób lub przyjęcia dla 400 osób. Kolorowe oświetlenie komory stosowane przy okazjach mniej oficjalnych, nadaje temu ogromnemu pomieszczeniu bajkowy wygląd.

W komorze Wisła można odpocząć oraz kupić pamiątki. Znajdują się tu sklepy z pamiątkami, stanowiska multimedialne, budki telefoniczne, a nawet pracownia fotograficzna. Komora ozdobiona jest reliefem wykonanym przez Marka Janowskiego i Marka Stachurę.

Na głębokości 135 m pod ziemią znajduje się Kaplica św. Jana. Jest to kaplica o pięknym, drewnianym wyposażeniu. Prezbiterium umieszczone jest w niszy o kolebkowym sklepieniu pokrytym polichromią. Najcenniejszym zabytkiem kaplicy jest XVIII-wieczny krucyfiks, umieszczony w ołtarzu.

Ostatnia na trasie turystycznej Komora Izabela jest jedynym dostępnym dla turystów wyrobiskiem wydrążonym w pokładzie bardzo czystej soli pokładowej. Na ścianach komory można zaobserwować kierunek zalegania pokładu solnego.

Trasa turystyczna kończy się na Podszybiu szybu Daniłowicza na III poziomie. Stąd turyści wyjeżdżają na powierzchnię 4-piętrową windą, z prędkością 4 m/s. Na każdym poziomie windy mieści się 9 osób.

Podziemną trasę turystyczną można zwiedzać jedynie pod opieką przewodnika. Należy pamiętać, że w kopalni panuje stała temperatura ok. 14 stopni Celsjusza. Zwiedzanie kopalni dostępne jest również dla osób na wózkach inwalidzkich.

Chociaż trasa turystyczna, to jedynie ok 1% wszystkich komór i korytarzy w kopalni, to wizyta tutaj pozostawia niezatarte wrażenie przebywania w miejscu wyjątkowym.

Rozwinięcia klubowiczów

dodaj rozwinięcie do artykułu
Dodaj rozwinięcie do artykułu

Galeria zdjęć Trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce

pokaż całą galerię zdjęć
Kopalnia soli w Wieliczce - szyb DaniłowiczaKopalnia soli w Wieliczce - żyrandol z kryształków soli w Kaplicy św. KingiKopalnia soli w Wieliczce - Kaplica św. KingiKopalnia soli w Wieliczce - prezbiterium Kaplicy św. KingiKopalnia soli w Wieliczce - Kaplica św. KingiKopalnia soli w Wieliczce - Kaplica św. KingiKopalnia soli w Wieliczce - Komora Józefa PiłsudskiegoKopalnia soli w Wieliczce - podszybie szybiku Kunegunda
Dodaj zdjęcie do galerii - podziel się wrażeniami z tego miejsca
Uwaga! Akceptowane formaty to jpg, gif, png
Plik zdjęcia

Opis do zdjęcia

Wasze komentarze

Trasa turystyczna w kopalni soli w Wieliczce

  • Kraina:Małopolskie
  • Miejscowość:Wieliczka
  • Okolica:wielicki
  • Kategoria:kopalnie, jaskinie, podziemia
  • Odwiedzin:2190
Jak oceniasz ten materiał:
0 15

W okolicy

© 2009-2019 Intour.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.
logo dotpay
Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay
zamknij okno
Fotografia stanowi własność autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii bez jego zgody jest zabronione.